כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הפרופיל הצבאי וכיצד ניתן לשנותו – סיפורי מקרים שטופלו במשרדנו


עורכי דין - מידע משפטי: משפט בנלאומי ו/או מנהלי - משפט מינהלי - בג"צ - מאבק מול רשויות - דיני צבא- פרופיל צבאי - שינוי הפרופיל הצבאי - חייל


האם ניתן לשנות את הפרופיל הצבאי? בהחלט כן. הטיפול בשינוי הפרופיל הינו מתחומי המשפט המנהלי...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
הפרופיל הצבאי וכיצד ניתן לשנותוסיפורי מקרים שטופלו במשרדנו
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

מהו הפרופיל הצבאי? הפרופיל הצבאי שנקבע ע"י צה"ל משקף את מידת התאמתו של החייל או המועמד לשירות ביטחון לתפקידים צבאיים, ולפיכך יש להפנים כי הסימול שנקבע אינו מלמד על בעייה רפואית שיש לנבדק אלא על מידת התאמה לתפקיד הצבאי נוכח הבעיות רפואיות שאובחנו בו.

האם ניתן לשנות את הפרופיל הצבאי? בהחלט כן. הטיפול בשינוי הפרופיל הינו מתחומי המשפט המנהלי. יש לזכור, כי הצבא הינו רשות שלטונית לכל דבר ועניין, והחלטותיה של המערכת הצבאית נתונות לביקורת שיפוטית. לפיכך, טיפול משפטי באופן קבלת ההחלטה הרפואית עשוי להביא לשינוי המתבקש. מומלץ שלא להניח הנחות מוקדמות בהקשר לסיכויי הטיפול, אלא להניח לעורך דין מומחה לנושא להעריך את סיכויי הטיפול.

האם קל יותר להעלות את סימול הפרופיל? לא. המערכת הצבאית קובעת ציון המתאים לכושרו של הנבדק. בניגוד למקובל לחשוב, גם להעלאת סימול הפרופיל ישנן השלכות מהותיות. לדוגמא, הצבא אינו מעוניין כי חייל שאינו מתאים לשירות קרבי ישרת בחיל הרגלים כרובאי, שכן הדבר עשוי לסכנו ואף עשוי לחשוף את מערכת הביטחון לתביעות נזיקיות בטענה כי איבחונו של החייל היה לקוי.

כיצד ניתן לדעת מה סיכוי הבקשה לשינוי הפרופיל? כל בקשה נבחנת לגופה ולכן סיכויי הבקשה נגזרים מהמצב העובדתי והניתוח המשפטי. כדי להעריך את סיכויי הבקשה אין מנוס מניתוח עובדתי מקיף של תהליך הבדיקה שעבר הנבדק. יש להבין, כי במרבית המקרים, תקיפת החלטתו של צה"ל אינה מתבססת על המסקנה הרפואית אלא על הליקויים שנפלו בהליך הבדיקה. דוגמא לליקויים שכאלו הן התייחסותו הבוטה לרעה של הרופא הבודק לנבדק, המלמדת על שיקולים זרים לתכלית הבדיקה.

דוגמאות למקרים שטופלו בהצלחה מלאה או חלקית במשרדנו:
 • א.חייל סבל מכאבים עזים בברכו ונקבע לו פרופיל המייעד אותו ליחידת שדה. בעקבות ערר שהוגש ע"י המשרד, נבדק החייל בשנית על ידי רופאים מומחים, עבר ועדה רפואית נוספת, והוצב לשירות ביחידה עורפית בתפקיד התואם את יכולתו התפקודית. במקרה זה נטען לצד עילות משפטיות שונות, כי אין לחייב חייל למלא תפקיד פיזי תובעני מתוך ציפייה להקל על כאביו באמצעות נטילת משככי כאבים בכמות בלתי סבירה.
 • ב.חייל סבל מבעיות נשימה, נזלת אלרגית ואסטמה חמורה אשר דרשה טיפול רפואי אינטנסיבי, והוצב לתפקיד לוחם ביחידת שדה. בעקבות ערר שהוגש, הועבר החייל מתפקיד הלוחם לשירות ביחידה עורפית בבסיס שאינו מאובק. החייל פורח בתפקידו החדש ושוקל בימים אלו לחתום לשירות קבע.
 • ג.חייל אובחן כסובל מפריצת דיסק באחת מחוליות הגב וטופל באופן אינטנסיבי כדי להקל על כאבים עזים. המערכת הצבאית כשלה באיבחונו ועמדה על כך שהינו מתאים לשירות צבאי, בתוך התעקשות להענקת טיפול רפואי שאינו מתאים לחייל. החייל סבל מכאבים עזים מתגברים שהקשו על תפקוד יום-יומי אך כל ניסיונותיו לשנות את המצב כשלו. במהלך התחקיר שערכו עורכי דין במשרד התברר, כי ככל הנראה שוקלים רופאיו הצבאיים של החייל שיקולים זרים ואך הועלתה השערה מבוססת כי כלל אינם מתאימים במומחיותם לאיבחונו של החייל. בעקבות ערר שהגיש המשרד שוחרר החייל משירות צבאי.
 • ד.הצבא החילט כי חיילת שנותחה בברכיה מספר פעמים וסבלה מכאבים עזים תגוייס לצה"ל בפרופיל צבאי אשר יאפשר הצבתה ביחידות שדה, בתפקיד מנהלי. נוכח קביעת רופאיה האזרחיים בדבר החובה להימנע מישיבה ממושכת, הליכה וכן הקפדה על טיפול משקם שבהעדרו ידרדר מצבה עד כדי פגיעה בלתי הפיכה, הוגש ערר מטעם המשרד. הצבא קיבל את הערר וקבע כי החיילת תעמוד לבדיקה נוספת בפני ועדה רפואית שתורכב ממומחים מתאימים.
 • ה.לחייל שסבל מבעייה נפשית קלה נקבע פרופיל מסויים בצירוף סימן ליקוי המלמד כי קשייו התפקודיים הינם תולדה של בעיות נפשיות. נוכח התעקשותה של המערכת הצבאית פנה המשרד בעתירה מתאימה לבג"צ, ובעקבות העתירה שונה סימול הפרופיל, כך שלא ניתן לדעת מהו מצבו הרפואי של החייל. יצויין, כי מדובר בחייל מצטיין.
 • ו.מועמדת לשירות ביטחון אשר אינה יכולה לשבת למעלה ממספר דקות על מקומה זומנה לשירות צבאי, בתוך שהצבא כושל באיבחון הרפואי של מצבה התפקודי הירוד. החיילת עתרה לבג"צ באמצעות המשרד, ומיד לאחר מכן התכנסה ועדת רופאים מומחים אשר בדקה את החיילת וקבעה כי נוכח איבחונה הרפואי היא אינה מתאימה לשירות צבאי.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף