כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

נחלה – משק חקלאי – האם לידועה בציבור יש זכויות?


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מגזר חקלאי - נחלה - מושבים - ידועים בציבור - ירושה - ידועה בציבור - העברת זכויות - משק חקלאי

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
נחלה משק חקלאי האם לידועה בציבור יש זכויות?
מאת: עו"ד גבי מיכאלי

 1. 1.הקדמה
    הזכויות בנחלה (משק חקלאי) עוברות פעמים רבות מההורים לאחד הילדים וממנו לנכד.
רצון המשפחה לשמור על המשק החקלאי כנכס משפחתי מהווה שיקול מרכזי בתכנון         הירושה המשפחתית.

 1. 2.כיצד עוברות הזכויות בנחלה בעת פטירת בעל/בעלת הזכויות בנחלה
על פי כללי מינהל מקרקעי ישראל (בעל הקרקע) והחוזה הדו צדדי עם האגודה או חוזה  תלת צדדי עם האגודה והסוכנות היהודית לארץ ישראל, כאשר בעל הנחלה נפטר עוברות כל הזכויות לבת/בן הזוג של בעל הנחלה וזאת גם כאשר לבעל הנחלה ילדים וגם כאשר בעל הזכויות משאיר צוואה ובה הוא מבקש להעניק את הזכויות לאחד מילדיו או לחלק את הזכויות בין יורשיו.

כאשר נפטרים שני בני הזוג עוברות הזכויות לבן הממשיך הרשום בסוכנות היהודית לארץ ישראל או במינהל או לאחד מילדי הזוג לפי הקריטריונים של מינהל מקרקעי ישראל וההסכמים הרלוונטיים.

 1. 3.על פי הפסיקה והחוק הידוע/ידועה בציבור הם בני זוג לכל דבר וענין
עם פטירת בעל הזכויות בנחלה ובהנחה שהוא לא נשוי אבל יש לו בת/בן זוג, יועברו על פי הפסיקה והדין כל הזכויות לידועה בציבור.

הידועה/ידוע בציבור הינו בן זוג לכל דבר ועניין מבחינת החוק והדין וזכאי לקבל את הזכויות בנחלה.

בעוד שרוב בעלי הזכויות בנחלה יודעים כי במקרה של פטירה יועברו זכויותיהם לאשה או הבעל גם כאשר הבעל או האשה אינם רשומים כלל כבעלי זכויות במשק, כאשר יש ידוע בציבור, הזכויות יועברו ב – 100% אליו. הנושא חשוב במיוחד, לאור העובדה כי היווצרות יחסים משפטיים של ידוע או ידועה בציבור הוא אירוע משפטי שאינו מקבל גושפנקא רשמית, אלא במקרה של מחלוקת בין הצדדים. יתכנו מקרים שבהם בעל הזכויות הנחלה כלל לא מודע כי התהוו יחסים עם בת זוג המחייבים משפטית וקשורים לזכויותיו בנחלה.

כיום ברור לבני זוג הגרים ביחד ומנהלים משק בית משותף ויחסי אישות לאורך שנים כי הם בני זוג     לכל דבר ועניין גם מבחינת הדין, אולם יש מקרים גבוליים כגון מגורים משותפים ללא שיתוף רכושי מלא, או אפילו מגורים נפרדים באופן חלקי – ובכל זאת יווצרו יחסים משפטיים של בני זוג לכל עניין ודבר, גם מגורים קצרים יחסית של מעל 6 חודשים יכולים במקרים מסוימים להיות מוגדרים     כיחסים של ידוע/ידועה בציבור על מכלול הזכויות המשפטיות הנלוות למעמד זה.

 1. 4.כיצד ניתן למסד את נושא העברת הזכויות כאשר יש בן/בת זוג או במקרה של "ספק בני זוג"
יש מספר דרכים למנוע מצבים שלהם לא התכוון בעל הזכויות במשק חקלאי כגון שבת או בן הזוג (הידוע בציבור) לא יקבל זכויות במשק החקלאי ויישאר ללא קורת גג וללא מקור מחיה או לחילופין יקבל זכויות במשק כאשר זו לא כוונת בעל הזכויות. –

יש לציין מיד ובמודגש כי עריכת צוואה לא תפתור את הבעיה מאחר והמשק החקלאי אינו בר הורשה.

אחת הדרכים הוא הכנת וניסוח הסכם יחסי ממון – אחת הדרכים הוא הכנת הסכם יחסי ממון שיקבל אישור בית המשפט ובו יצוין כי לבן/בת הזוג יש או אין זכויות במשק הן בחייו של בעל     הזכויות והן לאחר פטירתו.

הסכם כזה צריך להיות מנוסח על ידי עורך דין הבקיא בדיני המושבים וזכויות במשק חקלאי על על היבטיו.

דרך נוספת היא עריכת כתב ויתור של בן/בת הזוג הידוע בציבור ובו יצוין כי בן הזוג מוותר על כל זכות במשק חקלאי.

גם מסמך זה יש להכין באופן יסודי על ידי עורך דין הבקיא היטב בנושא ותוך התחשבות בזכויות עליהן מוותר בן הזוג שאינו נשוי פורמאלית לבעל הזכויות בנחלה.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף