כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

בן ממשיך לא יפצה את היורשים


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מגזר חקלאי - בן ממשיך - ירושת משק חקלאי - פיצוי - יורשים - סקירת פסיקה עדכנית - מינוי הבן הממשיך - השבחת הנחלה - ההסכם המשולש - בר רשות -אגודה שיתופית


בית המשפט המחוזי דחה ערעור שהגישו יורשות כנגד אחיהן...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים


בן ממשיך לא יפצה את היורשים
מאת: עו"ד טניה יהב

בית המשפט המחוזי דחה ערעור שהגישו יורשות כנגד אחיהן,  בתביעה שהגישו ובה עתרו לקבלת פיצויים לפי סעיף 114 לחוק הירושה. בית המשפט אישר את פסק הדין שניתן  בבית המשפט למשפחה בחדרה אשר קבע שהאח הוא הבן הממשיך הזכאי לקבל את הזכויות בנחלה ללא צורך בפיצוי יתר היורשים.

סכסוכים משפחתיים רבים מגיעים לבית המשפט בקשר עם ירושת משקים חקלאיים. נשאלת השאלה מי גובר על מי- האם הבן הממשיך או היורשים האחרים?

בעניין זה נשוא פסה"ד- קבעה האם המנוחה לפני שנים רבות שבנה יהיה הבן הממשיך אשר יקבל את המשק לאחר אריכות ימיה. על סמך קביעה זו בנה הבן את ביתו בנחלה, עיבד את המשק, והשקיע כספים בתשתיות והשבחת הנחלה.

מסמכי המינוי כבן ממשיך אושרו כדין על ידי האגודה ועל ידי הסוכנות היהודית, ודבר המנוי הודע למנהל מקרקעי ישראל.

לאחר פטירת האם ביקש הבן להעביר את הזכויות בנחלה על שמו מכח התחייבותה של האם.

הליך הרישום הסתיים בסוכנות , אך בפועל התעכב במנהל  עקב הליכים משפטיים שהתנהלו אצל המשקם. בנתיים פנו  אחיותיו של האח לבית המשפט ודרשו, מכח היותן יורשות, לחיבו לשלם להן פיצויים לפי סעיף 114 לחוק הירושה, אף אם הוא מונה כבן ממשיך.

בית המשפט למשפחה דחה את תביעתן וקבע כממצע עובדתי שהוא הבן הממשיך והוסיף, כי לפי "ההסכם המשולש" שחל על המושב בו מצויה הנחלה, עוברות הזכויות בה לבן הממשיך ורק בהיעדר בן ממשיך יש לפעול לפי סעיף 114 לחוק הירושה.

האחיות ערעורו לבית המשפט המחוזי אשר דחה כאמור את הערעור וקבע כי לא יכולה להיות מחלוקת כי זכויותיה של האם המנוחה בנחלה הן זכויות בר רשות ואינן זכויות קנייניות העוברות בירושה. הדברים עולים מההסכם המשולש, מטופס התחייבות והצהרה עליו חתמה האם, ומאישור האגודה. בית המשפט דחה את טענת האחיות כי בכל מקרה בין אם הוכר האח כבן ממשיך ובין אם לאו חלה על המקרה שלפנינו הוראת סעיף 114 לחוק הירושה הקובעת מתן פיצוי לכל היורשים.

משרדה של עו"ד טניה יהב העוסק בתחום באגודות שיתופיות שנים רבות, ייצג את המשיב בבית משפט למשפחה ובבית משפט המחוזי.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף