כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חיזוק בניינים מפני רעידות אדמה לפי תמ"א 38 - מדוע זה לא הולך?


עורכי דין - מידע משפטי: דיני מקרקעין, דיני מיסים - דיני מקרקעין - תמ"א 38 - מיסוי מקרקעין - חיזוק מבנים - רעידות אדמה - רעידת אדמה - תקן ישראלי 413 - תיקון מס' 2 לתמ"א 38 - היתרי בניה - רפורמה


מדינת ישראל נמצאת תחת סיכון לרעידת אדמה ובעניין זה הכתובת על הקיר כבר מספר שנים.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים
חיזוק בניינים מפני רעידות אדמה לפי תמ"א 38 - מדוע זה לא הולך?
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ


מדינת ישראל נמצאת תחת סיכון לרעידת אדמה ובעניין זה הכתובת על הקיר כבר מספר שנים.
הוראות תמ"א 38 נועדו על מנת לאפשר חיזוק מבנים קיימים אשר לא ניבנו בהתאם לתקן הישראלי 413 על מנת לאפשר את העמידות של המבנים בפני רעידות אדמה.

הוראות תמ"א 38 אמורות היו להביא לכך שיזמים שיבקשו לבצע פרויקטים לפי תמ"א 38 יוכלו לקבל היתרי בניה ולבצע את הפרויקטים על מנת מחד, לחזק ולשפץ מבנים שהיתר לבנייתם הוצא לפני ינואר 1980 ומאידך, להשיא רווחים בגין היחידות שייבנו על גג הבניין או בקומת העמודים ויימכרו על ידם.

תמ"א 38 לא הביאה את התוצאות הרצויות למרות הכוונות הטובות, שכן הליכי הבירוקרטיה במדינת ישראל בכל הקשור להוצאת היתרי בניה, הינם ארוכים ומייגעים, דבר אשר הביא לכך, כי כיום ניתן לספור פרויקטים בודדים שהגיעו לסיום בהתאם להוראות תמ"א 38, למרות שיזמים רבים יעידו שיש בידיהם עשרות בניינים במסגרתם הדיירים חתומים על הסכמים לביצוע הפרויקטים.

רעידות אדמה כפי שקורות בעולם, בניו זילנד, ביפן ובמדינות שונות אחרות, אשר  גבו חיי אדם, מצליחות להעיר את הציבור והתקשורת למספר ימים, אך כמו בכל סיפור אחר, ההדים שוכחים מהר מאוד.
כיום, ישנם מאות בנייני מגורים במרכז ובפריפריה אשר נמצאים בסיכון אמיתי לקריסה טוטאלית במקרה שרעידת אדמה תפקוד את המדינה ואם מצב זה אכן יקרה,שוב יגידו הקברניטים "אמרנו לכם", למרות העובדה שבנושא קיימים מחדלים חריפים!

למרות שמהלך שנת 2010 אושר תיקון מס' 2 לתמ"א 38, על מנת להביא לכך שניתן יהיה להרוס את הבניין הישן ולבנות תחתיו בניין חדש, תיקון אשר בבסיסו קיימת חשיבה חיובית, העובדה שהליכי התכנון ואישור היתרי הבניה איטיים מאוד, הביאה גם במקרה זה, לכך שפרויקטים בודדים נמצאים בהליכי הקמה, לאחר קשיים רבים בדרך.

משרדנו המייצג יזמים ודיירים בפרויקטים רבים במרכז ובפריפריה, אשר חלקם נמצאים בתהליך של מו"מ לחתימת הסכמים, חלקם נמצאים אחרי חתימת ההסכמים וחלקם אף בתהליך של הוצאת היתרי בניה, יכול לומר, כי אכן אין תמריץ אמיתי ליזמים ולדיירם לרוץ ולחתום על הסכמים ולבצע את הפרויקטים.

היזמים נתקלים בבעיות רבות מול הדיירים ונדרשים למתן פתרונות יצירתיים לכל דורש, אך גם לאחר התמודדות ארוכה ומייגעת של היזמים עם דרישות שונות ומשונות של דיירים, תעבור תקופה ארוכה ביותר עד שניתן יהיה לקבל את היתר בניה לצורך הפרויקט.

הצעתנו היא, כפי שראש הממשלה ושר האוצר ביצעו רפורמה במיסוי מקרקעין, יש לבצע רפורמה אמיתית בכל הקשור להליכי תכנון ובניה והוצאת היתרים לפרויקטים וכן לתת הקלות במס לרבות בהיטלי השבחה גם עבור זכויות הבנייה שלא מכח הוראות תמ"א 38, על מנת שניתן יהיה להוציא פרוייקטים רבים אל הפועל ובכדי שיזמים יבצעו את הפרויקטים במרכז וגם בפריפריה ובכך גם יצילו חיים אדם במקרה בו תפקוד את המדינה רעידת אדמה.

הכותב עו"ד אביגדור ליבוביץ, מתמחה בעסקאות תמ"א 38, תמ"א 38 תיקון 2, פינוי בינוי ובהרחבות בקיבוצים ומושבים, במינהל מקרקעי ישראל ובמגזר החקלאי והכפרי www.lieblaw.co.il


הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף