כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

קיומה של צוואה ש"הושמדה" כעילת התנגדות לקיום צוואה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - ירושה - צוואה שהושמדה - הוכחה - ראיות - התנגדות לקיום צוואה - תוכן הצוואה - צורה - ידועים בציבור


מעשה שהיה כך היה: אילנית היתה ידועתו בציבור של משה, במשך שנים ארוכות...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
קיומה של צוואה ש"הושמדה" כעילת התנגדות לקיום צוואה
מאת: עו"ד רחל פולק

מעשה שהיה כך היה: אילנית היתה ידועתו בציבור של משה, במשך שנים ארוכות. כל אחד חי בדירה בבעלותו, באותו בניין. לכל אחד היו ילדים מנישואים קודמים. משה, בצוואתו, הוריש את כל נכסיו לבתו היחידה (מלכה). עם הגשת הצוואה לקיום, הגישה אילנית התנגדות לקיום הצוואה, ובה נאמר: המנוח ביולי 2010, לפני אישפוזו, סיפר לה כי הותיר אחריו צוואה, בה הוריש לה חלק מעיזבונו, כהכרת תודה על שסעדה אותו מ- 2002. אילנית לא בקשה לראות את הצוואה. ואין יודעת דבר על צורתה או תוכנה.

אילנית הוסיפה וטענה כי מלכה ביקרה בבית אביה במהלך ה- 30 "לשם חיפוש אחר צוואה", נטלה "חפצים אישיים של המנוח, לרבות מסמכים". לטענת אילנית, מלכה "שהיתה בעלת אינטרס גדול כזה או אחר, העלימה את הצוואה המאוחרת, וזאת במטרה לתת תוקף לצוואה משנת 2000 שהיתה בידה". אילנית לא צירפה את הצוואה המאוחרת להתנגדות.

הכלל הפסיקתי קובע כי צוואה אשר לא ניתן לאתרה, חזקה כי הושמדה ע"י המצווה ("חזקת ההשמדה"). אילנית היתה צריכה להוכיח את קיומה של הצוואה המאוחרת ע"י הגשת המקור, תצלומו או ב"דרך אחרת".  כדי לעשות זאת ניצבות בפניו שתי
משוכות שעליו לצלוח. עליו להוכיח הן את צורתה (שהושמדה) של הצוואה והן את תוכנה.

האם הצוואה המאוחרת כשרה? האם מדובר בצוואה בכתב יד וכולה היתה כתובה בכתב ידו של המצווה או עסקינן בצוואה בעדים שנערכה בכתב והמצווה הביאה בפני שני עדים.
באשר לתוכנה-יש לפרוש בפני בית המשפט  את לשונה וניסוחה של הצוואה על כל הוראותיה, ולא רק את העקרון העולה מהצוואה שאילנית זכתה  על פיה, בנכס כזה או אחר. ביהמ"ש צריך להשתכנע כי אכן הראיות לקיומה של צוואה מאוחרת הן טובות ו"להתיר הוכחת צוואה באופן אחר"
.

אילנית הודתה בכתב ההתנגדות כי לא ראתה את הצוואה. אין היא יכולה להוכיח איזה צורה לבשה הצוואה. היכן נערכה/ נכתבה הצוואה? מי היו עדי הקיום, אם היו? אם ומתי נחתמה הצוואה, ממילא אין כל דרך לבחון אם זו צוואה כשרה, כדרישת החוק.

אילנית איננה יודעת דבר על תוכנה של הצוואה, פרט להיגד כללי כי המנוח "הוריש לה חלק מעזבונו". איזה חלק? האם חלק יחסי בעיזבון או אולי "מנה" (דירה/ חנות)? האם הזכייה הייתה מוגבלת בתנאים מסוימים? שמא תלה המנוח את זכייתה בכך שגם היא תוריש חלק מקביל מנכסיה לבתו? מה היו ההוראות המנחילות האחרות?

אילנית לא הוכיחה דבר מן הנדרש להוכחת קיומה של צוואה אחרת ש"הושמדה". ביהמ"ש קבל את בקשתה של מלכה למחיקת ההתנגדות על הסף, וצוואת המנוח קוימה.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף