כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

פוקר ומשחקים מסוכנים – השלכות על התא המשפחתי וגירושין - חלק א


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה, פלילי - דיני משפחה - גירושין - פלילי - משחקים אסורים - הימורים - פוקר - טקסס הולדם - חלוקת רכוש בין בני זוג - פירוק התא המשפחתי - אשם - איזון נכסים - רווחים


בשנים האחרונות פשטה בישראל אופנת משחקי הפוקר טקסס הולדם ומשחקים אחרים, בין אם באתרי אינטרנט או במפגשי חברים...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
פוקר ומשחקים מסוכניםהשלכות על התא המשפחתי וגירושין - חלק א'
אסטרטגיה בגירושיןאיך להביא לחלוקת זכויות לא שוויונית בין בני זוג בעת הפרידה
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

בשנים האחרונות פשטה בישראל אופנת משחקי הפוקר טקסס הולדם ומשחקים אחרים, בין אם באתרי אינטרנט או במפגשי חברים.

המשותף לכל המשחקים הוא, שמעורבים בהם סכומי כסף נכבדים ביותר המועברים מיד ליד בהתאם לזהות המנצח. רבים פונים אלי ומתייעצים בקשר למשמעויות המשחקים מבחינה רכושית בעת עריכת הסכמי ממון ובמהלך גירושין.

עיקרון השוויון בחלוקת הזכויות הרכושיות
חוק יחסי ממון קובע שיוויון בזכויות ובחובות הרכושיות בעת הפרידה. לדוגמא, את החוב לבנק, אשר נוצר בשל הלוואה שנטל הבעל לצורך פיתוח עסקו המפרנס את בני המשפחה, חייבים שני בני הזוג לשלם במסגרת הליך איזון המשאבים הנערך לאחר פרידתם.
אולם, משעה שמדובר בהימורים אסורים או בהשקעה שערך אחד מבני הזוג שלא למטרות המשק המשותף, הפסיקה קובעת כי בן הזוג יישא בעצמו בתוצאות פעילותו האסורה.
המשמעות היא שכאשר יחולק הרכוש המשותף בין בני הזוג, לא תאלץ האשה לשאת בתשלום הפסדי הבעל בהימור אסור, אם לדוגמא הוא השחקן מבין בני הזוג.

האם משחק פוקר טקסס-הולדם הוא הימור אסור
על מנת לבחון אם משחק הפוקר טקסס הולדם הוא משחק הימורים אסור, יש לפנות למבחן היחידי הרלוונטי, הוא מבחנו של בית המשפט. לפי מבחן זה, משחק הימורים אסור הוא משחק המבוסס על מזל יותר מאשר על יכולת.
בימים האחרונים נקבע סופית בבית המשפט, כי פוקר טקסס הולדם הינו משחק אסור, המבוסס על מזל יותר מאשר על יכולת, ולפיכך, לפי החלטת בית המשפט, אין שחר לטענה כי מדובר במשחק מיומנות.

מה תובעים וכיצד
טענה אחת נוגעת להיקף ההשקעה במשחק ולא משנה מה אופיו או מעמדו בחוק. כך לדוגמא, בעל הרוכש מדי חודש בחודשו כרטיסי הגרלה של מפעל הפיס או ממלא לוטו בשווי של- 60% מהכנסות בני הזוג, עשוי למצוא עצמו נדרש לכסות את החוב שנוצר מההשקעה המפוקפקת הזו בעצמו, ללא השתתפות האשה.

טענה נוספת עוסקת בעצם ההשתתפות בפעילות שהיא אסורה על פי דין. לפי עיקרון זה, בן זוג ששיחק בפוקר והפסיד כספים, עשוי למצוא את עצמו חייב לממנם מתוך חלקו ברכוש המשותף, גם מכיוון שהפעילות לא נעשתה למען התא המשפחתי וגם מכיוון שההשקעה אינה מבוססת על מיומנות אלא על מזל, כאמור.

במאמר הבא: דוגמאות נוספות ומפתיעות להימורים אסורים, התגוננות כנגד חיוב בן הזוג במימון ההפסדים בעת הליכי גירושין, שימוש במשחקי מזל אסורים כעילת גירושין, משחקי מזל כעילה לתביעת פיצויים מבן הזוג, והשפעת הפסדים במשחקי מזל על יחסי ידועים בציבור.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף