כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

תאונת דרכים קטלנית? התוצאה עלולה להיות מאסר!


עורכי דין - מידע משפטי: דיני תעבורה , פלילי - דיני תעבורה - דין פלילי - עבירות חמורות - תאונת דרכים קטלנית - תאונות קטלניות - אזרחים נורמטיביים חסרי עבר פלילי - זכות השתיקה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
תאונת דרכים קטלנית? התוצאה עלולה להיות מאסר!
מאת: עו"ד ניסים כהן


האם גם את/ה עלול/ה להסתבך שלא ברצונך בביצוע עבירה חמורה ?

האם חשבתם לעצמכם מה היה קורה לכם במקרה של הסתבכות אקראית באירוע פלילי חמור ? האם יתכן מצב שכזה ? המציאות בעולמנו הלוא עולה לעתים על כל דימיון.
הסתבכות בירי שלא כחוק אגב שירות מילואים או תוך כדי הגנה על רכושנו אגב פריצה הינה שכיחה.
כמו כן אנו יכולים למצוא את עצמנו מעורבים בתאונת דרכים אשר לא עלינו גרמה למותו של אדם.

עבירות חמורות של המתה, רצח והריגה נחשבות לעבירות החמורות ביותר במשפט הפלילי ובספר החוקים בכלל ואנו נוטים לייחס אותם לעבריינים אשר רואים במותו של אדם פתרון לסכסוכים.
עבירות חמורות אלו נדונות בבית המשפט המחוזי שבאזור שבו אירעה העבירה.
בדרך כלל נהוג לראות מקרים אלו בהם מעורבים "עבריינים מקצועיים" בעלי "עבר עשיר" שמעלליהם מופיעים באמצעי התקשורת חדשות לבקרים כגרעין הקשה של העבריינות והפרת החוק בישראל.
מקרים אלו מטופלים ע"י מיטב החוקרים, והחקירות מופקדות בד"כ בידי היחידות המרכזיות (ימ"ר) אשר נמצאים בכל מחוז של המשטרה.

לעתים גם אדם נורמטיבי חסר עבר פלילי אשר מנהל אורח חיים נורמטיבי יכול להיתקל בשלטונות החוק ולהיות מעורב באירוע פלילי חמור דוגמא לכך היא מעורבות בתאונת דרכים קטלנית.

נהג שהיה מעורב בתאונה קשה ימצא עצמו בחדר החקירות, ואף בתא המעצר מלא רגשות אשם חרד ומפוחד ובטראומה נפשית.
במצב זה טבעי שיהא נתון להשפעת חוקריו ואף יודה מרצונו בעובדות שאינן ידועות לו בהקשר לתאונה ובלבד שיקל מעל עצמו את הנטל הנפשי הכבד שנוצר בעקבות האירוע הקשה בו היה מעורב.
אדם אשר נמצא בסערת רגשות עקב תאונת דרכים קטלנית עלול לומר דברים אשר בשל חוסר נסיונו והבנתו יכול להיות כי יתפרשו בעתיד בצורה לא נכונה ולא ישקפו את כוונתו של הנאשם. בהליך המשפטי לכל מילה ישנה חשיבות, כל מלה יתכן ותקבל בבוא היום במהלך הדיון משמעות שונה מזו שאליה התכוון הנאשם.
על כן ישנה חשיבות עליונה לכל מילה אשר נאמרת ע"י העצור במהלך החקירה. חשיבות נוספת ישנה להודעת העצור בכך כי כמעט לעולם דבריו של העצור במהלך הודעתו במשטרה הם אשר יקבלו את מלוא המשקל והחשיבות ע"י כבוד בית המשפט.

כבוד בית המשפט לא יטה לקבל גרסה חדשה של הנאשם כפי שתעלה בפניו.

לכן עצור בהבל פיו יכול לגרום לכך כי תאונת דרכים אשר אמורה להוביל לעבירה של גרימת מוות ברשלנות תוביל לעבירה של הריגה שהיא חמורה בכמה דרגות.

זאת ועוד הנהג המעורב חש כי בעקבות הודאה זו הוא יוכל לסיים את חלקו בעניין, ללכת לביתו ולהירגע ואח"כ הדברים יובהרו כמו שצריך ע"י עורכי דין טובים שיטפלו בעניין במסירות. מחשבה זו בטעות יסודה ובד"כ את הנעשה אין להשיב.

על מנת להבין את ההבדל שהחשוד עלול לגרום בהבל פיו עלינו לעמוד על שני גורמים חשובים והם:

1. בית המשפט שדן בעבירה- בעוד שבעבירה של גרימת מוות ברשלנות כתב האישום מוגש לבית משפט שלום לתעבורה הרי שבעבירה של הריגה כתב האישום יוגש לבית משפט מחוזי.
2. העונש - בעוד שהעונש בגין גרימת מוות ברשלנות הינו עד שלוש שנות מאסר הרי שהעונש בגין הריגה הינו עשרים שנות מאסר.

חשוב לזכור , כי עבודת חוקרי תאונות דרכים הינה מקצוע הדורש מיומנויות רבות. עבודת הבוחן כרוכה בעריכת בדיקות, מדידות, שרטוטים וגביית הודעות מהחשודים.

חשוב לדעת כי הנהג זכאי לייעוץ משפטי , לטיפול רפואי ומוטב לו לדחות את מועד החקירה עד שיתאושש מן הטראומה הראשונית.

יש לזכור כי הנהג זכאי להוועץ עם עו"ד בטרם יתן את גרסתו לחוקרי המשטרה. על הנהג לעמוד על הזכות הזו על מנת למנוע מעצמו בעיות עתידיות כפי שעמדנו עליהן לעיל.

יוצא איפוא שמועד קבלת הייעוץ המשפטי עלול לחרוץ את תוצאות התיק.

חשוב לציין כי יש להיוועץ בעו"ד העוסק בתחום הפלילי ובדיני התעבורה ככל שמדובר באירוע של תאונת דרכים קשה.

על השיחות שמתקיימות בין עו"ד ללקוחו יש חיסיון בכל שלב, וכל דין הדברים יישאר חסוי שכן רק הנאשם יכול לוותר על החיסיון של השיחה..
הנהג זכאי לשיחת טלפון ובה הוא יכול להודיע למשפחתו ו/או לעורך דינו על היותו נתון במעצר ועל הרצון לגבות ממנו הודעה.
שיחת הטלפון לה זכאי מעוכב למשפחה צריכה להפעיל מערכת יעילה שתזעיק עו"ד לתחנת המשטרה אשר ייעץ לנהג כיצד עליו לנהוג במסגרת החקירה.


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף