כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

גולשים ברשת - הישמרו מפרסום אסור, גם בפייסבוק, שמא יחשב הדבר לשון רעה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני נזיקין ו/או ביטוח - דיני נזיקין - לשון הרע - הוצאה דיבה באינטרנט - דיני רשת - רשתות חברתיות - פייסבוק - פיצויים - פרסום מבזה - לעג - טוקבקים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים
גולשים ברשת - הישמרו מפרסום אסור, גם בפייסבוק, שמא יחשב הדבר לשון רעה
מאת: עו"ד שירלי כהן אדיב

הרשתות החברתיות הפכו שנים האחרונות, בין השאר, לבמה להפצת הדעות האישיות של הגולשים ברשת. התחושה הרווחת היא כי במה זו היא פלטפורמה אמתית לחופש הביטוי ללא גבולות.

די להזכיר את המקרה המצע
ר של הצעירה אמנדה טוד אשר שמה קץ לחייה בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות, המהווה מקרה מצער אחד מיני רבים אשר קורים בכל רחבי העולם וגם בארצנו הקטנה.  

לצערנו, קללות וגידופים הפכו להיות חלק מהחיים החברתיים במדינה, אך בית המשפט בוחן הן את הרקע לאמירת הדברים והן את תוכן הדברים, אופי הדברים שנכתבים וכמובן מה המטרה שעומדת מאחורי פרסום התוכן.

במקרה שטופל במשרדנו, בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב נדרש לדון בשאלת פרסום ברשתות החברתיות בתביעה שהוגשה על ידי בת משפחה ובעלה שהוכפשה ברשת על ידי שני אחיה.
במקרה זה, ב
ית המשפט לנכון  לחייב את שני האחים לפצות את אחותם ובעלה בפיצוי בגובה של 40,000 ₪ בגין פרסום לשון הרע וזאת לאחר שכתבו בפייסבוק דברי שקר ובין היתר כינו את הבעל "היטלר" ו"מכוער" ואת אחותם כינו "מפגרת".

בית המשפט נדרש לשאלה האם מדובר בגידופים שלא ניתן לראות בהם לשון הרע ובהתייחס לבמה בה בחרו הצדדים להביע את דעתם זה על רעהו, נמצא כי אכן מדובר בפרסום אסור כפי שהתכוון המחוקק בהגדרתו בחוק לשון הרע.

בפסק הדין שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה נפרסה מערכת ה
יחסים המשפחתית המיוחדת ועל אף הנסיבות שהועלו באותו אירוע בית המשפט קבע כי פרסומים שהעלו הצדדים ברשת מהווים לשון הרע כהגדרתם בחוק הואיל והם עלולים להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה לבוז או ללעג מצידם וכך מצא בית המשפט בפרסום הדברים בפייסבוק במה לבצע פרסום פוגע מבזה ומשפיל גם כאשר קהל היעד שנחשף לדברים היה מצומצם באופן יחסי.

תפוצת הפרסום אינה רלבנטית לשאלת האחריות אך היא מהווה שיקול חשוב בשאלת הפיצוי כך שככל שחשיפת הדברים למספר רב יותר של "חברים" בפייסבוק כך תהיה הצדקה להגדלת הפיצוי.

חישבו לפני שאתם כותבים או מביעים דעה על אדם אחר ברשת, כי עלולות להיות לכך השלכות משפטיות.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף