כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

תיקון פשוט של תכנית המתאר הארצית 35 ישחרר 100 אלף יחידות מגורים לבניה


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי , דיני מקרקעין - דיני מקרקעין - מגזר חקלאי - תכנית מתאר ארצית 35 - חסמי מגורים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
תיקון פשוט של תכנית המתאר הארצית 35 ישחרר 100 אלף יחידות מגורים לבניה
מאת: עו"ד גד שטילמן *

לאורך שנים הגביל מינהל מקרקעי ישראל את מימוש זכויות הבניה למגורים במושבים. לאחרונה, שיחרר מינהל מקרקעי ישראל את כל המגבלות לבניה החלות על חלקת המגורים בנחלה; למעשה, בתיקון פשוט ביותר של תוכנית מתאר ארצית מס' 35 (תמ"א 35) ניתן "לשחרר" לבניה 100,000 יחידות מגורים, ללא צורך בהפשרת קרקע חקלאית וללא פגיעה בשטחים "ירוקים", אלא בהגדלת הצפיפות בשטח הקיים כבר היום ביעוד "מגורים".

החלטה 1155 מאפשרת מיצויי מלוא הפוטנציאל לבניה למגורים בתשלום דמי היוון בשיעור של 33% משוויה של חלקת המגורים. בישראל כ - 33,000 נחלות במושבים. חלקות המגורים בכל נחלה הינן בשטח ממוצע של כ- 2.5 דונם. לפי צפיפות בינוי של יחידה אחת בכל 500 מ"ר ניתן לכאורה לבנות כ – 5 יחידות מגורים בכל נחלה ממוצעת.

הקושי במימוש פוטנציאל בינויי זה מצויי בתוכנית מתאר ארצית 35 המוכרת כ"תמ"א 35". תוכנית זו קובעת מגבלה למספר בתי המגורים בכל ישוב בישראל. לפי "תמ"א 35" כמעט כל המושבים בארץ אינם יכולים לאפשר תוספת של יחידת מגורים אחת לכל נחלה. כך מנציחה "תמ"א 35" מצב אבסורדי של בזבוז קרקע יקרה לבניה לשימוש לגינון בלבד.

יצויין כי החלטה 1155 הייתה בעבר שנויה במחלוקת ומספר גורמים פנו לבית המשפט העליון בבקשה לשנותה. בית המשפט העליון דחה את כל העתירות ואישר את ההחלטה לפני למעלה משנתיים. כך, ששינוי
י בתמ"א 35 באופן שיאפשר את יישום ההחלטה בהגדלת מספר יחידות המגורים אינו צפוי להיתקל  בהתנגדות משפטית.

דומני כי גם אם קיים חשש מהגדלת הצפיפות לחמש יחידות מגורים בנחלה כולה (בית מגורים על כל חצי דונם), הרי שהוספת יחידת מגורים אחת (שלישית ונפרדת) לא תשנה את האופי הכפרי של הישוב. הוספת יחידת מגורים אחת תסייע לפתור בעיות משפחתיות רבות ותשחרר ממצוקתם באופן מידי 33,000 זוגות נשואים המשוועים לקרקע זמינה לבניה.

במידה והמועצה הארצית לתכנון ובניה תשכיל לאשר את השינוי המיוחל, יביא הדבר להכנסות ענק למשק המדינה: היוון 33,000 נחלות יעשיר את קופת המדינה בכ - 40 מליארד ₪!!!


*     עו"ד גד שטילמן מתמחה בדיני אגודות שיתופיות, תכנון ובניה.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף