כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

איך להתנהל מול הבנק בימי הלחימה?


עורכי דין - מידע משפטי: דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל - דיני בנקאות - יחסי בנק לקוח - שעת חירום - המפקח על הבנקים


ביום 9.7.14, עם תחילת מבצע "צוק איתן", פרסם המפקח על הבנקים, דודו זקן, שורה של הקלות לציבור המנהל את חשבונות הבנק שלו בקו העימות...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
איך להתנהל מול הבנק בימי הלחימה?

מאת: עו"ד יסמין לוינבוק

ההקלות שהורה המפקח על הבנקים לתת ללקוחות בקו העימות בדרום, כמו גם המבצעים של הבנקים עצמם, אכן עוזרים לתושבי האיזור. עם זאת, עליהם להמשיך לפקוח עין ולחשוב גם על התנהלותם מול הבנקים כאשר האש תיפסק


ביום 9.7.14, עם תחילת מבצע "צוק איתן", פרסם המפקח על הבנקים, דודו זקן, שורה של הקלות לציבור המנהל את חשבונות הבנק שלו בקו העימות - בסניפים המצויים בטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה. ההקלות נועדו להקל על האזרחים בקו העימות בהתמודדותם היומיומית עם מצב החרום, ולמנוע מצב בו יתקשו לפעול בחשבונותיהם באופן שוטף לנוכח הקשיים בפניהם הם ניצבים בימים אלה. להלן עיקרי ההקלות:

1. ניתנה הוראה לבנקים, לגבי יישובים אשר בהם הוכרז מצב מיוחד בעורף, שלא להגביל חשבון או בעל חשבון בשל צ'קים שסורבו, וזאת עד למתן הנחיה חדשה.

2. נקבע כי מתן אשראי ללקוחות הבנקים תוך חריגה ממסגרת האשראי המאושרת ייעשה על-פי שיקול דעתם העסקי של הבנקים, והמגבלות הנובעות מהוראותיו בתחום זה הוסרו זמנית.

3. המפקח הקל על תהליך ההצטרפות של לקוחות לשירות קבלת הוראות טלפוניות. הלקוח יוכל לאשר את הסכמתו לבצע הוראות טלפוניות באמצעות המוקדים הטלפוניים של הבנקים, ואישור בדבר ההצטרפות לשירות יימסר ללקוח בערוצים כגון SMS, דואר אלקטרוני או הודעה טלפונית.

4. ניתנה הנחיה לתגבר את המוקדים הטלפוניים של התאגידים הבנקאיים במידת הצורך ולפי כמות הפניות אליהם בפועל.

בעקבות הוראת המפקח פרסמו הבנקים שורה של הקלות והטבות ללקוחות המנהלים חשבונות באיזורי קו העימות:

 • הבנקים הודיעו כי לא יגבילו חשבונות או בעלי חשבונות שבהם יסורבו צ'קים החל מ-9.7.14 עד להודעה חדשה.
 • חלק מהבנקים הודיעו על דחיית תשלומי המשכנתה לבעלי משכנתאות לפרקי זמן שונים ובהתקיים נסיבות שונות.
 • בנוסף הודיעו חלק מסניפי הבנקים המצויים בטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה, כי הם מרחיבים את שעות הפעילות ומאפשרים להצטרף לשירותי בנקאות בתקשורת.
 • חלק מהבנקים הודיעו על מתן הלוואות שונות ומיוחדות למשקי בית ולעסקים בתנאי פריסה וריבית אטרקטיביים.
 • חלק מהבנקים הודיעו, כי לא יגבו תוספת ריבית חריגה בגין יתרות חורגות ממסגרת משיכת היתר, וכי מסגרות משיכת יתר שיסתיימו יוארכו אוטומטית ללא עמלת הקצאת אשראי.

על אף הוראת המפקח ופרסומי הבנקים בדבר הקלות שונות, מומלץ לתושבי הדרום להמשיך ולעקוב אחרי התנהלותם הבנקאית ולהישאר עירניים על-מנת לנסות ולמנוע ככל האפשר שהדברים ייצאו משליטה. מומלץ ללקוחות שהמצב הביטחוני יצר אצלם בעיה כלשהי בעסקיהם ו/או בהתנהלותם הבנקאית, כגון מי שבתקופה זו אמורים לפרוע הלוואות ו/או צ'קים, ליידע בכתב את סניף הבנק, על-מנת שיתחשב במצבם, יקל עליהם וילך לקראתם. פנייה כזו תוכל גם להוות אסמכתא לכך שהלקוח פנה לבנק ועדכן אותו בדבר מצבו הפיננסי המושפע מהמצב הביטחוני.

הדברים האמורים נכונים גם לגבי לקוחות שצופים שכתוצאה מהמצב הביטחוני הם עלולים למצוא עצמם במצב בעייתי מול הבנק. כמו למשל, לקוחות שצ'קים שלהם מסורבים ועלולים להיכנס למצב של הגבלת חשבון, לאחר שתבוטל הנחיית המפקח על הבנקים. כך גם לגבי לקוחות שאמורים לפרוע הלוואות.

בעניין זה יש לקחת בחשבון, כי על-אף הנחיות המפקח על הבנקים וההקלות השונות שמציעים חלק מהבנקים, ישנם עניינים שאינם מוסדרים ושבהם הלקוח תלוי ברצונו הטוב של הבנק, כגון מתן האפשרות לחרוג ממסגרת האשראי המאושרת, דחיית תשלומי המשכנתה ודחיית פרעונות של הלוואות.

כמו-כן יש להניח, כי גם לאחר שהאש תיפסק, יעבור זמן עד שעסקים ופרטיים בדרום יוכלו להתייצב מבחינה התנהלותם הכלכלית והבנקאית. לפיכך רצוי להודיע לבנק ולהסדיר נושאים שונים מולו כמה שיותר מהר, שכן אין לדעת מתי יבוטלו ההקלות.

יש לזכור, כי בהתאם לחוק צ'קים ללא כיסוי, בנק מחויב לשלוח מכתב התראה לפני הגבלת חשבון. בשורה של מקרים המפורטים בחוק, יכול הלקוח לערער על ההחלטה ולבקש את ביטול ההגבלה, כאשר סיטואציה של מצב חרום או פגיעה כתוצאה ממצב חרום, מהווה עילה להגשת ערעור.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף