כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

אבות סימן לבנים


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי, דיני משפחה - דיני ירושה במושב - מיסים מגזר חקלאי - בן ממשיך - ירושת המשק החקלאי


הנחלה אוגרת בתוכה סנטימנטים רבים, הן כלפי ההורים והן כלפי הילדים שגדלו בנחלה. הנחלה מעלה על פני השטח רגשות עצומים, כאשר מבקשים לחלק אותה או להעביר אותה לאחד הילדים...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
אבות סימן לבנים
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

העיסוק בנושא של הורשת נחלות ומלחמות הירושה הניטשות בין אחים לאחר שההורים הלכו לבית עולמם והותירו בתווך את הנחלה, הינו המשך ישיר לסיפורי התורה המובאים בספר בראשית שמצביעים על כך כי הרצון לקבל את הבכורה מלווה את טבע האדם עוד מראשית הבריאה והחל מהאדם הראשון.

בסיפור על קין והבל, הילדים של אדם וחוה, קם קין והורג את אחיו הבל, מתוך רגש של קנאה שעלה בו לאחר שה' שעה למנחתו של אחיו הקטן הבל שהיה חקלאי עובד אדמה. גם כאשר ה' פונה אל קין ושואל אותו: "לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ? הֲלוֹא אִם-תֵּיטִיב, שְאֵת, וְאִם לֹא תֵיטִיב, לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ; וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ, וְאַתָּה, תִּמְשָל-בּוֹ" (בראשית ד', ו-ז), קין אינו מתרצה ומחליט להרוג את אחיו.

בהמשך אנו מוצאים את הסיפור על יעקב ועשיו הבנים של יצחק שרבים ביניהם על הברכה של אביהם. יעקב מצליח לקבל מעשיו את הבכורה ובהמשך הוא מסווה את עצמו ומקבל מאביו את הברכה במקום שהברכה תינתן לאחיו עשיו. כאשר עשיו מגלה את הדבר הוא תמלא בכעס כלפי אחיו יעקב ובעקבות זאת נאלץ יעקב לברוח מהבית על מנת להציל את חייו.   

את מלחמת היורשים הבאה מנהלים הילדים של יעקב עם אחיהם יוסף. הבן האהוב יוסף היה בן הזקונים שנולד מרחל אשתו של יעקב. אהבתו של יעקב לבנו יוסף הביאה לקנאה מצד האחים שלבסוף משליכים אותו לבור והוא נמכר למצרים.

חשוב להכיר את מלחמות היורשים שהחלו בראשית הבריאה ומלוות אותנו עד היום על מנת להבין, כי מאז ועד היום מלחמות בין אחים החלו על בסיס של קנאה ורצון לקבל את הבכורה.

בכדי לחבר בין עבר להווה ועל מנת להצביע על המסקנה המתבקשת, כי "טבע האדם רע מנעוריו", אביא בפניכם סיפור על מאבק יורשים שהחל על בסיס של קנאה ותחרות בין אחים והסתיים בפירוק של משפחה.

הסיפור שלנו מתחיל בנחלה במושב במרכז הארץ. ההורים הגיעו למושב והתיישבו בנחלה לפני כחמישים שנה. האב עסק בגידול פרחים בחממות וברבות הימים כאשר הוא התבגר החליף אותו החתן שמתגורר עם הבת ואשר החליט לקחת על עצמו לתפעל את המשק החקלאי. בנחלה בנוי בית מגורים היסטורי בו מתגוררים הורים. בבית השני מתגוררים החתן והבת ומשפחתם. ביחידה נוספת שהוסבה ממחסן חקלאי לבית מגורים מתגוררת בת נוספת עם משפחתה ובבית אימון שהוסב למגורים מתגורר בן הזקונים שהתחתן לפני זמן קצר.

המשפחות מתגוררות זו לצד זו למעלה מ- 20 שנה. כאשר אם המשפחה הלכה לבית עולמה לפני כעשר שנים החלו חיכוכים בין הילדים בנושא הורשת הזכויות בנחלה. שני ילדים טענו כי החתן שעוסק בחקלאות בנחלה משתלט על הנחלה במטרה לנשל אותם מהזכויות בבוא היום. הילדים הביאו בפני האבא את הטענות והחששות שלהם, אך האבא שסמך את ידיו על החתן היסה אותם ולא הסכים לדון בנושא הנחלה ואף סירב לחתום על צוואה בכדי להבטיח את הזכויות של הילדים. הילדים המתוסכלים שהבחינו בחיבתו הרבה של האבא כלפי החתן ניסו בכל דרך לפקוח את עיניו של האבא המבוגר במטרה שיבחין במהלכים שמבצע החתן, אך למרבה הצער, הניסיונות לא צלחו והאבא הלך לבית עולמו מבלי שהותיר אחריו צוואה.

לאחר שהסתיימו שבעת הימים בהם המשפחה ישבה ביחד והתאבלה על האב שהלך לבית עולמו, קיבל כל אחד מהילדים מכתב מהחתן ואישתו בו הם מודיעים כי לאור העובדה שהם גרו בנחלה ובנו בית והואיל והחתן עיבד את הנחלה הם טוענים לקבלת מלוא הזכויות בנחלה בטענו כי הם בנים ממשיכים.

האחים קיבלו את ההודעה בתדהמה ובצער רב והבינו כי הפחדים שהם הביעו בפני האב כשהיה בחיים התממשו וכעת הם נדרשים לעמוד מול מערכה משפטית על מנת להגן על הזכויות שלהם בנחלה.

שלושת האחים נפגשו לישיבת גישור לאחר שכנועים רבים בכדי לנסות להציל את המשפחה ובמטרה למצוא שביב של תקווה, לאחר ההלם שחוו האחים עם קבלת המכתב המבקש לנשל אותם מזכויותיהם בנחלה.

במפגש הראשון עלו אמוציות רבות והאווירה היתה סוערת ומתוחה. החתן טען בתוקף כי הוא היחיד שטיפל באבא המבוגר ופרנס אותו בכל השנים בהם הוא עבד במשק לבדו וכי הוא קיבל הבטחה בע"פ מהאבא כי הוא ואשתו הם הבנים הממשיכים ולמרות שהם לא נרשמו ככאלה במוסדות ולא התקבלו כחברי אגודה, זו היתה הבטחה שהם קיבלו והם מתכוונים לעשות הכל על מנת שהיא תצא אל הפועל.

הילדים האחרים שמתגוררים בנחלה שנים רבות, התנגדו נחרצות לעמדה שהציג החתן וטענו כי האבא לא הבטיח לחתן ולאחות דבר וחצי דבר וכי כוונתו היתה שכולם יוכלו להמשיך להתגורר בנחלה לשנים רבות וכי שלושת הילדים זכאים לקבל חלקים שווים בנחלה.

השיחה התנהלה בצעקות רמות ובגידופים והטחת האשמות אחד כלפי השני על אי אכפתיות כלפי ההורים ועל הזנחה רבת שנים. הועלו טענות של עושק והתנהגות בחוסר תום לב ונראה כי האור בקצה המנהרה לא נראה.

הצדדים שוחררו לבתיהם והוזמנו למפגשים אישיים במהלכם נערכה בדיקה מקיפה של ההיסטוריה המשפחתית וכל אחד התבקש להביא את עמדתו  לסיפור הורשת הנחלה וכן התבקש לעמוד על הקשר שהיה לו עם ההורים וכן לתאר את הקשר שהיה לחתן עם האבא.

במפגשים האישיים כל אחד מהצדדים יכול היה להתבטא בחופשיות ולהעלות על השולחן את התחושות, הכעסים, הלבטים והחששות שמלווים אותו מול האחים. כל אחד התבקש להציע פתרון שנראה לו המתאים ביותר בנסיבות שנוצרו בכדי שניתן יהיה לפתור את המחלקות מבלי לפרק את המשפחה.

לאחר שנערכו מפגשים על שלושת האחים, היתה לנו הבנה ברורה כמגשרים, כי האחים לא יוותרו בקלות על  המגורים בנחלה ולכן נדרשנו לפתרון יצרתי על מנת לאפשר לכולם להתגורר ביחד בנחלה.

הבעיה שעמדה בפנינו היתה, שלא ניתן לאפשר לשלושה ילדים להתגורר בנחלה לאור העובדה כי הנחלה ניתנת לרישום ע"ש יורש אחד בלבד. הצעה של פיצול בית מהנחלה תקנה פתרון לשני ילדים, כאשר אחד יקבל את הזכויות בנחלה והשני יקבל את הזכויות בבית שיפוצל מהנחלה. אך מה יהיה גורלו של האח השלישי?

במסגרת הפגישות האישיות הבנו שבן הזקונים אוהב מאוד את החיים במושב אך אשתו לא מתסדרת עם המשפחה והיתה מאוד רוצה לעבור להתגורר במקום אחר. לאחר בדיקה מצאנו שגם היא ילידת מושב ולהוריה יש נחלה במושב בה הם מתגוררים כיום. בחנו את הנחלה של הוריה ולאור כך כי היה בנוי בנחלה רק בית אחד הצענו כי הם יבנו בנחלה בית שני ונערוך הסדר עם ההורים שלה לביצוע פיצול בעתיד של הבית שיבנה על ידם בנחלה. לאחר דין ודברים שנערך מול הוריה הצלחנו ליישם את הפתרון, ערכנו להורים צוואה וקבענו את ההסדרים של הורשת הבית שייבנה על ידם והפיצול שלו מהנחלה וכן ערכנו בין ההורים לבין הילדים הסכם בין דורי בו הסדרנו את הזכויות של הילדים בבית ואת הזכות לפיצול.

לאחר מכן שבנו לעסוק בהסדר של הנחלה אשר במרכז סיפורנו. הבאנו את החתן ואשתו להסכמה מול האחות הנוספת ובעלה, כי החתן ואשתו יקבלו את הזכויות בנחלה ויפצו כל אחד משני היורשים האחרים לפי חלקו (1/3) משווי הנחלה נטו. לאחר הקרע המשפחתי שנוצר האחיות לא רצו להמשיך ולהתגורר ביחד בנחלה ולכן החתן שילם לאחות את חלקה והיא רכשה בית בהרחבה במושב ולאח השני שעבר להתגורר בנחלה של ההורים של אשתו, שילם החתן את חלקו בזכויות בנחלה.

כך הבאנו את הצדדים לפתרון קנייני ביחס לזכויות בנחלה, אך למרבה הצער הפערים וחוסר האמון שנוצרו במהלך הזמן מהמועד שבו האבא הלך לבית עולמו, יצרו סדק עמוק שלא ניתן היה לאיחוי והמשפחה לא נותרה בקשר עד ליום זה.

המסקנה המתבקשת מהסיפור שלנו היא בראש ובראשונה, כי קנאה ותחרות הם שורש הרוע שיביאו בסופו של יום לקרע במשפחה שלא ניתן לאחותו. תפקיד ההורים הוא לשמור על אחדות המשפחה בעדינות וביצירתיות הנדרשת ולא להבטיח הבטחות לילדים שיכולות להביא לסכסוך ביניהם ברבות הימים.     

תזכרו, ההבטחה שנתן יצחק ליעקב היא זו שהביאה לקרע בינו לבין עשיו אחיו וכך מאז ועד היום, הבטחות של ההורים בעודם בחיים לאחד הילדים לקבל את הבכורה שבימינו היא הנחלה, מביאה עימה מלחמות ירושה על בסיס של קנאה , לאחר שההורים הולכים לבית עולמן ועימם גם המוסר, שמביאות את היורשים למחוזות שההורים לא חלמו עליהם.

הנחלה אוגרת בתוכה סנטימנטים רבים, הן כלפי ההורים והן כלפי הילדים שגדלו בנחלה. הנחלה מעלה על פני השטח רגשות עצומים, כאשר מבקשים לחלק אותה או להעביר אותה לאחד הילדים. רגשות שהופכים להיות שליליים עשויים להביא את היורשים למעשים ולפעולות שאסור שיקרו בתוך המשפחה, אך החיים מלמדים אותנו, כי כאשר פוגעים באחד או יותר מהיורשים ומעדיפים אחד מהם על האחרים, הדרך למטה קצרה ורצופה צער ויגון רב.


הכותב מתמחה באגודות שיתופיות, במינהל ובמיסוי www.lieblaw.co.il   
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף