כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מחשבה טובה לחג הפסח תשע"ה


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מיסים מגזר חקלאי - דיני משפחה במושב - נחלה


...בהליך הגישור כל אחד מהאחים עבר תהליך של יציאה מחושך לאור, משעבוד לחירות ורק בזכות התהליך הנפשי שכל אחד עבר והתובנות כי המשפחה היא מעל לכל צלחנו את הדרך ובליל הסדר הקרוב המשפחות ישובו לחגוג ביחד. ...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
מחשבה טובה לחג הפסח תשע"ה
עו"ד אביגדור ליבוביץ 3.4.15

בחג הפסח אנו יוצאים "מעבדות לחירות". החירות היא לא רק פיזית אלא גם רוחנית. אנו מצווים לשבת עם משפחתנו בערב פסח ולספר לילדים את סיפור יציאת מצרים שהוא בבסיס האמונה של כל יהודי. בליל הסדר המשפחה המורחבת מתכנסת, קוראת ביחד את "ההגדה", השולחן ערוך, הילדים מתרגשים והלבבות פתוחים. זהו לילה שבו יכול להתרחש שינוי עבור מי שמבקש לבחון את פנימיותו, לתקן ולהתחבר לאור של חירות.

בערב לילה הסדר אנו קוראים את ההגדה. הסדר של ההגדה מעביר אותנו שלב אחרי שלב ומחבר אותנו כמשפחה אחת גדולה אומה אחת עם נשמה אחת. אני נוהג לשתף את הקוראים בסיפורים מהחיים על "משפחה ונחלה" ולעיתים הסיפורים עולים על כל דמיון, מלחמות הירושה כואבות ומפרקות משפחות לדורות רבים. בליל הסדר אנו מצווים לבדוק היכן כל אחד מאתנו טועה, לבדוק את המחשבות, הדיבור והמעשים, לחשוב לפני שאנו מקבלים החלטות, לראות את התמונה הרחבה, בכדי לשמור על משפחה מאוחדת, אוהבת, ותומכת לדורות רבים.

התפקיד של ההורים להביא את חכמת החיים ותפקידם של הילדים לכבד ולהוקיר את ההורים, לדאוג לרווחתם ולתקן את הרצון לקבל לעצמם לרצון לנתניה והשפעה ומעל הכל, לדאוג להורים בהגיעם לגיל "גבורות" לשמחה ולאושר עד אחרון ימיהם.

בפסח אנו יוצאים ממצרים, כל אחד יוצא מהמיצרים הסובבים אותו, ממחשבות טועות מהבלבול האוחז כתוצאה מהעיסוק בחומר. אם כל אחד יבדוק בתוך נבכי נפשו, יעצור ויחשוב רגע הוא ימצא שהאושר, השמחה וההצלחה, נמצאים במחשבה, בדיבור ובמעשה ושם צריך לעשות את התיקון ולצאת ממצרים.

בפסח הזה אנו עוצרים לרגע, גם בערב בו אנו מתכנסים עם המשפחה, כאשר האוכל ממלא את השולחן והשפע הוא רב, בואו נזכור שהמשפחה והאחדות הם מעל הכל, נמצא את המקום לתקן את היחסים, לאהוב, לחבק את הקרובים לנו ולזכור, כי הימים כאן ספורים, החומר יישאר מאחורינו ורק המעשים הם אלו שילוו אותנו תמיד.

המסע שתיארתי לוקח אותנו לסיפור על הורים שהלכו לעולמם והותירו אחריהם נחלה בה מתגוררים שלושה אחים.

הדרך התחילה עם שני הורים, אוהבי אדמה, שעמלו קשה כל חייהם בגידול פרחים. להורים שלושה ילדים, יוסי, דני ויואב, שגדלו במושב, התחברו לעבודת האדמה ונכנסו מגיל צעיר לעבוד עם ההורים בעסק המשפחתי. עוד בטרם התחתנו הילדים הם בנו בתים בנחלה. יוסי בנה בית שני בנחלה בהיתר, דני ויואב הסבו ביחד מחסן בשטח של 180 מ"ר לשתי יחידות מגורים וכך גרו במשך שנים רבות גם לאחר שהתחתנו והקימו משפחות. הילדים רחשו כבוד רב לאב המשפחה שהנהיג ביד רמה את העסק, עם חכמת חיים ולב רחב ואהבו את האם שחיברה את המשפחות ודאגה לכינוסים בייחוד בחגים. במהלך השנים ההורים הפסיקו לעבוד בחקלאות והילדים תפסו את מקומם והצעידו את העסק קדימה בגאון לגאוות ההורים. כדרכו של עולם האם נפטרה והותירה את האב שהיה מעל גיל 80. זמן קצר לאחר מכן נפטר גם האב והותיר אחריו שלושה ילדים. בטרם פטירת האב נערך דיון בנושא הורשת הנחלה. האב סירב לערוך צוואה ודרש מהילדים לכבד אחד את השני ולהגיע בהסכמה ובנפש חפצה להסדר ביחס לעסק ולנחלה וקיבל את הבטחתם כי כך יהיה.

בתחילה הכל עבד על מי מנוחות, כל אחד מהילדים ידע את מקומו בעסק המשפחתי ובנחלה ואף אחד לא מיהר לערוך הסדרי חלוקה. המשפחות המשיכו את המסורת והרבו להתכנס ולחגוג ביחד את החגים.

בוקר אחד הגיע לנחלה פקח מטעם רשות מקרקעי ישראל. הפקח ערך סיור בנחלה וצילם את המבנה בו התגוררו דני ויואב שנים רבות. לאחר כשבוע התקבל בדואר מכתב מהרשות ובו דרישה לסלק את השימוש החורג שמתבצע במחסן שהוסב למגורים וכן דרישה לתשלום "דמי שימוש" עבור תקופת העבר. נסביר, כי הרשות גובה "קנס" עבור שימוש בשטחים שנבנו ללא היתר וכן עבור שימוש חורג במבנים שהוסבו מהייעוד המקורי שלהם בהיתר לייעוד אחר ללא קבלת היתר. הקנס מחושב בגין השטח בו נעשה שימוש וזמן השימוש. לאחר זמן קצר, התקבלה בדואר שומה עבור "דמי שימוש" בגין 12 שנים על סך של 800,000 ₪. כאן החל מפנה בסיפור והיחסים בין הילדים התדרדרו עד לנתק מוחלט. כל אחד מהם האשים את השני ויוסי שגר בבית עם היתר דרש כי שני אחיו יסלקו מידית את הבתים ויעזבו את הנחלה. האחים שידעו רק את הנחלה כל ימיהם סרבו בתוקף ודרשו כי תיערך חלוקה מידית של הנחלה ושל העסק המשפחתי. המאבקים ארכו שלוש שנים ומיותר לציין, כי מאותה עת המשפחה לא ידעה יותר חגים משותפים ולמעשה שלושת האחים התגוררו זה לצד זה אך נהגו כזרים מוחלטים מה שהביא גם את העסק המשפחתי לקשיים.

יוסי נפגש עימי והציג את הסיפור. עד לפגישתנו הספיקה הועדה המקומית לשלוח כתב אישום עם דרישה להריסה של היחידות ללא היתר. בשלב זה, האחים עמדו מול תביעה מצד הרשות, כתב אישום מצד הועדה, דרישה לתשלום דמי שימוש, עסק כושל, משפחה בנתק מוחלט ומצב נפשי קשה מאוד. ערכתי פגישות עם כל אחד מהאחים, הבנתי את הצרכים והקשיים וקיבלתי את הסכמתם, נוכח המצוקה הרבה שהם חוו, להציע הצעה לניתוק פיזי של הנכסים בכדי לחבר חזרה את המשפחות. התהליך ארך כשנה במהלכו הגענו להסדר מול הרשות והשומה הופחתה
ל- 200,000 ₪ וכן הוסדר כתב האישום מול הועדה וניתנה ארכה להסדרת המבנים. האחים הגיעו להסכמה שיוסי יקבל את הזכויות בנחלה, דני יקבל את הבית של ההורים שיפוצל מהנחלה ויואב רכש בית בהרחבה ובהתאם נערך איזון כספי ביניהם. העסק המשפחתי חולק לשלושה וכל אחד מהם המשיך עם פעילות חקלאית בהתאם לשיקוליו. הקו המנחה בגישור היה, שכל אחד רצה להמשיך לעסוק בחקלאות ולהתגורר במושב ומעל הכל לאחד את המשפחה בהתאם להבטחה שניתנה לאב. הצורך המידי בסילוק התביעות והדרישה לדמי שימוש שאיימה על סגירת העסק ומכירת הנחלה לכיסוי החובות היוו תמריץ למציאת פתרון מהיר. בהליך הגישור כל אחד מהאחים עבר תהליך של יציאה מחושך לאור, משעבוד לחירות ורק בזכות התהליך הנפשי שכל אחד עבר והתובנות כי המשפחה היא מעל לכל צלחנו את הדרך ובליל הסדר הקרוב המשפחות ישובו לחגוג ביחד.

הכותב מתמחה באגודות שיתופיות במינהל ובמיסוי www.lieblaw.co.il
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף