כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

העלמת או הסתרת צוואה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני ירושה - העלמת צוואה - הסתרת צןןאה - דיני משפחה


הסתרתה של צוואה או העלמתה היא עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר על מבצעה...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
העלמת או הסתרת צוואה
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

במקרים רבים ידוע לאחד היורשים, שהמנוח ערך צוואה בימי חייו ואולם אותה צוואה נעלמה, ותחתיה הופיעה צוואה חדשה שהוראותיה אינן לרוחו. במקרים אחרים, ידוע על קיומה של צוואה אחת שאינה מוגשת לקיום ולא מתבקש בגינה צו לקיום צוואה.

הסתרתה של צוואה או העלמתה היא עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר על מבצעה. בנוסף לכך, הרשעת האדם בהעלמתה של הצוואה מבטלת את זכותו לרשת את המנוח בהתאם להוראת סעיף 5 לחוק הירושה. ראוי לציין, שאין זה משנה אם האדם שכתב את הצוואה בין החיים, שכן אסור לעולם להעלים את הצוואה, בכל זמן ועת.

כיצד מגלים אם אדם מבקש להעלים צוואה או להסתיר צוואה? מומלץ לנסות ולהבין מדוע הצוואה מוסתרת. לעיתים, כוונתו של המעלים אינה להסתיר את הצוואה,אלא להגדיל את היקף העיזבון שיקבל. לדוגמא, רעות יורשת על פי הצוואה של אמה המנוחה את דירתה, ואולם היא חייבת סכומי עתק לנושים ומצויה בהליכי פשיטת רגל. היה ותוגש בקשה לצו קיום צוואה, אשר מחייבת פרסום בציבור על הגשתה (באמצעות 2 עיתונים יומיים ואתר האינטרנט של הרשם לענייני ירושה) יתברר לנושים מיד שרעות ירשה דירה והם יפעלו לעיקולה ומכירתה. במצב עניינים זה, האינטרס של רעות הוא להסתיר את הצוואה ולהעלים אותה מפני הנושים והרשם לענייני ירושה, עד לקבלת הפטר בהליך פשיטת הרגל.

במקרים אחרים, הצוואה מכילה הוראות להענקת העיזבון לאדם אחר ולכן העלמתה תביא לכך שהמסתיר יירש חלק גדול יותר בעיזבון. מומלץ לברר אם מי שמסתיר את הצוואה סיפר על קיומה בעבר לאנשים אחרים. היה וידוע על קיומה של הצוואה, ניתן לפנות למסתיר, ולדרוש שיגיש אותה לרשם לענייני ירושה, על פי הוראת סעיף 75 לחוק הירושה.  יש לבחון, אם קיים למסתיר הצוואה שותף למעשה, שכן גם שותפות להעלמת צוואה אסורה, ודינו של משתף פעולה כדין מי שהסתיר את הצוואה בפועל.

הסתרת צוואה עשויה ללמד גם על השפעה בלתי הוגנת, שכן אותה צוואה כנראה מכילה הוראות שנוגדות את האינטרס של מעלים הצוואה. לדוגמא, יתכן מצב שבו קיימות שתי צוואות, והצוואה המאוחרת מוסתרת מכיוון שהצוואה הראשונה מכילה את ההוראות המטיבות עם המסתיר, בעוד שהאחרונה מנשלת אותו מהרכוש או מרובו. הסתרתה של הצוואה היא ראיה ראשונית, שהצוואה הראשונה נערכה שלא לפי רצונו האחרון של המוריש.

במקרה שהתברר לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה, התברר כי המנוחה שכחה את צוואתה, אותה ערכה לפני עשרות שנים, ואחד מבניה הסתיר את הצוואה מפניה ומפני יתר היורשים. רק לאחר פטירתה, שלף את הצוואה (שנערכה בעת שהיה ילד קטן) ודרש צו קיום צוואה. היורשים המנושלים הגישו התנגדות לקיום צוואה והביאו עשרות עדים שסיפרו שהמנוחה שכחה את הצוואה, ורצתה להוריש לכל ילדיה בחלקים שווים. במקרה שלעיל, הסתרת הצוואה תביא לכך שהבן יתעשר בעושר ולא במשפט, על חשבון אחיו ובניגוד לרצונה האחרון של המנוחה.

  • המידע שלעיל מובא מתוך ספרו החדש של עו"ד דר' רן מובשוביץ "סכסוכי ירושה הלכה למעשה" (2015)
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף