כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מה לעשות במצב של עובדי מגה ואחרים, שמעסיקם אינו יכול להמשיך ולקיים את העסק?


עורכי דין - מידע משפטי: דיני עבודה - דיני עבודה - המשבר במגה - פיטורי עובדים - זכויות עובדים פירוק חברה - המשך העסקת עובדים


ישנה חשיבות במהלך שכזה, שהמעביד הישן ימסור לעובדים מכתבי פיטורים, יחתום על העברת הכספים שנצברו בקופת הפנסיה ו/או בביטוח המנהלים הן ברכיב הגמל והן ברכיב הפיצויים לבעלותו של העובד וכי ימלא ויחתום על טופס 161, שבאמצעותו יכול העובד לקבל את כספי הפיצויים שנצברו בקופה.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
מה לעשות במצב של עובדי מגה ואחרים, שמעסיקם אינו יכול להמשיך ולקיים את העסק?
מאת: עו"ד דוד מימון

עובדי מגה דואגים מה יעלה בגורלם עם קריסת הרשת, בעיקר עובדים בגילאים העולים על גיל 50.

בפועל, ככל שהחנויות לא ייסגרו לחלוטין, אלא יימכרו לרשות אחרות, הרי בדרך כלל הרשת החדשה תמשיך להעסיק את העובדים וזאת מאחר שהמעסיק החדש מבקש לשמור על רציפות פעילות החנות באמצעות המשך העסקתם של אותם עובדים.

מול נימוק זה עומדים כמובן שיקולים אחרים של הרשת הרוכשת, כמו הרצון להצעיר את צוות העובדים, כמובן בלי שהדברים נאמרים, אלא רק מיושמים בפועל.

כמו כן, על פי דין כאשר רשת אחרת רוכשת את פעילות העסק הישן היא לוקחת על עצמה סיכון של חבות בתשלומים לעובדים, שהמעסיק הקודם לא שילם, כמו גם וותקו של העובד באותו "מקום עבודה" נשמר.

לכן ישנה חשיבות במהלך שכזה, שהמעביד הישן ימסור לעובדים מכתבי פיטורים, יחתום על העברת הכספים שנצברו בקופת הפנסיה ו/או בביטוח המנהלים הן ברכיב הגמל והן ברכיב הפיצויים לבעלותו של העובד וכי ימלא ויחתום על טופס 161, שבאמצעותו יכול העובד לקבל את כספי הפיצויים שנצברו בקופה.

בהנחה שלמעסיק הישן אין כספים ו/או רכוש לשם תשלום זכויות העובד, כמובן שעובד כזה, בכפוף לפירוק החברה, יוכל לקבל מהמוסד לביטוח לאומי את הכספים המגיעים לו שהזכאות להם נולדה בעת הפסקת יחסי העבודה, כגון פיצויי פיטורים והשלמתם, פדיון חופשה לתקופת 3 השנים בתוספת השנה השוטפת, הבראה עד כדי שנתיים אחרונות, נסיעות, שכר, דמי חגים, וביגוד עבור השנה האחרונה.

יצוין כי לאחרונה, ממונים כמנהלים מיוחדים, עורכי דין מתוך רשימות עורכי דין ברשימות הכנ"ר שזכו במכרז, אך לצערו של הח"מ חלק נכבד מעורכי דין אלה מונו לתפקיד לשם הכרעה בתביעות חוב של עובדים בלא שיש להם את הידע המתאים והראוי לשם הכרעה בתביעות שכאלה.

לעיתים אף נדמה שעורכי דין/רואי חשבון אלו מונו בכוונת מכוון על מנת שמחוסר ידע ו/או חוסר אכפתיות יפסקו לטובת העובדים סכומים הפחותים מאלה המגיעים להם ומכך תהנה קופת המל"ל.

על כן ישנה חשיבות עליונה שמי שמייצג את עניינם של העובדים בתביעות החוב, יהיה בעל ידע נרחב בדיני עבודה, על מנת שיוכל להגיש את תביעת החוב באופן שתכלול את כל הזכויות המגיעות לעובד, כמו כן יוכל לקיים דו שיח עם המנהל המיוחד על מנת לשכנע אותו בשגיאותיו ולגרום לתיקון המשגים, וככל שהתנהלות זו לא תואיל, אף להגיש הודעת ערעור על החלטתו של המנהל המיוחד.

בחירת עורך דין שאינו בקיא בדיני עבודה עלולה לגרום לקבלת חלק קטן מהמגיע לעובד - וחבל.


הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף