כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

גם בחקלאות יש זכות לפטנט


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - חקלאות - מגזר חקלאי -הגנה על זכות חקלאית - פטנט חקלאי -ייצור חקלאי קנאביס רפואי


החקלאות עוברת שינויים רבים, והיא כבר אינה נחלתם של חקלאים במובן הקלאסי של המילה, מדובר בתחום עתיר טכנולוגיה בעל השקה ברורה להיי – טק.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
גם בחקלאות יש זכות לפטנט
מאת :עו"ד גבי מיכאלי ועו"ד עודד זאוברמן
* משרד עוה"ד גבי מיכאלי, נירה אשכנזי ושות'

 1. 1.הקדמה
 2. החקלאות עוברת שינויים רבים, והיא כבר אינה נחלתם של חקלאים במובן הקלאסי של המילה, מדובר בתחום עתיר טכנולוגיה בעל השקה ברורה להיי – טק.
 1. 2.חקלאות = היי-טק
 2. בדומה להיי-טק, תחום בו הזכויות ב –IP (קניין רוחני) הן אקוטיות ובעלות משקל כלכלי רב, כך גם בתחום החקלאות, ובמיוחד בתחום פיתוח זנים של צמחים שונים.אותה וריאציה של הקניין הרוחני היא: ״זכויות מטפחים״, כלומר הזכויות המוענקות לאדם אשר הוביל לפיתוח זנים חדשים של צמחים.
 1. 3.מה המשמעות של פיתוח זנים בחקלאות
 2. הצורך בחקלאות מתקדמת וייצור חקלאי יעיל וכלכלי הביא להתפתחות "תת ענף" והוא יצירת ופיתוח זני צמחים חדשים בעלי תכונות ייחודיות.פיתוח הזנים נועד לשפר את הצמח ולחזק את חולשותיו.הכלאה בין צמח עגבנייה המניב תוצרת רבה עם צמח לו מערכת שורשים עמידה וחזקה, יביא לסופר זן של צמח העגבניה, כזה המניב תוצרת רבה ועמיד בפני מחלות של צמחים.צמח כזה (למען הדיוק – זרעים של צמח כזה) יכול להיות מצרך יקר, כזה הנמכר בהרבה מאוד כסף למגדלי עגבניות בעולם.כמובן שעקרון זה חל באופן מלא גם בקשר עם צמחים אחרים, ואף בקשר לקנביס הרפואי. שם חשיבות רבה לעמידות הצמח, גודל וכמות התפרחת ויותר מכל- ריכוז החומרים בכל זן ספציפי.
 1. 4.האם ניתן להגן על פיתוח זן מסויים?
 2. אדם שפיתח זן מסוים של צמח, זכאי להגנה על הזן שפיתח, תחת ההגבלות והקריטריונים הקבועים בחוק זכות מטפחים של זני צמחים, תשל"ג-1973.בהתאם לחוק זן יהיה כשיר לרישום ולהגנה (בדומה לפטנט) ובתנאי שמתקיימים כלל התנאים המפורטים להלן:
 • מדובר בזן חדש.
 • מדובר בזן אחיד במידה מספקת בתכונות היסוד שלו.
 • תכונות היסוד שלו יציבות, ותיאורו ותכונותיו נשמרים אף לאחר ריבוי חוזר.
 1. 5.איך רושמים את הזן כפטנט?
 2. במידה וכלל התנאים הקבועים בחוק מתקיימים, יוצר הזן החדש רשאי להגיש בקשה לרישומו.הבקשה תוגש ליחידה לרישום זכויות מטפחים הפועלת מטעם משרד החקלאות ופיתוח הכפר.את הבקשה לרישום הזן החדש יש להעביר על גבי טופס מיוחד, במסגרתו יש לפרט במדויק את הפרטים הנדרשים בחוק.בדומה להליכי רישום של סימני מסחר ופטנטים, הבקשה לרישום מתפרסמת לתקופת זמן במסגרתה ניתן להגיש התנגדויות לרישום. במידה  ולא מוגשת כל התנגדות הזן יירשם בפנקס הזנים החדשים, וזכותו של יוצר הזן תוכר באופן רשמי.תוקפה של ההגנה מוגבל לתקופה של 20 שנה, כאשר לאחר מכן ההגנה תפוג אוטומטית.הגנת זכות מטפחים חלה לא רק על הזן הרשום, אלא גם על זנים "נגזרים״, ככל שזנים אלו כוללים את תכונותיו המהותיות של הזן הרשום.
 1. 6.כיצד מוכיחים שמדובר בזנים "נגזרים"?
 2. על מנת ליהנות מהגנה זו יש להוכיח, כי מדובר בזנים אשר נגזרו ישירות מהזן הרשום, ולא מדובר בדמיון מקרי בלבד.
 3. 7.מה קורה במידה ומעתיקים את הזן הרשום
 4. הפתרון לחיקוי והפרת (הפטנט) זכות יחודית לזן הוא הגשת תביעה בבית המשפט המוסמך.משרד עוה"ד גבי מיכאלי, נירה אשכנזי ושות' מתמחה גם בנושא זה.

תחום זה הוא חלק מתתי תחומים רבים ומעניינים של המגזר החקלאי, ובין היתר: פל"ח (פעילות לא חקלאית), קנביס רפואי, בניה בנחלות חקלאיות ועוד.
משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות מהמגזר החקלאי במשך שנים רבות ונשמח להעניק ייעוץ ושירות בנושא זה וכמו גם בנושאים האחרים בהם מתמחה משרדנו.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף