כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

התחדשות בראש השנה תשע"ח


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מגזר חקלאי - נחלות - מושבים - ירושת המשק החקלאי - צוואה - קנאת אחים - התחדשות בראש השנה


השנה האחרונה הביאה לפתחנו סיפורים רבים ומגוונים על משפחות שחוות תהליכים סבוכים של הורשת הזכויות בנחלה, חלוקה בין היורשים והתמודדות בין הורים לילדים בתהליכים שדורשים ירידה לעומק השורשים של המשפחה שהחלה את דרכה בנחלה עוד מזמן הסבא והסבתא.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
התחדשות בראש השנה תשע"ח
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

ביום רביעי בערב המשפחה המורחבת תתכנס לארוחה חגיגית משותפת לכבוד ראש השנה תשע"ח. נכנס ליומיים של עבודה פנימית בתפילות להתחדשות ותיקון המידות במטרה שהשנה הבאה עלינו לטובה תהיה מלאה באור ושמחה.

בראש השנה נכתב פסק הדין של האדם וביום כיפור נחתם גזר הדין. לכל אחד יש הזדמנות עד הרגע האחרון ממש לתקן את מעשיו ולבקש מחילה מהקרובים בכדי לקרב את הלבבות ולחבר מחדש את המשפחה.

בראש השנה אנו שרים בבית הכנסת את הפיוט "ונתנה תוקף" שהוא בין המפורסמים בפיוטיהימים הנוראים. הפיוט מתאר את החרדה הגדולה מאימת דינו של אלוהי ישראל, ואת אפסות האדם מולו.

מפאת עוצמתו המיוחדת של הפיוט בחרתי להביא ממנו קטע:    
"... וְכָל בָּאֵי עוֹלָם יַעַבְרוּן לְפָנֶיךָ כִּבְנֵי מָרוֹן. כְּבַקָּרַת רוֹעֶה עֶדְרו. מַעֲבִיר צֹאנוֹ תַּחַת שִבְטוֹ.כֵּן תַּעֲבִיר וְתִסְפֹּר וְתִמְנֶה וְתִפְקֹד נֶפֶשׁ כָּל חָי. וְתַחְתֹּךְ קִצְבָה לְכָל בְּרִיּוֹתֶיךָ. וְתִכְתֹּב אֶת גְּזַר דִּינָם:בְּרֹאשׁ הַשָנָה יִכָּתֵבוּן וּבְיוֹם צוֹם כִּפּוּר יֵחָתֵמוּן, כַּמָּה יַעַבְרוּן וְכַמָּה יִבָּרֵאוּן, מִי יִחְיֶה וּמִי יָמוּת. מִי בְקִצּוֹ וּמִי לֹא בְקִצּוֹ. מִי בַמַּיִם. וּמִי בָאֵשׁ. מִי בַחֶרֶב וּמִי בַחַיָּה. מִי בָרָעָב וּמִי בַצָּמָא. מִי בָרַעַשׁ וּמִי בַמַּגֵּפָה. מִי בַחֲנִיקָה וּמִי בַסְּקִילָה. מִי יָנוּחַ וּמִי יָנוּעַ. מִי יִשָקֵט וּמִי יִטָּרֵף. מִי יִשָלֵו וּמִי יִתְיַסָּר. מִי יֵעָנִי וּמִי יֵעָשֵׁר. מִי יִשָפֵל וּמִי יָרוּם. וּתְשׁוּבָה וּתְפִלָּה וּצְדָקָה    מַעֲבִירִין אֶת רֹעַ הַגְּזֵרָה, כִּי כְּשִׁמְךָ כֵּן תְּהִלָּתֶךָ, קָשֶה לִכְעֹס וְנוֹחַ לִרְצוֹת, כִּי לא תַחְפֹּץ בְּמוֹת הַמֵּת, כִּי אִם בְּשׁוּבו מִדַּרְכּוֹ וְחָיָה וְעַד יוֹם מוֹתוֹ תְּחַכֶּה לוֹ אִם יָשׁוּב מִיַָד תְּקַבְּלוֹ. אֱמֶת כִּי אַתָּה הוּא יוֹצְרָם וְאַתָּה יוֹדֵעַ יִצְרָם כִּי הֵם בָּשָׂר וָדָם. אָדָם יְסוֹדוֹ מֵעָפָר, וְסוֹפוֹ לֶעָפָר בְּנַפְשׁוֹ יָבִיא לַחְמוֹ מָשׁוּל כְּחֶרֶס הַנִּשְבָּר כְּחָצִיר יָבֵשׁ וּכְצִיץ נוֹבֵל כְּצֵל עוֹבֵר וּכְעָנָן כָּלָה וּכְרוּחַ נוֹשָׁבֶת וּכְאָבָק פּוֹרֵחַ ְכַחֲלום יָעוּף..."


השנה האחרונה הביאה לפתחנו סיפורים רבים ומגוונים על משפחות שחוות תהליכים סבוכים של הורשת הזכויות בנחלה, חלוקה בין היורשים והתמודדות בין הורים לילדים בתהליכים שדורשים ירידה לעומק השורשים של המשפחה שהחלה את דרכה בנחלה עוד מזמן הסבא והסבתא.

כחוט השני עובר בין המקרים הקרע שנוצר בין יורשים או בין הורים לילדים כאשר נושא החלוקה של הזכויות בנחלה עולה על השולחן. במשפחות רבות לא יודעים כיצד להתמודד עם הילדים כאשר נדרשים בשלב כלשהו לדבר על הנחלה ומה יעשה בה לאחר שההורים ילכו לבית עולמם. טעויות שהורים עושים מרצון טוב לעיתים מביאות אותם לאבד את הילדים והנכדים בעודם בחיים וזה שובר את הלב.

שאלה שעולה במקרים רבים היא האם לשתף את הילדים בעריכת הצוואה? אמרנו בהרבה פורומים שמשפחות ברוב המקרים לא יודעות כיצד להתמודד עם החלוקה וחלוף הזמן ועליית שווי הערך של הנחלות מביאים עימם בעיות רבות שלא היו בדורות הקודמים והכל מתנקז לרגע של השיחה על הצוואה.

לאחרונה ערכתי הליך גישור בין הורים בני שמונים ובין שתי הבנות שלהם. ההורים ניצולי שואה הגיעו לארץ בשנות החמישים והקימו משק חקלאי משגשג. הבנות לא מתגוררות בנחלה ולא היה מי שיחליף את האבא במשק המשפחתי שכן הבנות לא מעוניינות להיכנס לעסק המשפחתי.

ההורים לא הסכימו שהבנות יבנו בית בנחלה במהלך השנים, למרות פניות שלהן להורים לבנות בתים בנחלה. ההורים ראו מקרים קשים במושב שהתחילו מכך שאחד הילדים בנה בית בנחלה והם חששו שהדבר יגיע לפתחם.

האבא שהגיע לגיל גבורות מחובר בנימי נשמתו למשק וקשה לו מאוד לסגור את הפעילות. האבא היה מעוניין שאחד החתנים ייכנס לעבוד עימו ואכן לפני כחמש שנים החתן של הבת הצעירה נכנס לעבודה עם האבא. החתן מוכשר ופעלתן החל ללמוד את העסק ובמהרה הפך ליד ימינו ואיש האמון של האבא. לפני כשנתיים האבא החליט שהוא מפסיק לעבוד והחתן החליף אותו בעבודה במשק ובניהול השוטף.

האחות הבכורה החלה לקנא באחות הצעירה ושנאה תהומית החלה להתפתח בין הבנות עד שנוצר נתק מוחלט בין המשפחות.

ההורים הגיעו להליך גישור והזילו דמעות רבות וביקשו עזרה לחבר מחדש את המשפחה - מה לא עשינו בסדר בדרך הם שאלו? הרי אנו אוהבים את שתי הבנות, הן לא רצו להיכנס לעסק, שאלנו את החתנים וניר הבעל של הבת הצעירה הסכים להיכנס לעסק והוא אכן התאים ולכן העברתי אליו את הטיפול במשק.

התשובה שנתתי להם היתה ברורה - קנאה! כתוב בספר מישלי "... רקב עצמות קנאה".

כאשר מקננת אצל האדם קנאה היא גורמת לרקב בעצמות עד כדי כך שמשתבשת עליו דעתו והוא פועל באופן לא רציונאלי גם כאשר מדובר בהורים ואחים.

נוכל ללמוד מהמקורות מה קרה בין קין והבל, בין יעקב לעשו ובין יוסף לאחיו - הכל מתחיל מקנאה בין אחים. האדם נברא כך שבנפש יש לו את ה"קליפה" שנקראית "קנאה" והמטרה היא לעשות תיקון במקומות שבהם אני מרגיש שאני מקנא באחים או בקרובים או בחברים, בדברים שכלל לא שייכים אלי או שנובעים מדמיונות שלא קשורים למציאות.

ראש השנה זהו זמן מצוין בכדי לעשות תיקון במקום של הקנאה ולחבר מחדש הורים, ילדים וחברים מהם התנתקנו בכלל קנאה.

אוכל לומר מניסיון של עשרות מקרי גישור כי ברבים מהמקרים הכל מתחיל מגיל צעיר של הילדים שקינאו זה בזה ואפילו הם לא יודעים שהמעשים שלהם היום מושפעים מקנאה שקיננה בלבם כשהיו ילדים וגורמת להם להרס מוחלט.

בהליך הגישור המטרה היא לעלות על השורש של הבעיה, ולבדוק מהיכן הכל התחיל. המעשים שנעשים כיום על ידי "ילדים" בני שישים ויותר חסרי כל היגיון, אלא אם הם נובעים ממקומות שהנפש הדחיקה והנחלה היא הטריגר לפליטה של הריקבון החוצה.

באחד המקרים התנהל הליך גישור בין ארבעה יורשים בני למעלה מגיל שבעים. ההורים הלכו לעולמם ולא הותירו אחריהם צוואה ואחד הילדים ביקש לרכוש את הזכויות מהילדים האחרים. היתה התנגדות מוחלטת מצד הילדים למכור את הזכויות בנחלה לילד שביקש לרכוש מסיבה לא הגיונית כלל. הם טענו שהאח שלהם לא ראוי להחזיק בנחלה למרות שהוא הסכים לשלם להם את מחיר השוק. השנאה עד כי כך היתה תהומית שהם הצהירו שהם ימכרו את הנחלה לאדם זר במחיר נמוך רק לא למכור לאח שלהם את הנחלה.

לאחר שבחנתי לעומק את היחסים עד הילדות, מצאתי שהאח שלהם הוא הילד המוצלח במשפחה, הוא קיבל דוקטורט וההורים השקיעו בו כספים רבים ואהבו אותו מאוד וזו הסיבה שהיום בגיל שבעים הם שונאים אותו שנאה תהומית ולא רציונאלית. תהליך הגישור ארך 15 פגישות עד שקילפנו את כל הקליפות מהבצל והגענו לעמק השווה ולחיבור מחדש של המשפחה ולכך שהם הסכימו למכור לאח שלהם את הנחלה.

נחזור להורים המבוגרים ולבנות. עברנו תהליך ארוך של עבודה על הקנאה. ההורים הבהירו לבנות שהם לא יעבירו את הזכויות בנחלה לאחות הצעירה למרות שהחתן עובד איתם בנחלה. ההורים ערכו צוואה וקבעו שלשתי האחיות תהיה אפשרות לרכוש אחת מהשניה את הנחלה ומי שלא תקבל זכויות בנחלה תוכל לפצל את בית ההורים מהנחלה. כך כל אחת תקבל חלק בנחלה המשפחתית.

שוחחנו רבות על הקשר בין ההורים לבנות ועל כך שהחתן עובד עם האבא בכדי לקיים את העסק המשפחתי ועל כך שאין בעבודה המשותפת משום העדפה של אחת הבנות. נדרשנו לשעות רבות בכדי ליצור בקיעים בחומת הקנאה. היה צורך לבנות את האמון מחדש ולאט לאט עם חלוף הזמן הניצוץ נדלק והאחדות חזרה למשפחה. לאחר מספר מפגשים המשפחה חזרה לקשר ובחג הם ישבו ביחד בשמחה רבה. התהליך הצליח כי הבנות וההורים הסכימו לדבר על המקומות הכואבים, פתחו את כל הפצעים בכו ביחד ובסוף התחבקו.

בראש השנה כל אחד יכול לבחור בחיים, לבחור במשפחה ולא לאפשר לכסף לעוור את עיניו ולגרום לו לפרק את המשפחה.

לאחרונה ערכתי פגישה בבית של משפחה עשירה מאוד – למשפחה יש לכאורה הכל, בית יפה, כסף, רהיטים אבל אין משפחה - הילדים לא מדברים ביניהם - כולם מתגוררים באותה נחלה ההורים ושלושה ילדים. האמא חולה והאבא מבוגר וגם אחד הילדים חולה במחלה. מצאתי משפחה מפורקת כולם רבים על פיסת אדמה מהנחלה וכמובן שאין מקום לכולם. הם רבים על כסף, הם לא רואים את הכאב של ההורים ומוכנים להפסיד את המשפחה בשביל כסף.

התהליך במשפחה רק התחיל ותידרש עבודה רבה בכדי לגרום להם לא לחשוב על הכסף אלא על המשפחה. הם לא ישבו יחד בראש השנה ולא ברור אם בשנה הבאה כולם יהיו, אך הם לא רואים את המחר אלא רק את הכאן ועכשיו וזה חבל.

ראש  השנה זהו זמן שבו הכל מתחיל מחדש - אפשר לשנות את הדרך ולקבוע מסלול מחדש ולהחליט שמה שחשוב זה המשפחה – המשפחה היא מעל הכל.  


אנו מאחלים לכל בית ישראל שתיכתבו ותחתמו לחיים טובים ומאושרים!
        

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף