כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

בית המשפט מבקר את אופן מתן האשראי ע"י הבנק


עורכי דין - מידע משפטי: דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל - דיני בנקאות - מתן אשראי ע"י הבנק - יחסי בנק לקוח


השופט מאור מבהיר את דעתו כי ההצעות הנדיבות של נותני האשראי מהוות "מכשול בפני עיוור" , באשר הם רק מעמיקות את המשבר הכלכלי בו החייב ...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים
בית המשפט מבקר את אופן מתן האשראי ע"י הבנק
מאת: עו"ד ונוטריון אבי זילברפלד

בית המשפט המחוזי שב ומבקר את אופן מתן האשראי ע"י הבנקים.

כבוד השופט מאור מביהמ"ש המחוזי בת"א ממשיך בביקורת החמורה שהוא מטיח בבנקים, כ"נושה מקצועי", על אופן מתן האשראי הנדיב ללקוחותיהם, שעה שספק אם יוכלו להשיב אותו אשראי.

נזכיר כי גם בתיק פש"ר 2216-04 ביטון נ' כונס נכסים רשמי תל אביב ואח' הטיח השופט עודד מאור ביקורת בבנקים, כנושה מקצועי, וקבע שביכולת הבנק לבחון באופן יעיל ובזמן אמת – עוד בטרם נותן הוא את האשראי או הכספים ללקוח - את התחייבויות הכוללות של הלקוח אל מול נכסיו, באופן שלא יוצע ללקוח אשראי שרק יעמיק את הבור הכלכלי בו הוא נמצא.

כעת, בפס"ד "טרי" (פש"ר 6689-05-12 לוי נ' כנ"ר ת"א, מ- 26.9.17) שב השופט מאור ומתאר את הסחרור שחווה משק בית שנקלע למצוקת תזרימית, מקבל הלוואה מהבנק ע"מ לפתור הבעיה, אך לא מצליח לעמוד בתשלומים.

בקשתו לפריסה מחודשת לא תמיד נענית, בקשתו להקפיא ההחזר לזמן מה – לא תמיד נענית, ואז "המשבר מתארך לו, הריבית ההסכמית בגין החזרי ההלוואה השוטפים הופכת לריבית פיגורים, ושוב נכנס אותו משק בית לסחרור, שעל מנת לעצור אותו – פונה הוא שוב בבקשה למתן הלוואות נוספות משל היו טיט לסתימת חורים, כאשר האשראי והכספי ניתנים לו על ידי הנושים המקצועיים בשמחה, ברצון וללא בחינה משמעותית של יכולת ההחזר של משק הבית, שבאותה נקודת זמן מתקשה –ואפילו כבר לא יכול - להחזיר את ההלוואה האחת..."

השופט מאור מבהיר את דעתו כי ההצעות הנדיבות של נותני האשראי מהוות "מכשול בפני עיוור" , באשר הם רק מעמיקות את המשבר הכלכלי בו החייב נתון, וקובע כי על בית המשפט יהיה לתת את הדעת על מקומם של אותם נושים מקצועיים בהליכי הקריסה הכלכלית, ועל משמעות מתן האשראי ללא בטחונות !

לסיכום: עמדת השופט מאור כנגד בנקים שדוחפים אשראי ללא בדיקות כלכליות נאותות ברורה וחד משמעית – הוא רואה בהם את "הגורם היעיל" למניעת התוצאה של אשראי שניתן ללא פיקוח ראוי, וייתן לכך נפקות משפטית-כלכלית.

חייבים במצוקה כלכלית, שרוב חובותיהם לבנקים, והללו דחפו להם אשראי – תתפללו שתגיעו לשופט מאור...
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף