כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

נחלה לדורות - יום השואה תשע"ח - חלק א


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מיסים מגזר חקלאי - ירושת המשק החקלאי


לאה חששה מאוד לשתף את הילדים בדילמה שהעסיקה אותה והדירה שינה מעיניה. היחסים בין הילדים היו טובים והיא פחדה שהדיון על הנחלה יגרום למחלוקות שהיא לא תדע כיצד להתמודד איתן בגילה המבוגר.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
נחלה לדורות - יום השואה תשע"ח  - חלק א'
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

למשה ולאה ארבעה ילדים. הם הקימו נחלה לתפארת ופיתחו משק פרחים משגשג. הבן הצעיר רועי השתחרר מהצבא והצטרף לעבודה עם אביו ואחיו הבכור יואב. יואב ורועי ומשפחותיהם מתגוררים בנחלה בבתים שניבנו על ידם לצד ההורים. שתי הבנות דנה ויעל גרות בהרחבה במושב. הילדים נשואים באושר, המשפחה מלוכדת ומשה ולאה שמחים על כך שהילדים והנכדים קרובים אליהם. יואב הבכור עובד עם אביו מזה כעשר שנים בנחלה וההצטרפות של אחיו רועי לעבודה הביאה משב רוח חדש לעסק. שני האחים עובדים בשיתוף פעולה והאבא שהתבגר מנהל את העבודה מלמעלה ועם השנים מקנה יותר סמכויות לילדים בדרך להעברה הבין דורית של העסק.

נושא החלוקה של הנחלה עדיין לא עלה על השולחן ובין ההורים לבין הילדים אין הסכמים או הסדרה בע"פ. הילדים מכבדים את האבא, עובדים, מתפרנסים ולא העסיקו את דעתם בנושא דור ההמשך בנחלה. בחלוף השנים האבא מתבגר ויוצא לגמרי מהעסק. עם היציאה לפנסיה בגיל תשעים האבא חלה ונפטר מבלי לערוך צוואה והותיר אחריו את לאה אשתו בת ה- 85 וארבעה ילדים.
לאה נוהגת להשתתף בפגישות של הדור הותיק במושב. באחד המפגשים היא שמעה מחברות סיפורים על מלחמות ירושה ובפעם הראשונה דאגות החלו להתגנב לליבה, כאשר שאלה אחת העסיקה אותה ולא נתנה לה מנוח - איך אעביר את הזכויות בנחלה כאשר שני הילדים עובדים כבר שנים בעסק המשפחתי בזמן שהנחלה ניתנת לרישום ע"ש ילד אחד בלבד?
לאה חששה מאוד לשתף את הילדים בדילמה שהעסיקה אותה והדירה שינה מעיניה. היחסים בין הילדים היו טובים והיא פחדה שהדיון על הנחלה יגרום למחלוקות שהיא לא תדע כיצד להתמודד איתן בגילה המבוגר.
בשלב הזה האם המבוגרת הגיע לייעוץ משפטי- השאלה שעלתה בייעוץ היא - איך מעבירים את הנחלה לדור ההמשך כאשר שני הילדים עובדים בעסק, מתגוררים בנחלה שנים רבות ואין הסכמים או תיאום ציפיות או צוואה שהאבא הותיר אחריו?

לאה הסבירה שקשה לה מאוד לאחר שהיא איבדה את בעלה. הם היו חברים טובים, היא הסבירה. הוא תמך בה בשעות הקשות שלה והיה עמוד התווך של המשפחה. כאשר הוא היה בחיים היא נהגה לשתף אותו בהתלבטויות שעלו לה במהלך השנים. הוא היה שותף הסוד שלה ועזר לה לפתור את הדילמות.כעת היא נותרה לבדה, בגיל מבוגר וקשה לה מאוד להתמודד עם המעמסה של חלוקת הנחלה.
הצעתי שנקיים פגישה עם הילדים ביחד עם לאה בכדי לשוחח על נושא החלוקה. לאה סירבה להיות נוכחת בפגישה אך לאחר שהוסבר לה כי נוכחותה חשובה מאוד היא הסכימה והפגישה התקיימה כשבועיים לאחר מכן.

פגישה ראשונה:
מצאתי בפגישה שני אחים בגיל שישים לערך עם כבוד רב לאם המשפחה. הסברתי לאחים כי מטרת הפגישה היא דיון על המעבר הבין דורי של הנחלה. הם כבר היו מוכנים לכך לאחר שהאם הסבירה להם מה מטרת הפגישה. מה שהם לא היו מוכנים לו הוא מה שקרה בהמשך.... .
העליתי את הדילמה שרבצה על האם ושאלתי את הילדים מה דעתם ביחס לחלוקת הזכויות בנחלה? המבטים הופנו לאמא המבוגרת שלא ידעה את נפשה מרוב לחץ, היא היתה חסרת אונים ממש. השקט שהיה כל השנים הוא השקט שלפני הסערה כך הבנו במהלך הפגישה. כל אחד מהאחים חשב על הדברים עם עצמו בלבד ולא העלה בדיון משפחתי את הנושא וכעת בפעם הראשונה כאשר האבא נפטר והאם מעל גיל שמונים המשפחה צריכה להתמודד עם חלוקת הנחלה.

כל אחד מהאחים פרס את משנתו וביקש להסביר למה הוא זה שצריך לקבל את הזכויות בנחלה. לא היתה הסכמה בפגישה. האחים כעסו על כך שהמשפחה חיכתה כל השנים להעלות את הדיון, הם ניסו לשמור על איפוק ולכבד את לאה המבוגרת אך היה להם מאוד קשה.הרבה מאוד אמוציות עלו על פני השטח והטונים התגברו. בשלב מסוים הבטתי בלאה וראיתי את הדמעות זולגות מעיניה. מאוד קשה היה לראות אמא בת 85 בוכה מול שני ילדים בני 60. אני ידעתי שהיא רק רצתה שהכל יעבור בשלום ולמרבה הצער השיחה הלכה והתדרדרה. הילדים הביטו בלאה וריחמו עליה, הם לחמו את המלחמה הפרטית בין הרגש להיגיון ולפתע נדמו הקולות. ראיתי בעיניהם את הבושה מול האמא שלא הפסיקה לבכות ומצד שני את הרצון העז שלהם להסביר למה כל אחד מהם הוא הצודק.

בשקט שבין הדברים העליתי שאלה - מה יהיה גורל הבנות? האם הן לא אמורות לקבל חלק בנחלה המשפחתית או לפחות פיצוי כספי?

ברגע זה האחים הרימו שניהם גבות והביעו פליאה על כך שלא ברור ללאה כי הם גרו בנחלה ועבדו בה שנים רבות ולאחיות אין כל חלק בנחלה. האם המבוגרת התקשתה לדבר, היא ממש גמגמה ובכוחות שהיא אספה היא הסבירה להם שהנחלה שווה כסף רב, היא ואבא פיתחו אותה שנים רבות והיא רואה בבנות חלק מהמשפחה ולדעתה הן זכאיות לפיצוי כספי. האחים לא קיבלו את עמדת האם אך הם כיבדו אותה ולא רצו ליצור דרמה בפגישה. בנימוס הם הסבירו כי יחשבו על הדברים והפגישה הסתיימה. לאה התקשתה לקום מהכסא, הילדים סייעו לה, הם יצאו ביחד מהחדר ומאותו רגע המשפחה נעלמה לתקופה של כחצי שנה.

במהלך התקופה ניסיתי ליצור קשר עם האם ולשאול לשלומה, הבחנתי כי היא הולכת ודועכת, קולה היה חלש, הרגשתי שאין לה כוחות, היא הסבירה שהיא חלתה ב"מחלה" ואין לה אפשרות להתמודד עם התהליך מול הילדים, היא ביקשה לערוך צוואה ולכתוב את שעל ליבה. היא אמרה שהיא נכנסת לניתוח וסוכם כי מיד לאחר מכן אגיע לפגוש אותה בבית החולים לערוך את הצוואה. השיחה נותקה. זו היתה הפעם האחרונה ששמעתי את קולה של לאה. היא נכנסה לניתוח ולא יצאה ממנו, לאה החזירה את נשמתה לבורא עולם וזה היה הסוף לפרק של דור המייסדים.

לאה הלכה לעולמה בגיל 86 לאחר מאבק במחלה שהכריעה את גופה המבוגר חרוש שנים של ייסורים שמעולם היא לא דיברה עליהם. היא היתהאשה אצילית, אוהבת אדם ואדמה, היא פיתחה ביחד עם משה ז"ל נחלה לתפארת וכעת היא הותירה אחריה ארבעה ילדים כואבים ונחלה אחת שלא ברור מה יהיה גורלה.

פגישה שנייה:
לאחר כחודשיים מאז מותה של לאה ז"ל האחים הגיעו שוב לפגישה. יואב ורועי, שני אחים שהלכו דרך ארוכה ביחד וכעת צריכים לחלק ביניהם נחלה מבלי שנותרה צוואה.
ההורים האהובים נפטרו וכעת צו מצפונם והערכים עליהם גידלו אותם הם אלו שיהיו נר לרגליהם או שתאוות הכסף תגרום להם להפסיד את הכל- זו היתה השאלה ששאלתי את עצמי כאשר הם יושבים מולי עם פנים נפולות, חסרי חיים וללא רוח של תקוה.
יואב הבכור פתח וסיפר עד כמה הם כואבים את לכתה של האם לעולמה. הוא הבהיר שהנחלה חשובה להם מאוד. יואב הציג כתב תביעה מרשות מקרקעי ישראל על סך של 2,500,000 שהוגש נגדם בגלל חריגות בניה בנחלה. כתב התביעה הגיע בדואר לפני כשבועיים ומאז הם שבורים. האחים הביטו זה בזה ולא ידעו מה לעשות? אין להם את היכולת הכלכלית לשלם את גובה התביעה והם ראו את הנחלה נעלמת להם מתחת לידיים. אמא הלכה לעולמה והם לא היו מוכנים לכך, המשפחה כואבת את האבדן וכעת צריכה להתמודד עם כל העומס הרגשי מול תביעה, זה היה מאוד כבד על האחים.

בכאב רב הסבירו האחים שאם התביעה לא תימחק הם לא יוכלו לעמוד בתשלום ויידרשו למכור את הנחלה. מכירת הנחלה ותשלום החובות תביא לקריסה של שתי המשפחות. הם לא יעמדו במכירה הם הסבירו. לא היה להם מקור מימון והם רצו בכל מאודם לשמור על הנחלה. האחים ניסו לפנות לכל מי שהם הכירו בבקשה לעזרה ולא הצליחו למצוא סיוע. הם הרגישו שהאדמה נפערת מתחת לרגליהם. הם לא היו מוכנים לוותר אבל נראה שהמסך עומד לרדת והם ביקשו להחזיק בכוחות אחרונים ולא לשחרר. הפגישה היתה קשה מאוד ובסיומה ביקשתי מהאחים שיבחנו שוב את מקורות המימון ונקבע פגישת המשך.

פגישה שלישית - הסיפור האמיתי נחשף:


המשך המאמר ר' במאמר חלק ב'

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף