כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הזכות לחיי משפחה – הליך מדורג – מעמדו של בן זוג הנשוי לאזרח ישראלי


עורכי דין - מידע משפטי: משפט מנהלי - הזכות לחיי משפחה – הליך מדורג – מעמדו של בן זוג הנשוי לאזרח ישראלי דיני הגירה ומעמד בישראל, רשות האוכלוסין וההגירה


נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
הזכות לחיי משפחה – הליך מדורג – מעמדו של בן זוג הנשוי לאזרח ישראלי
מאת: עו"ד מיכאל בן צבי

כידוע, מדינת ישראל הינה מדינת שבות ולא מדינת הגירה.
יחד עם זאת, ולאור היותנו חלק מהעולם הדמוקרטי המכבד את זכויות האדם ובכלל את עקרון התא המשפחתי, מדינת ישראל מאפשרת לבני זוג של ישראלים שאינם יהודים, להתאזרח ולהקים משפחה בישראל בתנאי שיעברו בהצלחה הליך מדורג הבוחן את כנות הקשר על פני כ-5 שנים, בסיומם יקבל ככלל בן הזוג הזר אזרחות ישראלית.
בפסק דין פלוני עמ"נ 9613-08-20, דן בית המשפט המחוזי בערעור מנהלי שהגישו בני זוג שהיו נשואים 10 שנים נגד סירוב רשות האוכלוסין וההגירה לבקשתם להעניק מעמד לאישתו של אזרח ישראלית נכה צה"ל, אשר הינה אזרחית אוקראינה, בהתאם לנוהל מס' 5.2.0008 ("נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי") .
בהתאם לנוהל, אישור הבקשה נעשה בהליך מדורג, בכפוף לבדיקה מקיפה, הכוללת ראיון אישי בדבר כנות הקשר בין בני הזוג והמשך קיומו; בדיקת מרכז חייהם של המבקשים בישראל, והיעדר מניעה ביטחונית או פלילית לאישור הבקשה.

סיומו של ההליך, בתום ארבע וחצי שנים, במתן אזרחות לבן הזוג הזר, ככל שיימצא כי אכן מתקיימים התנאים הנדרשים, ובהתאם לבקשה מתאימה שתוגש.

רשות האוכלוסין וההגירה סירבה לשלב את בני הזוג בהליך המדורג לקבלת מעמד בישראל, מאחר שלשיטתם אין מדובר בקשר זוגי אמיתי אלא בקשר הקרוב יותר ליחסי מטפל-מטופל, בשל כך שבני הזוג אינם מנהלים חשבון בנק משותף, הם ישנים בחדרים נפרדים. בני הזוג הסבירו את האילוצים שהביאו אותם לבחור לנהל כך את חיי הזוגיות שלהם- פגיעת הראש ממנה סובל הבעל לאחר שלחם ונפצע במלחמת יום הכיפורים.
בית המשפט, מתח ביקורת חריפה על התנהלות משרד הפנים בכל הנוגע לקבלת מעמד של בני זוג זרים של אזרחים ישראלים וקבע כי בני זוג יכולים לבחור כיצד לנהל את חייהם המשותפים וכי יש להבהיר לרשות האוכלוסין וההגירה כי הזכות לחיי משפחה כוללת זוגיות על גווניה ופניה הרבים והשונים, לרבות בני זוג המעדיפים לישון בנפרד, ולנהל חשבונות בנק בנפרד.

על הרשות לבחון את כנות הקשר, אולם לא ניתן לקבוע הנחות יסוד, המבוססות על תפיסת זוגיות צרה, וכאשר אלו אינן מתקיימות, לשלול את כנות הקשר. בוודאי כך כשמדובר בזכות יסוד בסיסית וחשובה כמו הזכות לזוגיות ולחיי משפחה.
הכלל צריך להיות שיש לאפשר לאזרח הישראלי חיי משפחה במדינתו שלו, עם כל בן אן בת זוג בהם יבחרו. רק במקרים חריגים יש לשלול זכות זו.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף