כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

סרוב כניסה לישראל - פתרונות למסורבי כניסה


עורכי דין - מידע משפטי: משפט מנהלי - סרוב כניסה לישראל, דיני הגירה ומעמד בישראל, משרד הפנים, קצין ביקורת גבולות, חוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952


הדרך לטפל במקרים של סירובי כניסה היא באמצעות הגשת ערר לבית הדין לעררים.
הטיפול בנושא חייב להתבצע בצורה מידית ודחופה


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
סירוב כניסה לישראל – חוקים ודרכי טיפול במסורבי כניסה
מאת: עו"ד מיכאל בן צבי

מסתבר שלא לכל אדם יש הזכות להיכנס בשעריה של מדינת ישראל.
קיימים מקרים שבהם תסורב כניסתו של אדם לישראל והוא ייחשב למסורב כניסה.


אולי זה יישמע חריג ובלתי מתקבל על הדעת, אבל מתברר שהכניסה למדינת ישראל אינה אוטומטית. כאשר מבקרים, שאינם תושבי המדינה או אזרחיה, מגיעים לשערי הארץ להיכנס אליה למטרות שונות: ביקור, עסקים, לימודים עבודה וכדומה, הם עלולים להיתקל בפקיד גבולות אשר ימנע את כניסתם לישראל.
אלא שאין מדובר במדינת ישראל בלבד. המשפט הבין-לאומי מתיר לכל מדינה לקבל החלטה –האם לאשר את כניסתו של אדם לשטח שנמצא בריבונותה או לסרב לה?

אלו מקרים קרו בעבר ומהו הטיפול האפשרי במקרים שכאלה?

- מאיר לנסקי נחשב למסורב כניסה – בתחילת שנות ה-70 החליט מאיר לנסקי, היהודי, לעלות לארץ. בשל עסקים לא חוקיים וכן בשל לחץ של ממשלת ארצות הברית שפתחה בחקירה נגדו, נמנעה עלייתו לישראל, לאחר שעתירתו לבג"ץ נכשלה והוא הוגדר כאדם ש"עלול לסכן את שלום הציבור".
- כניסתו של העיתונאי הבריטי, פיטר הונאם, שעבד בעיתון "סאנדי טיימס", נאסרה בשנת 2004, בשל מערכת הקשרים שקיים עם מרדכי ואנונו.
- ישנם גם מקרים שכיחים יותר שבהם לא תותר אף כניסתו של בן הזוג הזר של אזרח ישראלי. רוצה לומר, בני זוג שנישאו – בעוד שאחד מהם הוא אזרח ישראלי והשני תושב זר – ולא דיווחו בזמן לרשות האוכלוסין וההגירה על נישואיהם, נתונים לאפשרות סירוב כניסה לישראל של בן או בת הזוג הזרים, וזאת עד להסדרת המעמד לבן זוג זר וקבלת אשרת כניסה טרם, כאמור, הכניסה לישראל.

הסמכות לסירוב כניסה

במדינת ישראל, הסמכות לאשר או לסרב את כניסתו של המגיע לפתחה נתונה בידי שר הפנים וקצין ביקורת גבולות הפועל מטעמו, וזאת בהתאם לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952.
לשר הפנים ולפקידיו נתון שיקול דעת רחב בהפעלת סמכויותיו על פי חוק הכניסה לישראל, והכל כדי, להילחם בהגירה בלתי חוקית או כשמתקיים חשד כי המבקר בא במטרה לבצע עבירה בשטחה של המדינה.
יחד עם זאת, משרד הפנים ו/או רשות האוכלוסין וההגירה חייבים לעמוד בכללי המשפט המנהלי בשעה שהם מחליטים לסרב לבקשת כניסת אדם לישראל, ועליהם לוודא כי החלטתם נתקבלה מתוך שיקולים ענייניים תוך שהיא עומדת במבחני הסבירות והמידתיות.
כמו כן, חשוב להזכיר כי על הרשות המנהלית לקחת בחשבון גם שיקולים ואינטרסים אחרים, התומכים בעידוד התיירות הנכנסת לארץ, שיקולים כלכליים ותרבותיים, שיקולי מדיניות חוץ ושיקולים הומניטריים שונים.
באם הבסיס העובדתי והמשפטי, לאחר בחינת מכלול כלל הנסיבות, יצביע על כך כי ההחלטה המנהלית ניתנה בחריגה מסמכות או שהיא איננה עומדת בדרישות ובכללים של המשפט המנהלי – בית המשפט רשאי, ולעיתים אף יהיה חייב, לבטל את אותה החלטה מנהלית.
וכך נאמר על ידי בית המשפט העליון בפרשת געביץ: ".....אותה תפיסה גורפת הבאה לידי ביטוי בטיעוני המדינה, לפיה מכוח ריבונותה לא מוטלת על המדינה חובה משום סוג כלפי אדם בשל היותו זר אינה מקובלת עוד. דבר יום ביומו באים בפנינו ענייניהם של זרים אשר זכויותיהם הבסיסיות נפגעות. כך בין אם מבקש הזר להישאר בתחומה של המדינה מטעמים של "איחוד משפחות", בין אם מטעמי מקלט הומניטרי ובין אם מנסיבות ייחודיות אחרות. בעידן הנוכחי הולכת וגדלה המודעות לזכויות האדם באשר הוא אדם …. גישה זו משליכה מטבע הדברים על מערכת האיזונים המחייבת את רשויות השלטון, הנדרשות לאזן בין זכויותיו של הזר לבין אינטרסים ציבוריים נוספים, וביניהם האינטרס הציבורי בשמירת ריבונותה של המדינה לקבוע מי הם אלו אשר יבואו בשעריה..."

סירוב כניסה לישראל – מה עושים?

הדרך לטפל במקרים של סירובי כניסה היא באמצעות הגשת ערר לבית הדין לעררים.
הטיפול בנושא חייב להתבצע בצורה מידית ודחופה, מכיוון שלעיתים, מרגע קביעת סירוב כניסה לישראל על ידי פקיד ביקורת הגבולות, יכולות לחלוף כמה שעות בלבד, שבמהלכן עלול הזר להיות מגורש משטחי מדינת ישראל, ואז הצורך בערר יתייתר.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף