כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

משפרי דיור ? מהרו לחתום על הסכם רכישת דירת המגורים


עורכי דין - מידע משפטי: מיסים מקרקעין - מיסוי מקרקעין תכנון מס רכישה משפרי דיור מיסוי נדל"ן חוק תקציב המדינה דירת המגורים רכישת דירת מגורים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה חמישה עיגולים

בהצעת חוק תקציב המדינה (אשר אמור לעבור בקריאה שלישית עד סוף חודש מאי 2023) יש מספר שינויים משמעותיים בתחום מיסוי הנדל"ן.
אחד מהם הוא השינוי הצפוי במס רכישה של רוכשי דירות מגורים "יד שניה" שנחשבים "משפרי דיור".
לפי המצב החוקי כיום , מי שהוא "משפר דיור" יכול להחזיק במקביל 2 דירות, ועומד לרשותו פרק זמן של 24 חודשים (ממועד הרכישה של הדירה) בהם הוא נדרש למכור את הדירה "הראשונה", ועדיין הוא יכול לשלם מס רכישה מופחת לפי חישוב של "דירה יחידה" בגין הדירה השניה שהוא רכש.

לדוגמא, לראובן יש דירת מגורים א' והוא רוכש  ב 1.4.23 דירת מגורים ב' (דירה יד שניה).
לפי המצב החוקי כיום, לראובן יש פרק זמן של 24 חודשים (כלומר עד ל 1.4.25) בהם הוא נדרש למכור את דירה א' ועדיין בגין דירה ב' הוא ישלם מס רכישה לפי חישוב של דירה יחידה.
ביודענו כי מדובר בתקופה קשה בה יש האטה של עסקאות נדל"ן בכלל ודירות מגורים בפרט, מדובר בהטבה משמעותית שיכולה להסתכם בעשרות ואף במאות אלפי שקלים (תלוי בשווי הדירה הנרכשת).
במטרה לעודד משפרי דירות להקדים ולמכור את דירותיהם הראשונות, מוצע לתקן את החוק ולקצר את משך התקופה ולהעמידה על 12 חודשים ולא על 24 חודשים (כפי המצב כיום).
כך, בדוגמא הנ"ל ראובן יצטרך למכור את דירה א' עד ליום 1.4.24 בכדי להנות מהקלת המס רכישה של חישוב דירה יחידה בגין דירה ב' שרכש.

חשוב לציין שהתיקון לחוק יחול רק מיום תחילתו של התיקון לחוק, כלומר, התיקון לחוק יחול רק על דירת מגורים שנרכשה ביום התחילה או לאחריו של התיקון לחוק.
כך, לאדם שרכש דירת מגורים נוספת לפני יום התחילה, יהיו  24 חודשים מיום רכישת הדירה הנוספת שבמהלכם יוכל למכור את הדירה שהייתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה הנוספת, וליהנות ברכישת הדירה הנוספת משיעור מס רכישה הניתנים לרוכש דירה יחידה.
לכן, מי שהוא "משפר דיור" שנמצא בימים אלו במשא ומתן לרכישת דירה, טוב יעשה אם יחיש את מועד החתימה על ההסכם לפני שהתיקון לחוק יעבור, שכן אם הוא יחתום על הסכם הרכישה לפני כניסתו לתוקף של התיקון לחוק , שצפוי להיות סוף מאי 2023, יהיה לו פרק זמן של 24 חודשים בהם הוא יוכל למכור את דירתו הראשונה (וליהנות מחישוב מס רכישה לפי דירה יחידה).
אולם, אם הוא יחתום על הסכם רכישת הדירה לאחר כניסתו לתוקף של התיקון לחוק אז התקופה תתקצר ל 12 חודשים (!) בהם הוא יוכל למכור את דירתו היחידה (וליהנות מחישוב מס רכישה לפי דירה יחידה).

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף