כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

משפרי דיור ? הזדרזו ברכישת דירת המגורים החלופית גם לצורך הפטור ממס שבח


עורכי דין - מידע משפטי: מיסים מקרקעין - מיסוי מקרקעין תכנון מס שבח משפרי דיור מיסוי נדל"ן חוק תקציב המדינה דירת המגורים מכירת דירת מגורים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
במאמר קודם עמדנו על כך שבהצעת חוק תקציב המדינה (אשר אמור לעבור בקריאה שלישית עד סוף חודש מאי 2023) יש מספר שינויים משמעותיים בתחום מיסוי הנדל"ן.
אחד מהם הוא השינוי הצפוי במס רכישה של רוכשי דירות מגורים "יד שניה" שנחשבים "משפרי דיור".
הסברנו והמלצנו, שמי שהוא "משפר דיור" שנמצא בימים אלו במשא ומתן לרכישת דירה, טוב יעשה אם יחיש את מועד החתימה על ההסכם לפני שהתיקון לחוק יעבור, שכן אם הוא יחתום על הסכם הרכישה לפני כניסתו לתוקף של התיקון לחוק , שצפוי להיות סוף מאי 2023, יהיה לו פרק זמן של 24 חודשים בהם הוא יוכל למכור את דירתו הראשונה (וליהנות מחישוב מס רכישה לפי דירה יחידה), בעוד שאם הוא יחתום על הסכם רכישת הדירה לאחר כניסתו לתוקף של התיקון לחוק אז התקופה תתקצר ל 12 חודשים (!) בהם הוא יוכל למכור את דירתו היחידה (וליהנות מחישוב מס רכישה לפי דירה יחידה).

הפעם נבקש לומר שלשינוי יש השפעה גם על מס השבח בעת מכירת "הדירה הראשונה" של משפרי הדיור.
נזכיר כי הפטור ממס שבח למכירת דירת מגורים מוענק למי שברשותו דירת מגורים יחידה.

מה הדין אצל משפר דיור שרכש דירת מגורים וטרם מכר את הדירה הראשונה שלו ?

לפי המצב החוקי כיום יש לו פרק זמן של 24 חודשים בהם הוא יכול למכור את הדירה הראשונה ולקבל בגינה את הפטור ממס שבח לדירה יחידה.
בהתאם לתיקון לחוק, מתקצרת התקופה ל 12 חודשים גם לעניין הפטור ממס שבח. גם כאן, התיקון לחוק יחול על מי שרכש דירה חלופית לאחר יום התחילה (יום כניסתו לתקוף של החוק), כך שמי שרכש דירה חלופית לפני יום התחילה, יוכל למכור את דירתו הראשונה בפטור ממס שבח בתוך 24 חודשים ממועד רכישת הדירה החלופית, בעוד שאם הוא ירכוש את הדירה החלופית לאחר יום התחילה פרק הזמן יתקצר ל 12 חודשים.

כללם של דברים, רכישת דירת מגורים חלופית ל"משפרי דירות" עד למועד כניסת החוק לתוקף מיטיבה עם "משפר הדיור" הן לעניין מס רכישה והן לעניין מס שבח. כך, ככל שרכישת הדירה החלופית תיעשה עד יום כניסת החוק לתוקף (הצפי הוא סוף מאי 2023), הרי שהרוכש יוכל ליהנות בגינה ממדרגות מס הרכישה לדירה יחידה וכן ליהנות ממכירת הדירה הראשונה בפטור ממס שבח, וזאת כאשר יש לו פרק זמן ארוך יחסית של 24 חודשים למכור את הדירה הראשונה.
לו רכישת הדירה החלופית תיעשה לאחר מועד כניסת החוק לתוקף, הרי שהתקופה תתקצר ל 12 חודשים, הן לעניין חישוב מס רכישה לפי מדרגות "דירה יחידה" והן לעניין הפטור ממס שבח.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף