כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

נחלה חקלאית בדרך כלל אינה חלק מעיזבון-אלא אם החליטו היורשים אחרת


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי דיני משפחה - נחלה חקלאית, זכויות בר רשות, דייר מוגן, חוק הירושה, בן ממשיך

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים

משרד עוה"ד ונוטריונים גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' מתמחה בנושא המשפטי של נחלות חקלאיות - זכויות בר-רשות, ומאמר זה מבוסס על החוק ופסיקות בתי המשפט, כאשר חלק מפסקי הדין הם של תיקים שהמשרד יצג את אחד הצדדים.

 

הזכויות ב-95% מהנחלות במדינת ישראל הן זכויות בר-רשות. התכונה העיקרית של זכויות בר-רשות לעומת זכויות קניין רגילות בנכסי מקרקעין – היא כי זכויות בר-רשות הן זכויות אישיות שאינן ברות הורשה, דהיינו, זכויות הבר-רשות אינן עוברות בירושה בהתאם לחוק הירושה.

 

הזכות האישית בנכסי מקרקעין כגון משקים חקלאיים, היא זכות יוצאת דופן, בדומה במידה מסוימת לזכות של דייר מוגן, לעומת זכות של בעלות במקרקעין.

 

זכויות בר- רשות אינן ברות הורשה.

המשמעות העיקרית של זכות בר-הרשות כאמור היא בנושא הירושה.

זכויות קניין של מקרקעין כגון: דירה בגבעתיים, עוברות בפטירת הבעלים ליורשים על פי דין או על פי צוואה.

 

לעומת זאת, זכות הבר-רשות של נחלה, גם כאשר שוויה מעל 10 מיליון ₪, חוזרת לבעלת המקרקעין שהיא מדינת ישראל באמצעות רשות מנהל מקרקעי ישראל (להלן: "רמ"י") ועוברת על פי כללי רשות מקרקעי ישראל והחוזה הדו צדדי בין רשות מקרקעי ישראל לאגודת המושב בו נמצאת הנחלה, או חוזה תלת צדדי בין רמ"י - אגודה - לסוכנות היהודית לארץ ישראל.

 

לדוגמא: כאשר בני זוג הם בעלים של נחלה חקלאית והבעל רוצה להוריש את חלקו לבנו, ועושה צוואה בה הוא מציין את רצונו כאמור. לצוואה והאמור בה, לא יהיה כל תוקף וחלקו של הבעל בנחלה יועבר לאשתו, למרות האמור בצוואתו.

 

דוגמא נוספת - משרד עוה"ד ונוטריונים גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' ייצג ידועה בציבור, שהידוע בציבור שלה היה בעלים 100% של נחלה, כאשר הוא נפטר קיבלה הידועה בציבור את מלא הזכויות בנחלתו, למרות שעל פי צוואתו הוא הוריש את כל הנחלה לאחיו.

 

מגמת הפסיקה כיום היא לאמץ את חוק הירושה גם בנחלות חקלאיות – ככל שניתן.

המצב המשפטי יוצא הדופן כמתואר לעיל, גורם לבתי המשפט במקרים רבים לנסות ולאמץ, לפעמים גם באופן מלאכותי, את רצון הבעלים שנפטר ולהעניק את הזכויות בנחלה דווקא ליורש או יורשים המצוינים בצוואה, ולא לבן או בת המתאימים ביותר להמשיך ולנהל את הנחלה.

 

בתיק בנושא משק חקלאי אשר בו אחד הצדדים יוצג על ידי עוה"ד גבי מיכאלי, נקבע על ידי בית המשפט לענייני משפחה כי על פי צוואת המנוחה, הנחלה תימכר למרבה במחיר והתמורה תתחלק בין שני ילדיה.

 

בעניין אחר בו ייצג משרד עוה"ד ונוטריונים גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות', קבע בית המשפט כי הנחלה תועבר לאחד הילדים ואילו הבית שבנה הבן השני יפוצל מהנחלה על חשבונו של הבן שבנה את הבית, הכל כאמור בצוואת האם המנוחה.

 

היורש או היורשים יכולים לאמץ מרצון את חוקי הירושה להורשת הנחלה

קיימים מקרים שבהם מסיבות שונות, היורשים של נחלה חקלאית מעוניינים שהטיפול במכירתה או העברתה לאחד היורשים ו/או פיצול בית המגורים מהנחלה יהיה במסגרת עיזבון המנוח או מנוחה.

במקרים כאמור לעיל, אשר מטופלים על ידי משרד עוה"ד ונוטריונים גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' תהווה הנחלה חלק מעיזבון המנוח או מנוחה, ותימכר כנכס רגיל בעיזבון, באמצעות מנהל או מנהלת העיזבון ובפיקוח בית המשפט והאפוטרופוס הכללי.

 

קיימים מספר יתרונות בהכללת הנחלה בעיזבון, לפעמים מטעמים משפחתיים ו/או מטעמי מס ו/או בהתחשב בכלל העיזבון של המנוח ו/או המנוחה.

משרד עוה"ד ונוטריונים גבי מיכאלי נירה אשכנזי ושות' המתמחה בנושא המגזר החקלאי בכלל ובנחלות בפרט, יכול ליתן את הייעוץ וההכוונה הנכונה לכל מקרה ומקרה.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף