כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

נהיגה רשלנית בקלות ראש לעומת נהיגה בחוסר זהירות


עורכי דין - מידע משפטי: משפט פלילי ו/או דיני תעבורה - דיני תעבורה - פסילת רישיון נהיגה - תקנות התעבורה - נהיגה ברשלנות - נהיגה בקלות ראש


...במקרים מתאימים ניתן לבקש להסיר מכתב האישום את האישום על פי סעיף 62 לפקודת התעבורה , ולהמירו בתקנה 21(ג) לתקנות התעבורה...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
נהיגה רשלנית בקלות ראש לעומת נהיגה בחוסר זהירות
על ההבדל שבין סעיף 62 לפקודת התעבורה לבין תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה

מאת: עו"ד ניסים כהן


רבים מאתנו אשר מעורבים בתאונות דרכים מתפלאים לראות כי אנו מואשמים בכתב האישום ב"נהיגה רשלנית ובקלות ראש".

מילים אלו נראות לנו כחריגות ואשר אינן מתארות נכונה את המקרה.

אנו אומרים לעצמנו: "הרי לא נהגתי באופן רשלני, בסך הכל לא שמתי לב שהנהג המעורב בא מימיני, או מה יכולתי לעשות הנהג לפני עצר באופן פתאומי ולא הספקתי לבלום"...

סעיף 62 לפקודת התעבורה עניינו בנהג אשר נהג בצורה רשלנית ובקלות ראש, ועל כן יש באופן הנהיגה שלו להראות כי אינו מתייחס בכובד ראש לחוקי התנועה ובאופן נהיגתו יש משום סכנה לכלל ציבור המשתמשים בדרך.

לעומת סעיף 62, תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה עניינה ב"נהיגה בחוסר זהירות". כלומר - במקרים שבהם לא ניתן לומר כי הנהג מהווה סכנה לציבור המשתמשים בדרך, אלא שבמקרה הספציפי שבו היה מעורב וגרם לתאונה הוא לא שם ליבו בצורה נאותה לתנאי הדרך ועל כן גרם לתאונה.

ההבדל בין שני הסעיפים הינו משמעותי ביותר שכן בעוד שמי שמורשע בעבירה לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה חלה לגביו חובת פסילה של שלושה חודשי מינימום, הרי שמי שמורשע בעבירה לפי תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה לא חלה לגביו חובת פסילה.

על כן חשוב מאוד שיוסר מכתב האישום שהוגש נגדנו סעיף 62 של נהיגה בקלות ראש ובכך יש לקוות כי לא תוטל עלינו פסילה מלקבל ולהחזיק רישיון נהיגה.

יצויין כי במקרים מתאימים ניתן לבקש להסיר מכתב האישום את האישום על פי סעיף 62 לפקודת התעבורה , ולהמירו בתקנה 21(ג) לתקנות התעבורה.

כך למשל , בתיק 90772/04 במקרה בו נהג משאית סטה עם רכבו לנתיב הנגדי והתנגש ברכב, פסק בית המשפט כי כתב האישום יתוקן כך שהנהג יואשם נהיגה בחוסר זהירות על פי תקנה 21(ג) במקום בנהיגה רשלנית לפי סעיף 62 לפקודת התעבורה.

לאור האמור, ראוי להתייעץ עם עו"ד אשר עוסק בתחום התעבורה ואשר מכיר את הפסיקה ויודע מתי ובאילו מקרים אפשר לנסות ולתקן את כתב האישום שהוגש כך שיהיה לפי תקנה 21 (ג) ולא לפי סעיף 62.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף