כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

כל מה שצריך לדעת אם נתפסתם נוהגים בשכרות


עורכי דין - מידע משפטי: תעבורה פלילי - שכרות, נהיגה בשכרות, אלכוהול, סמים, משטרה, דוח תנועה, משפט שכרות, נהיגה תחת השפעה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים

עבירת נהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התעבורה החמורות. הסיבה ברורה  - ההסתברות לתאונת דרכים כשהנהג נוהג תחת השפעת אלכוהול היא גבוהה.

מטרת המאמר אינה לסייע לכם להתחמק מעונש, אבל אם קרה שנתפסתם עוברים עבירה, כדאי לדעת מה צפוי לכם, אלו זכויות מקנה לכם החוק, מה הנכם חייבים לבצע ולמה אתם רשאים לסרב.

מה העונש על נהיגה בשכרות?

העונש על נהיגה בשכרות- שלילת רישיון הנהיגה למשך שנתיים, לפחות, בעבירה ראשונה.
נהג שהורשע בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות פעם נוספת (בשנה לאחר ההרשעה האחרונה), עונשו יהיה חמור אף יותר, ורישיון הנהיגה שלו ייפסל לארבע שנים
.

נהג שנתפס נוהג ובדמו אחוזי אלכוהול גבוהים במיוחד (פי שלושה ויותר מהמותר בחוק), תהיה למשך 3 שנים מינימום, גם אם זו עבירה ראשונה.

 

כיצד ניתן לבדוק אם אדם נהג בשכרות?

בדיקת דם היא הבדיקה המדויקת והאמינה ביותר, בשל קשיים טכניים בעריכת בדיקת דם לנהגים שנעצרו בשולי הדרך, הבדיקה המקובלת היא בדיקת נשיפה במכשיר ינשוף, אותה יכול לבצע כל שוטר תנועה שהוכשר לכך. 

למכשיר הינשוף חיישנים שקולטים בזמן ביצוע הנשיפה האם יש פער בין רמת האלכוהול שבדמו של הנהג לבין רמת האלכוהול שמותרת על פי החוק.

מהי רמת האלכוהול בגוף המותרת על פי חוק?

ינשוף- ריכוז האלכוהול עד 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף.

נהג חדש / בנהג שטרם מלאו לו 24, או מי שנוהג ברכב מסחרי או רכב עבודה שמשקלו עולה על 3.5 טון או ברכב ציבורי - כמות האלכוהול המותרת הינה עד 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם.

 

מדוע לא מומלץ לסרב לבדיקת ינשוף?

על פי חוק, אדם שאינו מסכים לעבור בדיקת ינשוף, נחשב כמי שנהג בשכרות, וכך יתייחס אליו בית המשפט. הוא צפוי להיענש בהתאם, גם אם אין ראיות לשכרותו. יתרה מכך, הסירוב עצמו עשוי לשמש כראייה להחמרה בענישה, כאילו ריכוז האלכוהול בדמו של הנאשם היה ברמות הגבוהות ביותר. 

לכן, עדיף לשתף פעולה עם בקשת השוטר ולא לסרב לבצע את בדיקת הינשוף. 

מהן הזכויות שהחוק מקנה לחשוד בנהיגה בשכרות?

התנהגות בתשאול וחקירה - כל מה שתאמרו יירשם ויתועד נגדכם. לכן, מומלץ לא לענות על שאלות החקירה במשטרה לפני שקיבלתם ייעוץ משפטי.

היוועצות בעורך דין היא זכות חוקית המוקנית לכם בדין. רצוי שתנצלו אותה כדי למנוע או למזער נזקים עתידיים כבר משלב החקירה.

בדיקת מאפיינים - נוסף על בדיקת השכרות, ייתכן שהשוטר שעצר אתכם יבקש מכם לעשות מבחן כשירות לנהיגה - מבחני עמידה, הליכה בקו ישר והבאת האצבע לאף- קיימת אפשרות להרשעה רק על בסיס כישלון במבחן זה, אך אין חובה חוקית לבצע אותו. יש לכם את הזכות לסרב לבצע בדיקת המאפיינים והדבר לא ישמש כנגדכם במשפט.

בדיקת סמים - כדי לדרוש מכם לבצע בדיקת סמים, על השוטר להוכיח קיומו של "חשד סביר" לביצוע עבירת סמים מצדכם. לשאלת היסוד הסביר לחשד לביצוע עבירה משמעות אדירה, שכן, חיפוש שנערך במכוניתכם ללא יסוד סביר לחשד הוא חיפוש פסול, שעלול להוביל גם לפסילת בדיקת הסמים ולזיכוי מאשמה.
ללא יסוד סביר לחשד, ניתן אמנם לבצע חיפוש ובדיקה, אך
רק בהסכמה שלכם. יש לכם זכות לסרב לביצוע חיפוש ובדיקה כזו, והסירוב לא ישמש נגדכם בבית משפט. מכאן, שהסכמה יכולה לגרום לכם לנזק בלבד.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף