כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

סגירת תיקים פליליים של בני נוער (קטינים)


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי - משפט פלילי - עבירות נוער - קטינים - סגירת תיק פלילי, נוער - בני נוער, אינטרס ציבורי - שירות המבחן לנוער - אי הרשעה - מחיקת כתב אישום

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
סגירת תיקים פליליים של בני נוער (קטינים)

מאת עו"ד שולמית קהלת - אורן


טובת הציבור הינה כי קטין המעורב בעבירה פלילית יחזור לתפקוד סביר ונאות ולא יכנס למעגל הפשע. זאת ועוד, האינטרס הציבורי מחייב שיקום אמיתי של בני נוער שיובילו להשתלבותם בחברה כאזרחים נורמטיביים.

על-כן, כאשר המדובר בבני נוער שהסתבכו בפלילים, בפרט כאשר המדובר בעבירות פעוטות ערך יחסית, יש לנסות ולסגור את התיק כנגדם טרם הגשת כתב אישום או תחילת המשפט באם כבר הוגש כתב אישום.

בנוסף לשיקולים הרגילים אשר נלקחים בחשבון במסגרת בקשה / החלטה לסגור תיק פלילי, ישנם דגשים מסוימים כאשר מדובר בחשודים / נאשמים שהינם קטינים.

להלן יובאו מספר שיקולים עיקריים שנלקחים בד"כ בחשבון בעניינם של קטינים, וזאת בכפוף לכל מקרה ונסיבותיו.

גיל –
גיל צעיר יכול להטות את הכף לטובת הקטין, גם כאשר מיוחסת לו עבירה חמורה או קיימות נסיבות מחמירות. מאידך, ככל שגיל הקטין עולה השפעתו על השיקולים לסגירת התיק קטנה, גם אם חומרת העבירה פחותה.

נסיבות אישיות – השפעתם של ההליכים הפליליים על הקטין - ירידה בלימודים, נדודי שינה, התפרצויות בכי וכו' - עשויה להילקח בחשבון במסגרת השיקולים לסגירת התיק. גם במקרים בהם מדובר בקטין חיובי, המתפקד בד"כ באופן תקין ונמצא תחת השגחה ראויה וסביבה ראויה, יילקחו נסיבות אלה לטובת ההחלטה לסגירת התיק.

חומרת העבירה ועבר פלילי – כאשר מדובר בקטינים מחוסרי עבר פלילי אשר הודו והתחרטו בביצוען של עבירות שאינן חמורות במיוחד והסתבכותם הינה בבחינת מעידה חד פעמית – הנטייה היא לסגור את התיק הפלילי.
מאידך, כאשר מדובר בקטינים שכבר הסתבכו בפלילים והם אינם מודים בביצוע העבירה – קיים אינטרס ציבורי להעמידם לדין, בין היתר, לשם גילוי ועשיית הצדק.

המלצת שירות המבחן – בד"כ משלבת המשטרה את שירות המבחן כבר בשלב חקירת הקטין. שילובו המוקדם של שירות המבחן מאפשר למשטרה לקבל מידע אודות ההשפעות השליליות על מצבו הנפשי של הקטין - שיכולות לנבוע מחקירתו.
חוות דעת של שירות המבחן הממליצה על סגירת תיק כנגד קטין מהווה פקטור משמעותי במכלול השיקולים לסגירת התיק.

אשר להליך של עיכוב ההליכים – כאשר מדובר בעבירות מסוג חטא או עוון רשאי היועמ"ש לקבל בקשה מטעם הנאשם ולעכב את ההליכים כנגדו, בכפוף לשיקולים שפורטו לעיל, כמו גם שיקולים רבים נוספים.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף