כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

עיקול רכב במשרד הרישוי עפ"י מספר ת.ז. של החייב בלבד


עורכי דין - מידע משפטי: הוצאה לפועל - הליכי הוצאה לפועל - גביית חובות - הליכי גביה - עיקול רכב - החלטה תקדימית - זוכים וחייבים, פעולות מבצעיות


לאחרונה נקבע כי בסמכותו של ראש ההוצאה לפועל להטיל עיקול על כלל נכסי החייב על פי מספר זיהוי בלבד ...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
עיקול רכב במשרד הרישוי עפ"י מס' ת.ז. של החייב בלבד

מאת עו"ד דן ליבנה


עיקול רכב של חייב הינו הליך מבצעי יעיל וכדאי, אלא שברוב המקרים גם ארוך,יקר ומסורבל.

עד לעת האחרונה, כדי לבצע עיקול רכבו של חייב באמצעות לשכות ההוצאה לפועל ורישום העיקול לאחר מכן במשרד הרישוי, נדרש הזוכה להגיש בקשה ללשכת ההוצאה לפועל ובה לפרט את פרטי החייב והרכב בכלל ומספר הרישוי של הרכב בפרט. לאחר מתן הצו ע"י ראש ההוצאה לפועל יכול היה הזוכה לרשום את העיקול במשרד הרישוי.

ברי, שהדרישה לאיתור פרטי הרכב בכלל ומספר הרישוי שלו בפרט, הקשתה מאוד על הזוכה, שכן איתור מספר רישוי של רכב דורש במקרים רבים הפעלתם של משרד חקירות ו/או חוקר פרטי וכרוך בהוצאות רבות ובעלויות כספיות משמעותיות.

במקרים בהם גובה החוב בתיק ההוצאה לפועל אינו מצדיק הוצאת הוצאות משמעותיות אשר לעיתים אף עולות על גובה החוב המקורי (הקרן), מוותרים הזוכים על אפשרות רשום העיקול .

לאחרונה, לאחר פסיקה תקדימית בלשכת ההוצאה לפועל בתל אביב, נקבע כי בסמכותו של ראש ההוצאה לפועל להטיל עיקול על כלל נכסי החייב על פי מספר זיהוי בלבד, ולפיכך על משרד הרישוי לרשום עיקולי רכב עפ"י ת.ז של החייב במאגר כלי הרכב המתנהל אצלו.

ומתיאוריה למעשה, הרי שמדובר בהחלטה תקדימית ובעלת השפעה רבה בכל הקשור לזוכים בתיקי הוצאה לפועל ולפעולות המבצעיות אשר ניתן לנקוט על מנת לגבות את החוב. עיקול רכבו של חייב עפ"י ת.ז. של החייב בלבד, מיעל, מקל ומוזיל את תהליך גביית החוב תוך שמירה על תכליתו של החוק ועל מטרתו – ביצוע פסק הדין במהירות וביעילות תוך שמירה על איזון בין האינטרסים של הזוכה מחד, ושל החייב, מאידך.

יש לציין, כי לאור היות ההחלטה תקדימית ובעלת משמעות נרחבת נדחה יישום ההחלטה עד ליום 1.10.05 על מנת שינתן למשרד הרישוי שהות מספקת להיערך להחלטה.

הערה :
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף