כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

פסילת רשיון נהיגה עד לתום המשפט – לתקופה קצובה בלבד


עורכי דין - מידע משפטי: דיני תעבורה - דיני תעבורה - עבירות תעבורה חמורות - פסילת רשיון - פסילה עד תום ההליכים - חומרת העבירה - פסק דין תקדימי - שינוי החלטה - ערעור


ביום 18.9.05 נקבע ע"י בית המשפט העליון בבש"פ 8514/05 ע"י כב' השופטת חיות כי על בית המשפט לקצוב את תקופת הפסילה וכי השימוש בתיבה "עד תום ההליכים" אינו יאה.
בכל מקרה בו רשיונו של נהג נאשם נפסל עד לתום משפטו, מבלי לקצוב את תקופת הפסילה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני ע"מ לבחון את האפשרות לשינוי ההחלטה.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
פסילת רשיון נהיגה עד לתום המשפט – לתקופה קצובה בלבד

מאת עו"ד גלעד כצמן


עם הגשת כתב אישום בגין עבירות תעבורה חמורות המקימות, לדעת התביעה, עילת מסוכנות בנהיגת הנאשם, רשאית התביעה להגיש לבית המשפט בקשה לפסילת רשיון הנהיגה של הנאשם עד לתום משפטו.

בשונה מפסילת רשיון מנהלית (ראה מאמר קודם), כאן על התביעה להצביע על ראיות לכאורה להוכחת אשמת הנהג הנאשם וכן על מסוכנות נהיגת הנאשם הנלמדת מעברו התעבורתי הקודם ומנסיבות בצוע העבירה הנוכחית, לכאורה.

עפ"י החוק, פסילה עד לתום המשפט הנה לששה חודשים בלבד, אלא אם הורה בית המשפט אחרת. הוראה אחרת לצורך העניין נובעת בדרך כלל מרמת המסוכנות המוכחת ועד לאחרונה פסילה כזו יכולה והייתה מושתת לתקופה בלתי קצובה, עד לסיום המשפט ממש.

ביום 18.9.05 נקבע ע"י בית המשפט העליון בבש"פ 8514/05 ע"י כב' השופטת חיות כי על בית המשפט לקצוב את תקופת הפסילה וכי השימוש בתיבה "עד תום ההליכים" אינו יאה. בית המשפט העליון בהקשה מהלכות מעצר עד לתום ההליכים, קבע כי בניגוד לתקופות מעצר עד לתום ההליכים אשר הינן קצובות וניתנות להארכה קצובה, תקופת פסילה עד לתום ההליכים, אשר ניתנה מעבר לששה חודשים, אינה קצובה וזמנה אינו ידוע מראש. לסכום קבע בית המשפט העליון כי "פסילה טרם הרשעה שאינה מוגדרת בזמן אינה מידתית ואין לקבלה".

ראוי לציין כי החלטתו זו של בית המשפט העליון, ניתנה דווקא בתיק בו נסיבות התאונה הנן חמורות וטרגיות, כאשר נגרם מותם של שמונה אנשים, עקב בצוע פניית פרסה אסורה, לכאורה.

המשמעות הנה כי החלטה זו הנה עקרונית ומנותקת מחומרת העבירות לכאורה ומרמת מסוכנותו של הנהג הנאשם, אשר יתכן ויבואו לידי ביטוי בתקופת הפסילה, כל עוד הנה קצובה.

יש לציין כי ימי הפסילה, טרם הרשעה, יקוזזו בסופו של יום מתקופת הפסילה הנגזרת כעונש, באם יורשע הנאשם ובאם תגזר עליו פסילה בפעל.

בכל מקרה בו רשיונו של נהג נאשם נפסל עד לתום משפטו, מבלי לקצוב את תקופת הפסילה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני ע"מ לבחון את האפשרות לשינוי ההחלטה.

הערה:

אין האמור במאמר זה מהווה יעוץ משפטי ואינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף