כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

שינוי מגמה בחיוב הבעל במזונות ילדים


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - ילדים בגירושין - מזונות - הקטנת מזונות - גירושין - פרק ב - הוצאה לפועל מזונות - גט - פסיקה חדשנית - שינוי מגמה


גברים רבים מצאו עצמם במצב בלתי אפשרי בעקבות פירוק התא המשפחתי, כאשר סכום המזונות שחויבו בהם אינו מאפשר להם קיום עצמאי מינימאלי.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
שינוי מגמה בחיוב הבעל במזונות ילדים

מאת עו"ד לירן פרידלנד


הדין האישי היהודי, על פיו חויבו בתי המשפט למשפחה לפסוק בנושא מזונות ילדים, הטיל חיוב אבסולוטי על האב , לפחות עד הגיעם לגיל 15, לשאת במזונותיהם של ילדיו, על פי צרכיהם, מבלי להתחשב, בצורה ממשית בהכנסתה של האם וברכושה, או בצרכיו הוא.

מצב זה הביא, במקרים רבים ,לפסיקות מזונות העולות בסכומן על השתכרות הבעל, לחיוב האב המובטל במזונות גבוהים בשעה שהאם אמידה והכנסתה גבוהה והתעלמות מוחלטת, כמעט, מזכותו של האב להקים גם הוא משק בית עצמאי משלו בתנאי קיום סבירים, לאחר הגירושין.

כך מצאו עצמם גברים רבים במצב בלתי אפשרי בעקבות פירוק התא המשפחתי, כאשר סכום המזונות שחויבו בהם אינו מאפשר להם קיום עצמאי מינימאלי.

לא מעט גברים שנקלעו למצב זה, לאחר שפירוק התא המשפחתי נכפה עליהם, התדרדרו מבחינה נפשית, פוטרו מעבודתם וחלה פגיעה קשה בתפקודם.

מיותר להדגיש כי אי עמידה בתשלום המזונות גוררת נקיטת הליכי הוצל"פ, כאשר, להבדיל מהליכי הוצל"פ שננקטים בגין כל חוב , כשמדובר במזונות, אין אפשרות לבקש חקירת יכולת או תשלומים וניתן בקלות להוציא פקודות מאסר.

כנראה שבתי המשפט לא היו אדישים למקרים אלה ולאחרונה אנו עדים למגמה המתפתחת בפסיקת בית המשפט העליון, להרחיב את חובת מזונות הילדים גם על האם, באופן של איזון היכולות מול הצרכים של האב והאם גם יחד.

כך קבעה כב' השופטת איילה פרוקצ'ה בפסק דין חדשני שניתן בחודש אוקטובר האחרון, בהוסיפה כי גם אם האב עזב את המשפחה כדי לחיות עם אחרת, אין הצדקה להענישו על דרך התעלמות מצרכיו למדור ולמשק בית עצמאי משלו, אם כך בחר לחיות. על כן, במסגרת האיזון ההולם בהערכת גובה מזונות, יש ליתן משקל גם לצרכיו. (ע"מ 2433/05).

עד כמה שהדברים נשמעים ברורים ומובנים מאליהם, זו נחשבת רוח חדשה בפסיקת בית המשפט העליון בנושא זה, ויש לברך על כך!

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה מיועדת בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף