כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הפרת הבטחת נישואין - אימתי


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - בני זוג - הפרת הבטחת נישואין - זוגיות - מגורים משותפים - פיצויים - דיני חוזים - הסכם בין בני זוג -ידועים בציבור - התחייבות - חיים משותפים


מאמר זה עוסק באופן בו נבחנת מערכת יחסי הצדדים, כאשר מי מהם טוען כי מערכת יחסים זו היתה בגדר הבטחת נישואין וכי הבטחה זו הופרה.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
הפרת הבטחת נישואין - אימתי

מאת עו"ד איתן ליפסקר

במדינת ישראל של שנת 2006 חיים יותר ויותר זוגות ללא נישואין. ברוב המקרים מדובר במסגרת חיים משותפת, אשר גם אם עקרונותיה ופרטיה אינם כתובים, הרי שברור לשני הצדדים כי היא מהווה תחליף לנישואים פורמאליים. ואולם קורה לעיתים כי החיים המשותפים מהווים מסגרת מעבר לקראת נישואין. יתר על כן, לעיתים גם בהעדר חיים משותפים מהווה קשר בין בני זוג, מסגרת המובילה לקראת נישואין.

מאמר זה עוסק באופן בו נבחנת מערכת יחסי הצדדים, כאשר מי מהם טוען כי מערכת יחסים זו היתה בגדר הבטחת נישואין וכי הבטחה זו הופרה.

בחינת סוגיית הפרת הבטחת נישואין כוללת למעשה שלשה שלבים. בשלב הראשון יש לבחון האם היתה הבטחת נישואין. בשלב השני יש לבחון האם הבטחה זו הנה בגדר חוזה המחייב את הצדדים לו לנהוג על פיו. בשלב השלישי יש לבחון האם התרחשה הפרה של החוזה.

נטל ההוכחה בכל אחד מהשלבים מוטל על הטוען כי מערכת היחסים שבין הצדדים הנה הבטחת נישואין מחייבת, אשר הופרה בידי הצד האחר.

בשלב הראשון יש לבחון את העובדות הנוגעות למערכת היחסים. מערכת יחסים זו צריכה לכלול סימנים חיצוניים, כלומר לא ניתן לטעון להבטחת נישואין שניתנה במערכת יחסים סודית או נסתרת מעין כל. אין הכרח כי מערכת היחסים תמצא ביטוי במגורים משותפים, או בהוצאות משותפות דווקא. יתכן כי פעולה כגון הרשמות לנישואין במשרדי הרבנות היא שתהווה עובדה רלוונטית למערכת יחסים זו. יצויין כי העובדה שמי מבני הזוג או אף שניהם נשוי/נשואים לבני זוג אחר/ים, אין בה לבדה כדי לשלול אפשרות כי נעשתה ביניהם פעולה של הבטחת נישואין.

בשלב השני יש לבחון האם מערכת היחסים, המעידה אומנם על קיומה של הבטחה לנישואין, הפכה הבטחה זו לחוזה המחייב את הצדדים. יש להבדיל בין הבטחה או התחייבות לנישואין במישור המוסרי או החברתי, כגון טקס אירוסין, הבטחה פומבית במסיבה וכדו', לבין הבטחה שיש לה גם משמעות משפטית. כאינדיקציה לכך שהבטחה חברתית ו/או מוסרית הפכה למחייבת מבחינה משפטית ניתן לראות פעולות שעשה בן הזוג, מקבל ההבטחה, המעידות על הסתמכותו על הבטחה זו. כך גם באשר לפעולות שעשה, בעקבות הבטחה זו, אשר הרעו את מצבו, כגון תשלום כספים לקראת החתונה או שינוי מצבו האישי.

בשלב השלישי יש לבדוק האם הופר החוזה המחייב ועל ידי מי. לעיתים, גם כאשר ניתנה הבטחה לנישואין ואף כאשר ההבטחה הפכה לחוזה מחייב, הרי ששני הצדדים החליטו בסופו של דבר שלא לממש את ההבטחה. במקרים אחרים, נסיבות אובייקטיביות עשויות להצביע על כך שההבטחה שהתגבשה לחוזה, היתה בלתי ישימה. שיקול חשוב לענין זה הוא מידת הנכונות של הצד המבטיח, אך לא רק שלו, לממש את ההבטחה.

בשורה התחתונה - עילת התביעה בגין הפרת הבטחת נישואין הנה עילה מוכרת ועשויה להביא לפסיקת פיצויים, אולם יחד עם זאת מדובר בתביעה קשה להוכחה, אשר בתי המשפט נזהרים זהירות רבה בדונם בה.

הערה:

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף