כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

הפסיקה מגינה על אנונימיות הטוקבקיסטים


עורכי דין - מידע משפטי: משפט מסחרי ו/או דיני חברות - משפט מסחרי - משפט ואינטרנט - דיני רשת - אינטרנט - טוקבק - טוקבקיסטים - אנונימיות הגולשים - הגנת הפרטיות - מהפיכת האינטרנט - הוצאת לשון הרע

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
הפסיקה מגינה על אנונימיות הטוקבקיסטים
מאת: עו"ד יורם ליכטנשטיין


בעקבות תקדים שהתקבל בבית משפט השלום בתחילת השנה שאיפשר לחשוף שמות של טוקבקיסטים, לפני זמן מה התקבל פסק דין נוסף שדווקא שומר על אנונימיות הגולשים ומבטיח, לפחות במקרה זה, את האנונימיות שלהם

שופטת בית משפט השלום בירושלים, השופטת אגמון-גונן, הוציאה בפברואר השנה פסק דין בעניין פלונית, המחייב את ספקי האינטרנט (בזק וברק) לחשוף את פרטיו של גולש אנונימי שפרסם טוקבקים שיש בהם לשון הרע נגד אם ובתה, תוך הטחת רפש והאשמות קשות באם, עד כדי פגיעה בפרטיות שלה.

באותו עניין דן בית המשפט ב"מהפכת האינטרנט" והדגיש את חשיבות חופש הביטוי באינטרנט, תוך קביעה שהתערבות בית המשפט בחופש הביטוי באינטרנט תהיה מצומצמת (וסקירת פסקי הדין הקודמים בעניין בורוכוב נגד פארן, סודרי נ‘ שטלריד ונטוויז’ן נגד צה"ל). בית המשפט אף בדק את הדין החל בארה"ב ואת הדין הצפוי בישראל ושקל את העול וההכבדה שתוטל על ספקי האינטרנט אם יחויבו לחשוף שמות הגולשים.

בית המשפט הדגיש כי ייתן משקל גבוה לחופש הביטוי באינטרנט, אלא במקרים חריגים, ובלשון הרע משמעותם של אותם מקרים חריגים הינו כאשר לשון הרע הופכת להיות עבירה פלילית ("בכוונה לפגוע", כאשר מדובר בלשון הרע). למרות כל הסייגים והדגשת חופש הביטוי באינטרנט, הורה בית המשפט באותו עניין לחשוף את שמות הגולשים המסתתרים מאחורי אותו מספר IP (כתובת אינטרנט).

והנה, ב-13.8.2006 קיבל השופט לבנוני בבית משפט השלום בחיפה החלטה בעניין קי. אס. פי. מחשבים נגד חברת ברק, שעניינה דומה לעניין פלונית. למעשה אימץ בית המשפט את שיקולי הלכת פלונית, אך בהתבססו עליהם הגיע למסקנה שונה. באותו עניין דובר בפרסומים (ברוסית) לפיהם התובעת משווקת מוצרים יד-שנייה כאילו הם חדשים. לאחר חזרתו על כל שיקולי פלונית, קבע בית המשפט שבמצב כזה מדובר בלשון הרע "אזרחית" המקימה אולי עילת תביעה אזרחית, אך לא פלילית ועל כן לא הורה לספק (ברק) לחשוף את פרטי הגולשים.

למעשה החלטתו זו של בית המשפט מביאה לכך שאמנם לתובעת יש עילת תביעה אזרחית נגד מי שהוציא דיבתה, אלא שמשלא נחשפו פרטיו אין היא יכולה לתבעו באופן פרקטי. כלומר, בית המשפט בעניין קי. אס. פי. הגן על הגולשים עד כדי כך שעל אף שקיימת עילה אזרחית להגיש נגדם תביעה - לא יחייב את ספק האינטרנט לחשוף את פרטיהם.

יתכן שהחלטות כגון אלו יבהירו למחוקק עד כמה המצב רעוע ואינו ברור, ויחייבו אותו לחוקק חוק הקובע בדיוק מה מותר ומה אסור, גם באינטרנט.

הכותב הוא עורך דין המתמחה בתחום הקניין הרוחני ודיני האינטרנט וניתן לקרוא עוד מכתביו באתר
http://www.y-law.co.il
.
אין באמור לעיל משום חוות דעת משפטית מחייבת ובכל מקרה ספציפי יש להתייעץ עם בעל מקצוע מתאים שכן הנסיבות עלולות להביא לתוצאה שונה מהמצופה.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף