כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

בדיקת רקמות - גם לילד שהוריו נשואים


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - אבהות - בדיקת אבהות - בדיקת רקמות - סקירה משפטית - ילדים בגירושין


צו לעריכת בדיקת רקמות לבירור זהותו של אביו הביולוגי של קטין, למרות שבזמן הורתו, אמו היתה נשואה


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
בדיקת רקמות - גם לילד שהוריו נשואים
מאת: עו"ד לירן פרידלנד


בפסק דין תקדימי שניתן ע"י השופט גל גוטזגן מבית המשפט לעניני משפחה ברמת גן, ניתן צו לעריכת בדיקת רקמות לבירור זהותו של אביו הביולוגי של קטין, למרות שבזמן הורתו, אמו היתה נשואה.

עד לפסק דין זה, בתי המשפט לא איפשרו לבצע בדיקת רקמות כאשר האם היתה נשואה וזאת מחשש לממזרות הקטין, שכן אם כתוצאה מהבדיקה יתברר כי הקטין נולד מיחסי אמו עם גבר שאינו בעלה - הקטין יחשב ממזר עפ"י ההלכה היהודית ומתוצאה קשה זו בתי המשפט העדיפו להימנע.

בפסק דין מפורט ומנומק היטב שניתן ביום 15.1.04 קובע השופט גוטזגן כי "זכותו של אדם לדעת מי הוא אביו היא בבחינת זכות יסוד". בית המשפט קבע כי יש לבחון כל מקרה על פי נסיבותיו המיוחדות כאשר השיקול המרכזי והמנחה יהיה טובתו של הקטין הספיציפי.

בית המשפט במקרה זה מינה לקטין אפוטרופוס לדין שייצגו בבית המשפט, על מנת שיציג את האינטרסים של הקטין במופרד מהאינטרסים של אמו.
בית המשפט שקל את כל האינטרסים התומכים בב ירור זהותו של אב הקטין לצד ההשלכות מההכרזה על ממזרות, כאשר אחד השיקולים היה העובדה כי הקטין ואמו הינם חילונים החיים במסגרת חילונית ופתוחה שבה הריון מחוץ למסגרת הנישואין אינו נחשב ל"חטא" וכן כי תוצאות הבדיקה ישרתו את הקטין בעתיד הקרוב בעוד שנפקות ההכרזה על ילד כממזר - הינה ענין לעתיד רחוק.

פסק דין זה מדגיש את מעמדן המתחזק של "זכויות הילד" שהולכות ותופסות להן מקום גם בפסיקה.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף