כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

המדריך לזכויות רכוש במשפחה - כל השאלות והתשובות - חלק ב


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה , דיני מקרקעין - דיני משפחה - דיני מקרקעין - דיני ירושה - צוואה - רכוש במשפחה - חלוקת רכוש - צו ירושה - צו קיום צוואה - שאלות ותשובות - מדריך משפטי


בניגוד למה שמקובל לחשוב, להוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה יש משמעות משפטית רחבה ביותר. לדוגמא, כבר נתקלתי בעבר בהבאת התצהיר הלאקוני שנחתם בתמיכה למתן צו קיום צוואה כעילה למתן צו לביטולו...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
המדריך לזכויות רכוש במשפחה - כל השאלות והתשובות  - חלק ב
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

חלק שני ובו מענה לשאלות נפוצות כלליות בכל הקשור לחלוקת רכוש במשפחה בעקבות ירושה או קיום צוואה.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, להוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה יש משמעות משפטית רחבה ביותר. אני חוזר וממליץ לגשת לעורך דין שיטפל עבורכם בענייני הירושה, בפרט שבדרך כלל מדובר ברכוש בעל ערך רב.

לדוגמא, כבר נתקלתי בעבר בהבאת התצהיר הלאקוני שנחתם בתמיכה למתן צו קיום צוואה כעילה למתן צו לביטולו.


 1. 1.אבי האלמן נפטר זה מכבר ולא הותיר אחריו צוואה, כיצד יחולק רכושו בין 3 ילדיו?
הדין קובע כי במקרה שאין צוואה תקפה, תחולק הירושה על פי הוראות חוק הירושה. במקרה כזה, תחולק הירושה ל-3 הילדים, לאחר הוצאת צו ירושה, ע"י חלוקת הרכוש ל-3 חלקים שווים.

 1. 2.אמי נפטרה והותירה צוואה בו היא מקנה לי את כל רכושה, ולאחיי ולאבי מאום. כיצד עליי לפעול?
במקרה כזה, יש להגיש הצוואה לרשם לענייני ירושה לצורך קבלת צו קיום צוואה. באם לא יוגשו התנגדויות למתן הצו, תוכל לקבל הצו, ולרשום באמצעותו את הרכוש על שמך.

 1. 3.אבי הותיר צוואה המורישה כל רכושו לאדם אחד, ובני המשפחה חושדים כי הצוואה אינה מבטאת את רצונו האחרון. מה האופציות העומדות מולנו?
מקרים מעין אלו נפוצים, וניתן להגיש התנגדות לקיום הצוואה בעילות שונות כגון השפעה בלתי הוגנת, תרמית והונאה. לפירוט העילות – ראה/י מאמרי על עילות לתקיפת צוואות המתפרסם באתר מידע משפטי לאזרח.

 1. 4.אבי נפטר, ואנחנו רוצים לחסוך בעלויות עורכי הדין בהוצאת צו ירושה. למי פונים ואיך מתקדמים?
בעיקרון, הכתובת לטיפול היא הרשם לענייני ירושה. עם זאת, הגשת הבקשה לצו מקיפה צדדים משפטים אשר אדם מן הישוב לא מודע להם, ובמקרה שמתעוררת בעיה עלול הטיפול הלא מקצועי לעלות בממון רב מאד (בתחום המיסוי, התנגדויות של יורשים פוטנציאלים וכו')

 1. 5.אמי נפטרה ובחודשים האחרונים לחייה, בעת שהיתה מאושפזת בבית חולים, כתבה צוואה מוזרה ולא ברורה, אשר אושרה בפני נוטריון. האם יש עילה לתקיפת הצוואה?
כן. קיימים כללים לעריכת צוואה בעת אישפוז. יש לבחון את כשירותה של האם לצוות את רכושה באמצעות התנגדות לקיום הצוואה או תובענה לביטול צו קיום הצוואה.

 1. 6.ירשתי עם 2 אחיי דירת מגורים. אני מעוניין למכור ולקבל את חלקי בדירה ואחיי מתנגדים. כיצד ניתן לטפל בבעיה?
יש להגיש תובענה לפירוק שיתוף לבית המשפט, אשר במרבית המקרים תתקבל.

 1. 7.בת משפחתי שאהבה אותי מאד והתבטאה בחייה בדבר רצונה להוריש לי את רכושה, הותירה צוואה ישנה מאד שמצווה את רכושה לאדם שנפטר ושאין לו יורשים. עקבנו אחרי הוראות הדין והסתבר כי היורשים שיקבלו את הרכוש הם שני בני משפחה רחוקים שלא היו בקשר 20 שנים עם בת משפחתי. ברור שזה לא רצונה האחרון. מה עושים?
ניתן להגיש תובענה מתאימה לבית המשפט. כיום המגמה היא שלצוואה יש אומד דעת, ואם הנסיבות החיצוניות מצביעות על כוונה אחרת מדבר הצוואה, יתכן ובית המשפט יתערב ויתקן אותה כך שרצונו של המנוח יתממש.

 1. 8.לאבי שנפטר זה מכבר היתה בת זוג ערמומית ומרושעת, אשר השפיעה עליו להוריש לה את כל רכושו בצוואה. מה עושים?
יש להגיש תובענה לבית המשפט המתנגדת לקיום הצוואה, ולפרט בה את כל העילות לפיהן השפעתה של האשה היתה בלתי הוגנת.

 1. 9.
  אבי נפטר והותיר אחריו חובות. המשפחה מעוניינת בהוצאת צו ירושה על מנת להעביר לרשותם את הכספים היושבים בחשבונות הבנק שלו. האם נוכל לעשות כן?
באופן כללי היורשים חבים בחובות העיזבון עד לגובה הירושה שקיבלו. לא ניתן לרשת רק את הזכויות ולא את החובות של הנפטר. במקרים מסויימים יפטור בית המשפט את היורשים מתשלום חובות העיזבון.

 1. 10.הגשנו בקשה למתן צו ירושה על עיזבונה של אמי, ולאחר מתן הצו מצאנו צוואתה בין חפציה. מה עושים?
יש להגיש בקשה לביטול צו ירושה ולמתן צו קיום צואה לרשם לענייני ירושה.

 1. 11.אני ידועה בציבור של בן זוגי, שנפטר זה מכבר. מה הזכויות הרכושיות שלי?
הידועה בציבור זכאית למחצית מהרכוש המשותף שנצבר בתקופת החיים המשותפים. מכאן שאף אם יש צוואה – את זכאית לחלק ממנו, לפי החישוב המפורט לעיל.

 1. 12.בעלי נפטר והותיר רכוש רב לחלוקה. אני מעוניינת לקבל גם את הכתובה וגם את חלקי בעיזבון. האם זה אפשרי?
בעיקרון, מגמת הפסיקה היא, כי תבחרי את אחת מהאפשרויות, שכן אחת ממטרות הכתובה היא לכלכל את האשה לאחר פטירת הבעל. החישוב, אם כן צריך להיות כלכלי.

 1. 13.בימים האחרונים ערכתי עם אשתי צוואה הדדית, בה מצווה הנפטר הראשון לבן זוגו את רכושו. אני חושש כי אשתי הלכה אחרי כן לעורך הדין וביטלה את צוואתה או שינתה אותה. מה אומר הדין לגבי מקרה כזה?
בעקבות תיקון בחוק שנערך לאחרונה, לא תוכל אישתך לבטל את הצוואה אלא אם כן תודיע לך בכתב לפני כן על כוונתה. גם לאחר פטירתך, באם תבקש האשה לבטל צוואתה – יהא זה בתנאי שתוותר על החלק שהיתה אמורה לקבל לפי צוואתך שלך.

 1. 14.אבי נפטר וידוע לנו כי חודש לאחר פטירתו הטיל הבנק עיקול על כספי קופת הגמל שלו. מה ניתן לעשות?
על פי החוק, כספים המופקדים בקופות תגמולים אינם שייכים לעיזבון אלא למוטב שנקבע. לכן, מי עם פטירתו – עוברים הכספים למוטב ולא ניתן לעקל אותם. יש לפנות לבית המשפט בתובענה מתאימה.

 1. 15.הבנק תבע אותי ואת שני אחי להחזיר כספים שירשנו מאבי. בעת שחילקנו את הרכוש לא היה ידוע לנו על תביעת הבנק כנגדו. איך מתגוננים?
ניתן להתגונן, שכן במידה ופעלתם לפי הפרוצדורה הנדרשת, ולא ידעתם על החוב וחילקתם הכספים בתום לב ביניכם, ישנו סיכוי שתביעת הבנק תידחה.

 1. 16.אבי הותיר צוואה ובה ציווה על אמי לחלק את הרכוש כראות עיניה בין 3 ילדיו. האם הצוואה קבילה?
על פי הוראות חוק הירושה, הצוואה קבילה ובלבד שאביך הגדיר במפורש את קבוצת היורשים.

 1. 17.אמי הותירה צוואה וקבעה שעורך הדין שערך אותה עבורה יהא מנהל העיזבון ויקבל שכר טרחה. המשפחה מתנגדת. מה ניתן לעשות?
בתי המשפט קבעו כי עורך הדין שמונה כמנהל עיזבון ע"י המצווה אינו זוכה על פי הצוואה ולכן לא ניתן לתקוף בעילה זו. קיימות עילות אחרות לתקיפת ההוראה.

 1. 18.בעלי ואני מתגרשים. אני יודעת שהוא זכאי לסכום עתק מירושת אמו וחוששת שהוא יוותר על חלקו כדי להעמיד פני עני מרוד בפני בית המשפט בעניין מזונות הילדים. מה עושים?
בתי המשפט מחילים את חובת תום הלב בעניין זה, ובדרך כלל יקבעו כי מי שמוותר על זכויות ממוניות בכוונה להבריח רכוש, אינו יכול לבוא ולטעון שאין לו לשלם מזונות ילדיו.

 1. 19.אמי חיה בישראל והותירה לאחר פטירתה צוואה המורה ליורשים לפעול לפי הדין בצרפת. לפי איזה דין ננהג, בהנחה שהרכוש שהותירה נמצא ברובו בצרפת?
יש לפעול לפי מקום מושבו של המוריש. כלומר, לפי הדין הישראלי. המוריש אינו יכול להתנות על הוראת חוק הירושה בעניין זה.

 1. 20.אבי הותיר צוואה שלא ניתן להבין ממנה מי יורש את רכושו. מה עושים?
מדובר בצוואה סתומה, והוראותיה בטלות. במקרה כזה יחולק הרכוש על פי הוראות הדין.

 1. 21.לפני שנים רבות הותיר סבי צוואה, אולם הורי שנפטרו בינתיים לא רשמו את חלקם על בית המגורים שירשו אצל רשם המקרקעין. כעת, ברצוני לרשום על שמי את החלק שירשתי מהורי. מה עושים?
יש לפנות לרשם לעניי ירושה ולהוציא צווי ירושה מתאימים, ולהגיש בקשה מתאימה לרשם המקרקעין.

 1. 22.האם עלי לשלם מס על בית מגורים שקיבלתי בירושה מאבי?
לא. אין תשלום מס על העברה בירושה, אולם מכירת הבית בתנאים מסויימים תחוייב במס.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף