כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

עבירות מס – ניכוי תשומות מחשבוניות פיקטיביות (עדכוני פסיקה)


עורכי דין - מידע משפטי: משפט מסחרי ו/או דיני חברות , משפט פלילי - משפט פלילי - מיסים - עבירות מס - עבירות מס ערך מוסף - ניכוי מס תשומות - חשבוניות פיקטיביות - עדכוני פסיקה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
עבירות מס ניכוי תשומות מחשבוניות פיקטיביות (עדכוני פסיקה)
מאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני

ע"פ 70837/05, ע"פ 71119/05, מ"י (מע"מ) נ' חברת פלח רפאל קבלנות בנין ופתוח ורפאל פלח (ניתן ביום 21/1/07 בפני הרכב השופטים המר, שיצר ושבח בביהמ"ש המחוזי בת"א). פורסם בנבו.

נושא הערעור-  שני ערעורים לבית המשפט המחוזי על פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב-יפו (כב' השופט ח' אפרתי), בת"פ 8372/00, אשר גזר על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות בגין ניכוי תשומות מחשבוניות פקטיביות. הנאשם רפאל פלח וחברת פלח רפאל קבלנות בנין ופיתוח בע"מ מערערים על ההרשעה ועל חומרת העונש, ואילו המדינה מערערת על קולת העונש.

העבירות-  חמש עבירות של ניכוי ביודעין של מס תשומות מבלי שיש חשבונית מס לגביו, במטרה להתחמק מתשלום מס – עבירה לפי סעיף 117(ב) לחוק מע"מ.
סכום מס התשומות שנוכה ללא המסמכים המתאימים:  205,303 ₪.

בית המשפט המחוזי דחה את שני הערעורים.

העונש: על החברה הוטל קנס בסך 20,000 ₪. על ההנאשם הוטלו 6 חודשי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות, 18 חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור במשך 3 שנים עבירת מס, וקנס בסך 30,000 ₪ או 30 חודשי מאסר תמורתו.

    הערות העורך:
 • א.בתי המשפט מחמירים בכל הנוגע לשימוש בחשבוניות פקטיביות ונוטים לגזור על המנכים ובפרט על המפיצים,  מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח לתקופות ארוכות. מדובר בעונש קל יחסית (עבודות שירות) כאשר לוקחים בחשבון שמדובר בחשבוניות פקטיביות ובכך שהמחדל לא הוסר.
 • ב.העונש הקל יחסית באותו מקרה הושפע מנסיבות מיוחדות: הזמן הרב שחלף מאז ביצוע העבירות: עבירות משנת 1998.  עינוי דין: ההליך המשפטי בבית משפט קמא נמשך חמש שנים תמימות; הערעור נשמע כמעט שנה וחצי לאחר הגשתו. גילו המבוגר של המערער (70) ומצב בריאותו. אדם חולה אשר סובל מבעיות סכרת שמצב בריאותו הוחמר משמעותית מאז גזר הדין בשל מחלת סרטן שהתגלתה אצלו.
 • מעבר לכך יוער, כי לא מן הנמנע שבית המשפט לא החמיר בעונשו של הנאשם גם מאחר וניתן היה להתרשם בנסיבות אותו מקרה, שלא מדובר בחשבוניות חסרות ממשות של ממש (קרי ככאלו שאין כל עסקה מאחוריהן) אלא יותר כחשבוניות (ולו רק בחלקן) זרות או מנופחות, דבר שיש בו להפחית במידה מסויימת, מהחומרה של  העבירה. בנוסף יש לקחת בחשבון שסכום המחדל אינו גבוה יחסית (כ- 0200,00 ש"ח בלבד) וכן שמדובר היה בסך הכל בחמש חשבוניות מאותו ספק (חברת שי עיני בניה ופיתוח בע"מ).
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף