כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חלוקת רכוש וכספים בין בני זוג


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - גירושין - גירושים - חלוקת רכוש - בני זוג - דירת מגורים - פירוק שיתוף - הברחת כספים - בית דין רבני - בית משפט לענייני משפחה


להיכן פונים בנושא חלוקת רכוש וכספים במסגרת גירושין - לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה ?


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
חלוקת רכוש וכספים בין בני זוג
מאת עו"ד איתן ליפסקר

להיכן פונים בנושא חלוקת רכוש וכספים במסגרת גירושין - לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה ?

נושא חלוקת הרכוש והכספים נתון לסמכות מקבילה של בית המשפט לעניני משפחה ושל בית הדין הרבני. הצד הראשון לפעול יכול לפנות בענין זה לבית המשפט או לבית הדין הרבני (תוך צירוף נושא הרכוש לתביעת הגירושין, בהתאם לתנאים שנקבעו בפסיקת בתי המשפט). יחד עם זאת מדובר בנושא סבוך ומורכב מבחינה משפטית, הנתון לשינויים בשל פסיקות משתנות של בתי המשפט.

כיצד ניתן למנוע הברחת רכוש וכספים ?

חוק יחסי ממון בין בני זוג מאפשר לנקוט בהליך שמטרתו מניעת הברחת רכוש וזכויות ע"י אחד מבני הזוג במטרה למנוע מבן הזוג האחר לקבל בו את חלקו. במסגרת הליך זה ניתן להטיל עיקולים, צווי מניעה והגבלה שונים וכן לקבל מסמכים ופירוט אודות רכוש העומד לחלוקה.

כיצד מחלקים את הרכוש והכספים ?

על זוגות שנישאו לאחר שנת 1974 חל חוק יחסי ממון בין בני זוג הקובע כי הרכוש והכספים יחולקו בין הצדדים בהתאם להסכם ממון שערכו ביניהם ואם לא ערכו הסכם, בהתאם להוראות החוק שעיקרן חלוקת הרכוש בהתאם לרישום הבעלות בו, תוך עריכת איזון בין הצדדים.
על זוגות שנישאו טרם שנת 1974 חלה חזקת השיתוף הקובעת כי חזקה על בני זוג החיים יחדיו ומקיימים משק בית משותף, כי הרכוש והממון שצברו במהלך החיים המשותפים, הנו רכוש משותף לשניהם.

מה דינם של רכוש וכספים השייכים לאחד הצדדים לפני הנישואין ?

כעקרון, רכוש וכספים השייכים לאחד הצדדים טרם הנישואין אינם כלולים בנכסים המשותפים העומדים לאיזון ולחלוקה. יחד עם זאת, במקרה בו נצבר הרכוש זמן קצר טרם נישואין ארוכי טווח, או במקרה בו הוכנס רכוש זה למסגרת הרכוש המשותף או שנמכר ותמורתו הוכנסה לגדר הרכוש המשותף, עשוי בית המשפט להורות על חלוקתו / איזונו כרכוש משותף.


מה דינם של רכוש וכספים הרשומים רק על שם אחד הצדדים ?

על זוגות שנישאו לאחר שנת 1974 חל חוק יחסי ממון בין בני זוג  המבסס את חלוקת הרכוש / איזון שוויו, על רישום הבעלות בו. יחד עם זאת ניתן להוכיח שיתוף בנכס ספציפי למרות רישומו על אחד הצדדים בלבד.
על זוגות שנישאו טרם שנת 1974 חלה חזקת השיתוף, אשר אינה מייחסת משמעות מיוחדת לרישום הבעלות ברכוש, אלא קובעת אם בחינת אורח חיי הצדדים מעלה כי מתקיימת חזקת השיתוף, הרי שהנכס משותף.  

מתי מבוצעת חלוקת הרכוש והכספים ?

על זוגות שנישאו לאחר שנת 1974 חל חוק יחסי ממון בין בני זוג הקובע כי כעקרון הרכוש יחולק במועד פקיעת הנישואין.
על זוגות שנישאו טרם שנת 1974 חלה חזקת השיתוף. מועד חלוקת הרכוש במקרה זה יקבע ע"י בית המשפט ואינו מותנה בפקיעת הנישואין.

כיצד מתבצעת חלוקת / פירוק שיתוף דירת המגורים ?

בדרך כלל יורה בית המשפט על מכירת הדירה תוך מתן זכות קדימה למי מבני הזוג לרכוש מהאחר את זכויותיו בה.
במקרה שהדירה משמשת למגורי ילדיהם הקטינים של הצדדים, יורה בית המשפט לעכב את מכירתה עד להסדרת מקום מגורים חלופי עבור הקטינים.
במקרים חריגים עשוי בית המשפט להורות על חלוקת הדירה באופן פיזי בין הצדדים.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף