כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

סכסוכים במשפחה – צוואה מאובטחת למימוש רצונו של המנוח


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - ירושה - צוואה - דיני עזבונות - סכסוכים במשפחה - חלוקת רכוש - עזבון - רצון מנוח - מצווה - צוואה פגומה - התנגדות - צוואה מאובטחת


על הבעיות העומדות בפני היורשים במימוש רצונו האחרון של המנוח


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
סכסוכים במשפחה צוואה מאובטחת למימוש רצונו של המנוח
מאת: ד"ר רן מובשוביץ

במאמר הראשון בסדרה ניתחנו סיטואציה שכיחה העוסקת בצוואה ובבעיות שעלולות לצוץ בעת הניסיון לצוות על קיומה, מכח הלכות שונות שנקבעו בפסיקה, ובראשן הלכת טלמצ'יו הידועה, לפיה כל צוואה נתונה לפרשנות.

במאמר זה נמשיך ולחקור לעמקן של הצוואות והבעיות העומדות בפני היורשים במימוש רצונו האחרון של המנוח ונעמוד על פתרון מעשי לחלק מבעיות אלה.

סיטואציה Iהיקף עיזבון המנוח

בצוואה שהותיר ראובן ז"ל, ציווה את כלל המניות של חברת רובי-רוב בע"מ ל-3 בניו. עם הגשת הבקשה למתן צו לקיום הצוואה בידי הבן הבכור רוני, מגיש הבן אביתר התנגדות למתן הצו, ומציג בפני הרשם לענייני ירושה תצהיר מתנה שנחתם לפני שנתיים, ובו מעביר ראובן ז"ל לאביתר את כלל אחזקותיו במניות חברת רובי-רוב בע"מ. אביתר, אשר לא דיבר עם אביו במשך מספר שנים, טוען כי לא העביר את המניות בפועל ברשם החברות, כדי לא לפגוע באביו בימי חייו.

הבעיות: מה דינה של העברת המניות? האם תצהיר המתנה תקף? מי היו בעלי החברה בעת עריכת הצוואה? מה מסמל את קבלת המתנה – מסירת התצהיר או רישום הבעלות ברשם החברות? האם התנהלותו של אביתר מהווה עילה לביטול המתנה?

העיקרון המנחה: אדם אינו יכול להוריש את מה שאינו שלו. במידה ויתברר שהמתנה תקפה, הרי שהוראתו של ראובן לחלוקת מניות החברה בצוואתו חסרת תוקף.

מתווה משפטי: התנגדותו של אביתר תועבר לבית המשפט לענייני משפחה, בו ידונו הבעיות. במסגרת זו, ידון בית המשפט בהבדלים שבין מתנה מוגמרת והתחייבות למתן מתנה (התחייבות חוזית), במשמעותה של התנהגות פגומה מטעמו של אביתר כעילה לביטול מתנה וכן במעמדם של בניו של ראובן ז"ל כטוענים להתנהגות פגומה. בית המשפט ימשיך וידון בנסיבות החיצוניות כדי לקבוע מהו היה אומד דעתו של ראובן בעת שכתב את הצוואה, ובמסגרת זו יתייחס לטענת הבנים לפיה אביתר היה לכל היותר נאמן על מניות החברה לצרכי מס.

סיטואציה IIירושה על פי דין נגד צוואה פגומה

משה נפטר בשיבה טובה והותיר אחריו צוואה שערך עבורו חבר המשפחה עורך דין כהן. הצוואה מפורטת ומבהירה את רצונו האחרון של משה, לפיו הוא מותיר את כלל רכושו לאשתו האהובה לאה, תוך שהוא מתאר את כעסו על ארבעת ילדיו, אשר נטשו אותו בעת מחלתו. חתימתו של משה ז"ל אומתה בידי עד אחד בלבד, כאשר הוראות הדין דורשות 2 חתימות של עדים.

הבעיות: האם ניתן להכשיר את הצוואה הפגומה כדי למלא את רצונו האחרון של משה? האם ניתן להתייחס לצוואה כאל מסמך מנחה לחלוקת רכושו של משה, למרות שהינו מסמך פגום?

העיקרון המנחה: צוואה פגומה אינה תקפה, וחלוקת הרכוש תעשה על פי הוראות הדין. במקרה זה, במידה והצוואה לא תוכשר, יזכו ילדיו של משה לחלק מרכושו, למרות רצונו האחרון – כפי שהתבטא בצוואה.

מתווה משפטי: בית המשפט יידון באפשרות להכשיר את הצוואה הפגומה ובערכו של מסמך הצוואה להוכחת אומד דעתו של משה. עורך הדין שערך את הצוואה עלול לעמוד בפני תביעת רשלנות מקצועית מטעמה של לאה.

סיטואציה IIIירושה על פי דין נגד צוואה מוסתרת

3 שנים לאחר פטירת יעקב, אביה האהוב, מגלה שפרה כי הותיר אחריו צוואה אחת בה הוא מצווה לה את כל רכושו. את הצוואה הותיר יעקב בידי בן דודה של שפרה, אשר החליט להסתירה מעיני שפרה, כדי "לעשות צדק" עם אחותה ראומה.
כתוצאה ממעשה הה
סתרה ירשו שפרה וראומה את כל רכושו של יעקב בחלקים שווים, לפי הוראות חוק הירושה. כעת מעוניינת שפרה לדרוש את חלקו של יעקב ז"ל, שהועבר לראומה.

הבעיה: האם השתהות של שנים פוגמת בקיומה של צוואה שהוסתרה? האם ניתן לדרוש מראומה להחזיר את החלק שירשה, לכאורה, בתום לב?

מתווה משפטי: מהו איזון האינטרסים הראוי שבין קיום רצונו של המצווה והנזק שייגרם למי שהסתמך בתום לב על כספי העיזבון וכעת ייאלץ להחזירו, אם זה יחולק בהתאם להוראות המצווה. בן הדוד שהצוואה הופקדה בידיו בנאמנות עלול לעמוד בפני תביעת נזיקין מטעמה של שפרה.

טיפ מעשי:

איספו ראיות רבות ככל האפשר על המצב טרם פטירתו של המצווה, ובכלל זה רישמו בפניכם שמות של עדים אותם תוכלו לזמן למשפט, במידה וזה יתקיים.

אם אתם עורכים את הצוואה - בררו על האפשרות לעריכת "צוואה מאובטחת"

גשו לייעוץ משפטי מייד עם התעוררותו של החשש הראשוני ביותר, כי זכויותיכם עלולות להיפגע.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף