כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

ענישה מחמירה למעורבים באלימות במגרשי הספורט


עורכי דין - מידע משפטי: פלילי - פלילי - עבירות נוער - החמרת ענישה - רישום פלילי - עבירה פלילית - אלימות במגרשי ספורט - יעוץ משפטי בפלילים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים
ענישה מחמירה למעורבים באלימות במגרשי הספורט
מאת: עורכת דין שולמית קהלת אורן

עם פציעתו של המאבטח יואב גליצנשטיין מחזיז שהושלך לתחומי מגרש הכדורסל, חלה החמרה בגישת המשטרה ובתי המשפט בטיפול נגד אוהדים בגירים וקטינים, החשודים והנאשמים באלימות במגרשי הספורט.

פסק דין שפורסם לאחרונה מלמד על נ
קיטת יד חזקה מול נאשמים בעבירות של עיסוק בחומר נפץ והתנהגות פרועה במקום ציבורי, גם – ואולי בעיקר – כאשר מדובר בבני נוער.
המדובר בתיק פלילי 1411/06 אשר התנהל בבית המשפט לנוער בצפת, הואשם הקטין בהדלקת חזיז וזריקתו למגרש כדורגל. הקטין הודה בביצוע העבירה ונשלח
, כמצוות החוק, לשירות המבחן לנוער לשם הכנת חות געת בעניינו.
תסקיר שירות המבחן בא בהמלצה שיש להימנע מהרשעת הקטין, בין היתר, בשל היותו נער נורמטיבי, חסר עבר פלילי.
כב' השופט שדמי דוחה את המלצת שירות המבחן ומרשיע את הקטין בעבירות שביצע, תוך שהוא קובע בפסק דינ
ו כי "השלכת חזיז בפרהסיה (אירוע ספורט המוני) כרוכה בסכנה גדולה לנוכחים...יש בה התרסה בפני הנוכחים של בוז לכללים החברתיים הבסיסיים ולדרישות החוק..."  
כמו כן מציין בית המשט כי "
על העבריינים בכח לדעת, כי מי אשר ייתפס בכף בעבירות בריונות באירוע ספורט או אירועים המוניים אחרים...יידון בדרך כלל למאסר בפועל ממשי (מאחורי סורג ובריח, ולקנס גבוה..."
במקרה זה, כאמור
, נרשמה לחובת הקטין הרשעה בפלילים ונגזרו עליו 30 ימי מאסר בפועל, 5 חודשי מאסר על תנאי לשנתיים, חתימה על התחייבות בסך 3000 ₪ להימנע מביצוע עבירת אלימות במשך שנתיים וקנס בסך 7500 ₪!!!
אין ספק כי מדובר בעונש אשר חורג מהמדיניות המשפטית העונשית אשר היתה נהוגה עד היום בנוגע לקטינים ובני נוער, וכי פסק הדין הנדון הינו רק הסנונית הראשונה בעניין זה.

יוער כי פסק הדין עולה בקנה אחד עם "
הצעת חוק איסור אלימות במגרשים" אשר עברה לפני שבוע בקריאה טרומית בכנסת וצפויה לעבור בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית בשבועות הקרובים.
בבסיס החוק החמרה דרסטית וענישה אוטומטית למפרעים, מקללים ומכניסי אמל"ח למגרשי הספורט. בנוסף, הצעת החוק מטילה
5 שנות מאסר למי שיכניס למגרשי הספורט חזיז, רימון או אמל"ח אחר ו- 2 שנות מאסר בשל "התבטאות גזענית", שהינה, קריאה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות, אלימות או גרימת מדנים כלפי אדם, ציבור או חלקים של האוכלוסייה והכל בשל צבע או השתייכות לגזע, דת או למוצא לאומני-דתי.

חשוב לציין: בפסק הדין האמור התייחס השופט לטענה כי יש להקל עם הקטין אשר "נגרר למעשה ע"י חבריו ולא הבין את חומרת המעשה". לדברי בית המשפט דווקא כאשר מדובר בנער "מן היישוב", האמור להבין את הסכנה והחומרה שבמעשה, אין לקבל טענה זו.
מדברים אלא של בית המשפט ניתן ללמוד כי טענות שסובבות סביב תפקוד הנאשם, כגון - השתייכות למשפחה נורמטיבית, תלמיד חרוץ, פעיל חברתית  - מאבדות מכוחן נוכח עבירות אלימות במגרשי הספורט וכי הנאשמים בעבירות אלה אינם יזכו בהקלות בשל הרקע החיובי ממנו הם באים.

לסיכום, ההחמרה בטיפול בחשודים ונאשמים באלימות במגרשי ספורט מצריך טיפול של עורך דין המתמחה בפלילים מהשלבים הראשוניים וזאת על מנת לנסות לצמצם בנזקים שעשויים להיגרם ולהקל בענישה.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף