כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מי ישלם את הכתובה?
סוף מעשה במחשבה תחילה


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - גירושין - כתובה - תשלום כתובה בגירושין - בית דין רבני - הסכמים משפחה

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
מי ישלם את הכתובה ?
סוף מעשה במחשבה תחילה
מאת:
עורכת דין לירן פרידלנדרבים נוהגים להתייחס בזלזול לכתובה ולהתחייב בה לסכומי עתק כהוכחה לאהבתם העזה לכלתם ואולי גם כדי לזכות בקריאות התפעלות מהאורחים במהלך הקראתה בחופה, אולם ראו הוזהרתם!
בשנים האחרונות גוברת מגמת בתי הדין הרבניים לחייב בעלים בתשלום מלוא הכתובה גם אם מדובר בסכומים גבוהים.

גם אישה שבעלה לא השאיר לה חלק ברכושו בצוואתו - יכולה לתבוע את כתובתה.
תביעה בנושא הכתובה יכולה להיות מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני שלו הסמכות היחודית בנושא זה גם אם יתר התביעות בין בני הזוג נדונות בבית המשפט לעניני משפחה.
זהו עוד נושא שמדגיש את הצורך בהסכם ממון בין בני הזוג, שכן הצדדים יכולים להסכים שבמקרה של סכסוך ביניהם האישה מוותרת על התוספת לכתובתה. הם יכולים להסכים גם לשנות או להוסיף לסכום תוספת הכתובה.
חשוב להדגיש כי במקרים בהם חייב בית הדין הרבני בעל לשלם כתובה, אלה אותם מקרים בהם קבע כי הבעל אשם בפירוק הנישואין ויש מקום לפצות את האישה.
בנובמבר 2000 דחה בית הדין הרבני הגדול טענותיו של בעל שערער כנגד חיובו בסכום של 100.000 ש"ח עבור הכתובה ( שהיתה ע"ס של 100.000 $). הבעל טען, בין השאר, כי ירד מנכסיו ואינו יכול לעמוד בתשלום הכתובה וכן טען כי לא התכוון כלל שהכתובה תשמש כהתחייבות ממשית.
ביה"ד הרבני הגדול קבע כי סכום של 100.000 $ לא נחשב לסכום מופרז ולא היה נחשב לכזה גם אילו היה גבוה אף יותר. רק סכומים של מליוני דולרים ניתן אולי לראות כסכומים מופרזים! הטענה כי מדובר בהתחייבות לשם כבוד המשפחות אינה משנה מאומה והיא עדיין התחייבות לכל דבר.
לגבי יכולתו של הבעל לשלם - קבע ביה"ד שיש לבחון הסדר של פריסת תשלומים לפי יכולתו. גם אישה שהוכרזה כמורדת ע"י בית הדין הרבני לא תפסיד כתובתה מיד, אלא רק לאחר שניתנה לה התראה ע"י ביה"ד והיא לא שינתה התנהגותה. וזאת למרות שבעקבות הכרזתה כמורדת היא מפסידה את מזונותיה.

לסיכום ניתן לומר, כי בתי הדין הרבניים רואים בכתובה כהתחייבות לכל דבר המקנה לאישה זכות רכושית והם לא יהססו לחייב את את הבעל לשלם סכום זה לאישה בנסיבות המתאימות.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף