כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

חטיפת ילדים


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - דיני משפחה - גירושין - חטיפת ילדים - משמורת - ילדים בגירושין - הגירה - אמנת האג - הסדרי ראיה - הורים - הורות - קטינים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שישה עיגולים
חטיפת ילדים
מאת עו"ד איתן ליפסקר

מהי חטיפה

הרחקת ילד מארץ מגוריו הרגילה באופן שמסכל את זכויות המשמורת (כולל זכויות קשר והסדרי ראיה) הקיימות בפועל בינו ובין הורהו, מוגדרת כמעשה חטיפה, המפעיל פרוצדורה משפטית ייחודית ומהירה, לה מחוייבות המדינות החתומות על אמנת האג בענין זה, לצורך השבתו למקום ממנו נחטף.

להיכן פונים כדי להחזיר ילד שנחטף, למקום ממנו נחטף

על הפניה להעשות לבית המשפט במדינה אליה נחטף הילד. הפונה יכול להסתייע ברשויות המרכזיות שהוקמו לצורך זה בכל מדינה החתומה על האמנה. במסגרת זו ניתן לפנות גם לרשות המרכזית במדינה ממנה נחטף הילד וזו תסייע ביצירת הקשר עם הרשויות הרלוונטיות במדינה אליה נחטף הילד וכן, במקרים מתאימים, בהסדרת ייצוג ובניהול ההליך.

מהם ההליכים להחזרת ילד שנחטף

התביעה המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה, נקראת תביעה להשבת קטין חטוף והיא נדונה בהליך מזורז מאוד, הכולל לוח זמנים קצר ביותר לשמיעת הראיות, כולל, לעיתים, קבלת חוו"ד משפטית וכן חוו"ד מומחה לענין מצבו של הילד ושאלות נוספות הנוגעות לענין.
גם הליכי הערעור כפופים ללוח זמנים קצר ביותר.   

באלו מקרים לא יוחזר ילד שנחטף, למקום ממנו נחטף

מטרת האמנה הנה להחזיר את הילד החטוף למקום מושבו הרגיל ולא לדון בנושאי משמורתו. כפועל יוצא מכך אין בתי המשפט דנים בטענות הנוגעות לשאלה אצל מי מההורים ראוי שיגדל הילד וכיוצ"ב.
יחד עם זאת קובעת האמנה מספר מקרים חריגים בהם ני
תן לשקול שלא להורות על החזרת הילד ובכלל זה סכנה משמעותית לשלומו, השתהות בהגשת התביעה, סימנים להשלמה או להסכמה עם מעשה החטיפה וכן מקרה בו לא הופעיל ההורה את זכויות המשמורת והקשר עם הילד.
השיקולים והפרשנות שלא להורות על החזרת הילד הנם מצומצמים וברוב המקרים מ
ורה בית המשפט על החזרת הילד.   
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף