כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

החלטה 979 במושבים – בעלי הנחלות עדיין מחכים ליישום


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי , מקרקעין - דיני מושבים - מגזר חקלאי - דיני מקרקעין - מנהל מקרקעי ישראל - מינהל - החלטה 979 - נחלה - היוון - טאבו - בן ממשיך


בהחלטה זו 979 – כל חקלאי יוכל להוון את "שטח המגורים" בנחלה, ולרשום על שמו בטאבו 2.5 דונם תמורת זאת ישלם החקלאי 3.75% מערך הקרקע ואז השטח יירשם על שמו.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה תשעה עיגולים
החלטה 979 במושבים – בעלי הנחלות עדיין מחכים ליישום
מאת: עו"ד רמי זיו

החלטה 979 ה"מפורסמת" – הינה  החלטת מינהל מקרקעין ישראל  שעדיין לא פועלים על פיה , החלטה זו מדברת רק על בעלי נחלה באגודה שיתופית , כאשר על 2.5 דונם מתוך הנחלה , אפשר לעשות הסדר לגבי המגורים, דהיינו, על הנחלה יש רק חוכר אחד ומה שמגדירים משק, הכוונה היא ליחידה מעובדת, והיא אינה ברת חלוקה .

בהחלטה זו 979 – כל חקלאי יוכל להוון את "שטח המגורים" בנחלה, ולרשום על שמו בטאבו 2.5 דונם תמורת זאת ישלם החקלאי 3.75% מערך הקרקע ואז השטח יירשם על שמו.

בשלב שני, אם ירצה חקלאי להעביר חלק משטח המגורים לילדיו, הוא יתבקש
להשלים למינהל דמי היוון עד 33% מערך הקרקע אבל רק על השטח שהוא מעביר לילדיו. לאחר ההיוון המינהל יוצא מהתמונה והחקלאי מקבל זכויות כמו כל תושב עירוני, הוא יוכל לבנות ולקנות ככל העולה על רוחו במגבלה של היתרי הבניה והתכניות הרלוונטיות לשטח שלו.

מכיון שעדיין לא הוחלט ליישם את ההחלטה וכמו"כ המינהל מקשה בנושא ורק כשכל המגבלות של החקלאי יתיישרו עם רצונות מינהל מקרקעי ישראל וכן כאשר החלקות תהיינה יחידות רישום נפרדות בטאבו , כי אז "תיפתח הדלת" .
אבל יש להדגיש – לא על כל הנחלה אלא רק לצורך מגורים על הנחלה, לגבי הנחלה, יש למנות "בן ממשיך" או למכור את הנחלה ולחלק את הכסף בין הילדים.

נוכח הקשיים ביישום  ההחלטה כאמור לעיל והבעייתיות הרבה בנושא הבן הממשיך וכן היבטי מס שצריך לקחת בחשבון , חשוב להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחומים אלו לפני ביצוע כל פעולת מכירה במסגרת הנחלה במושב לרבות  העברה או  מתנה וכיו"ב...
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף