כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

פינוי שוכר מדירה בהליך משפטי-פעולה ברת ביצוע בשבועיים ?!


עורכי דין - מידע משפטי: דיני מקרקעין - דיני מקרקעין - דיני שכירות - - תביעת פינוי - דיני פינוי - שוכר - משכיר - מושכר - דירה - הסכם שכירות - עשיית דין עצמי - צו פינוי - יעוץ משפטי - הליך


בעלי נכסים רבים משכירים את נכסיהם ועומדים חסרי אונים בשעה שהשוכר אינו עומד בתנאי הסכם השכירות...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שלושה עיגולים
פינוי שוכר מדירה בהליך משפטי-פעולה ברת ביצוע בשבועיים ?!
מאת: עו"ד ונוטריון דוד מימון
בעלי נכסים רבים משכירים את נכסיהם ועומדים חסרי אונים בשעה שהשוכר אינו עומד בתנאי הסכם השכירות, אינו משלם שכירות ו/או אינו מפנה הנכס.

הייעוץ המשפטי המקובל הינו שהליך של פינוי שכזה יימשך 4 חודשים במקרה האופטימאלי ואילו במקרה רגיל הם נדונים להמתין תקופות ארוכות היכולות להגיע אף למספר שנים על מנת לממש את זכותם על פי ההסכמים, כאשר במקרים אלה דווקא אין יכולת לקבל פיצוי על הנזק שנגרם שיכול להגיע לעשרות, מאות אלפי ואף מיליוני ₪ בדמי שכירות וחיובים נלווים אחרים, או בחיוב בפיצוי מוסכם עקב אי מסירת חזקה על פי חוזה מכר לצד ג'.

חלק מבעלי הנכסים משלבים בחוזי השכירות זכות לעשיית דין עצמית, אך זו, כידוע לכלל עורכי הדין הינה בלתי חוקית, ונועדה יותר להפחיד את השוכרים מלהוות באמת דרך פעולה, אף שנמצאו מספר בעלי נכסים שנוקטים בדרך של עשיית דין עצמית לנוכח אוזלת ידה של המערכת המשפטית, בדרך כלל, להעניק את הסעד המבוקש במהירות המתחייבת מהמצב המשפטי.

על בתי המשפט להירתם לסיוע לבעלי נכסים אלה וליתן להם סעדים זמניים לאלתר, על מנת ליתן חיזוק לאכיפת החוזים והחוק בצורה אסרטיבית שתמנע עשיקתם של בעלי הנכסים, כמו גם תגרום לשינוי התנהלותם של שוכרים שכאלה, שלמדו  על אוזלת ידה של המערכת המשפטית, והם עושים בה שימוש לרעה, כמו גם הינם מנצלים את רוחב ידה של המערכת המשפטית על חשבונם של בעלי הנכסים בטיעון חסר השחר כי נזקיהם בגין אי הפינוי במועד ניתן לפיצוי בכסף?!

לעניות דעתו של הח"מ, פיתח הוא את השיטה לסייע לבעלי נכסים אלה בקבלת סעד מיידי של פינוי, בתלות בהתנהלותו של השוכר, בית המשפט והמוציאים לפועל.

לאחרונה פתח כבוד השופט צבי דותן מבית משפט השלום בהרצליה פתח תקווה למשכירים אלה כשנתן ביום 14.10.07 החלטה בבקשה לצו פינוי זמני, שהוגשה ביום 7.10.07 יחד עם תביעה לפינוי, המורה על פינוי השוכר ביום 15.10.07, על פי מועד הפינוי הנקוב בחוזה, כאשר החלטה זו אושרה על ידי בית המשפט המחוזי, בכפוף לאורכה עד ליום 31.10.07, ובית המשפט העליון, כאשר פינוי השוכר מהנכס ומסירת החזקה המיידית לשוכר בוצע על ידי הח"מ כבעל תפקיד בהליכי הוצל"פ ביום 1.11.07.  

הבקשה לסעד של מתן צו פינוי זמני הוגשה יחד עם תובענה לצו פינוי קבוע 8 ימים טרם הפינוי בהסתמך על טענה להפרה צפויה של החובה למסור החזקה, שנלמדה מהנסיבות ומהתנהגות כאשר בית המשפט הנכבד קבע כי אין לשוכר כל הגנה לכאורית כנגד התביעה, אין לו כספים לפצות את המשכיר ועל כן התקיים התנאי נוסף הנדרש למתן סעד זמני של צו עשה, לפיו הנזק שנגרם למשכיר לא ניתן לפיצוי בכסף, לנוכח העדרם של כספים אלה מהשוכר, וכן התקיים התנאי הנוסף לפיו מאזן הנוחיות מורה כי שיעור נזקו של המשכיר עולה על נזקו של השוכר אם יפונה.

בהסתמך על החלטתו של השופט צבי דותן הנכבד, נפתח תיק הוצל"פ לפינוי כאשר בד בבד עם פתיחת התיק התבקש צו לביצוע מסירת האזהרה שתונפק למסירה אישית או ידנית על ידי ב"כ המשכיר, יחד עם הודעת הפינוי ליום לאחר המועד שנקבע בהחלטת בית המשפט, כאשר לאחר ביצוע המסירה התבקשה הנפקתו של צו הפינוי ליום 1.11.07 שבוצע במועדו, על פי מינוי של ראש ההוצל"פ, שאף הוא סבר כי לנוכח החלטות בתי המשפט מן הראוי ליתן הצווים החריגים על מנת לפנות השוכר לאלתר.

סוף דבר, המערכת המשפטית הוכיחה בתיק זה, כי אם תרצו אין זו אגדה, ועם רצון טוב ונכונות ניתן ליתן צווים שילמדו את אזרחי מדינת ישראל את הכלל הפשוט, שנראה שנשכח, כי "הסכמים יש לכבד וזו כל התורה כולה." והיא תוליכנו קוממיות לשיפור כל מערכות היחסים בין צדדים בכלל ובעסקים בפרט, ובסופו של יום תוריד בצורה משמעותית את הלחץ ממערכת בית המשפט ובא לציון גואל.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף