כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה – לא תמיד הנהג אשם


עורכי דין - מידע משפטי: דיני תעבורה - דיני תעבורה - עבירות תנועה - תאונת דרכים - נהג - הולך רגל - מעבר חצייה - פריצת הולכי רגל - שלילת רשיון נהיגה


לעיתים הולכי הרגל פורצים למעבר כאשר הרכב קרוב למעבר ובנסיבות כאלו לעיתים, התאונה היא בלתי נמנעת.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שיבעה עיגולים
פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה – לא תמיד הנהג אשם
מאת: עו"ד אילון אורון

מעבר החצייה- הינו קודש הקודשים של הולכי הרגל, כך עפ"י פסקי דין רבים הבאים להגן על הולך הרגל החוצה את הכביש במעבר. יחד עם זאת, מעבר החצייה מסומן בכביש ולא במדרכה; בכביש, מטבע הדברים, נעים כלי רכב. בתי המשפט נוטים להטיל כמעט אחריות מוחלטת על נהג הפוגע בהולך רגל במעבר החצייה, למרות שלעיתים הולכי הרגל פורצים למעבר כאשר הרכב קרוב למעבר ובנסיבות כאלו לעיתים, התאונה היא בלתי נמנעת.

בביהמ"ש לתעבורה בת"א, בפני השופט יצחק גרטי, הואשם נהג אשר הסיע את רכבו ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, מדרום לצפון ובהגיעו לצומת עם רחוב הרב קוק התקרב הנהג למעבר החציה המסומן בכביש לפני הצומת בכיוון נסיעתו ועפ"י כתב האישום שהוגש נגדו נטען כי הנאשם פנה ימינה ובהגיעו למעבר פגע בהולכת הרגל אשר חצתה בו וגרם לפציעתה.
הסניגור כפר בטענה כי הנאשם התרשל בנהיגתו וטען כי למעשה הולכת הרגל ירדה למעבר החצייה כאשר הנהג עמד כבר לסיים את חציית המעבר והולכת הרגל היא זו שלמעשה נתקלה בדופן האחורית השמאלית של הרכב.

מאידך, טענה התביעה, בין היתר, כי דברי הנאשם במשטרה לפיהם הבחין בקבוצת אנשים אשר עמדו על המדרכה, תיעוד רפואי בדבר פגיעה גופנית בקדמת השוק של הולכת הרגל, דו"ח הבוחן המשטרתי אשר שיקף את נתונים אובייקטיבים של הצומת וכיוון התקדמות רכב הנאשם לעומת כיוון הליכת הולכת הרגל, מעידים על אחריותו הבלעדית של הנאשם לתאונה.

השופט זיכה את הנאשם וקבע כי לא שוכנע מעל לכל ספק סביר באחריות הנאשם לגרימת התאונה. בנימוקיו, קבע השופט כי גרסת המאשימה, סומכת על עדות יחידה של הולכת הרגל ( הנפגעת ) שלא נמצאה אמינה שכן, שדה הראיה של הולכת הרגל, טרם ירידתה לכביש, הינו פתוח למרחק שלא פחות מ- 60 מ', כך שהייתה חייבת לראות את כלי הרכב המגיעים משמאלה לו אכן הביטה לצד שמאל, כנטען על ידה; בנסיבות אלה, כאשר הולכת הרגל לא נתנה כל הסבר מדוע לא הבחינה ברכב הנאשם, קבע השופט, בניגוד לעדותה, כי הדבר נובע מן הטעם היחיד והוא שהיא לא הסתכלה כלל לכיוון דרום, ממנו הגיע רכבו של הנאשם.

לאור זאת, ולמרות שהולכת הרגל נחבלה במעבר חצייה, החליט שופט התעבורה לזכות את הנאשם מאחריות לגרימת התאונה בה היה מעורב.

גילוי נאות: עוה"ד אילון אורון ייצג את הנאשם בתיק זה.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף