כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

שתלת זרעים מתוצרת עצמית? אולי הפרת זכות מטפחים


עורכי דין - מידע משפטי: מגזר חקלאי - מגזר חקלאי - משפט חקלאי - דיני חקלאות - מים - זכות מטפחים - קנין רוחני - זרעים מוגנים - חקלאי - זנים - זרע - אמנת UPOV


זריעת זנים המוגנים בזכויות מטפחים, אפילו כשמדובר בייצור עצמי, יכולה להוות הפרה של זכות המטפחים אשר תחייב את החקלאי בתשלום פיצויים בסכומים משמעותיים לבעל הזכויות.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שני עיגולים
שתלת זרעים מתוצרת עצמית? אולי הפרת זכות מטפחים
מאת: עו"ד דקל עוזר

נוהג ידוע בקרב כל חקלאי אשר עובר כמנטרה מאב לבן הוא "לזכור לשמור זרעים למטרת שימוש כזרעים בעונה הבאה".

מה שלא ידוע הוא שזריעת זנים המוגנים בזכויות מטפחים, אפילו כשמדובר בייצור עצמי, יכולה להוות הפרה של זכות המטפחים אשר תחייב את החקלאי בתשלום פיצויים בסכומים משמעותיים לבעל הזכויות.

זכות מטפחים היא זכותו של המטפח אשר השקיע זמן, מאמץ וכסף בטיפוח זן, למנוע מאחרים להשתמש בזן ללא הסכמתו, הכרוכה בתשלום כמובן, בין יתר השימושים האסורים היא שימוש בתוצרת החקלאית למטרת זריעה, לרבות זריעה עצמית.

בעבר, היה מקובל בעולם שזריעה עצמית לא מהווה הפרה של זכות המטפחים, והייתה מחלוקת בעולם האם מכירה של תוצרת חקלאית למטרת זרעים לחקלאים אחרים מהווה הפרה של הזכות (עסקה המכונה Brown bag deal), אך בשל שינויים באמנה הבינלאומית לשמירה על זכויות מטפחים (אמנת UPOV) ותיקון החוק בישראל, כיום אפילו שימוש בזרעים לשתילה בשטחים של החקלאי עצמו היא אסורה!

מכיוון שנוהג שמירת הזרעים לשימוש עצמי מקובל מאוד בקרב מגדלי הפלחה, אך גם בגידולים אחרים, חשוב מאוד לוודא כי הזן בו משתמשים אינו מוגן, ואם הוא מוגן – יש לקבל היתר מיוחד מבעל הזכות לשיווק בישראל.  

לפני מספר חודשים העבירה חברת "הזרע גנטיקס" מנשר ללקוחותיה לפיו היא מתכוונת להתחיל לאכוף את האיסור של מכירת זרעים מחקלאי לחקלאי ללא אישור מוקדם של חברת "הזרע" – ובהחלט יש מקום להקפיד ולהיזהר בעניין זה, אך ניתן גם לנצל את המנשר כראיה לכך שחברת "הזרע" מוותרת על זכויותיה לתבוע חקלאים המשתמשים בזרעים לשימוש עצמי.

אני מנצל מאמר זה כדי לקרוא לארגוני המגדלים ולממשלה לתקן את המצב האבסורדי לפיו לחקלאי אסור לשמור זרעים מוגנים לשימוש עצמי בצורה אשר מקפחת אותו מול חקלאים אחרים בעולם, יש פתרונות כגון המודל האירופאי או המודל האמריקאי ויש לנקוט באחד מהם.

---------------
עו"ד דקל-דוד עוזר ממשרד עוזר את אמודאי עוסק בתחום המנהלי-מסחרי ומתמחה במשפט חקלאי, בין היתר בדיני מטפחי זנים, דיני מים, תביעות נזיקין וכספיות בנושאים חקלאיים, דיני משקים, תביעות ביטוח חקלאי ונזקי טבע, משאים ומתנים בעניינים חקלאיים, רכישת קרקע חקלאית, שינויי יעוד ופיצויים וכו'.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף