כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

תיקון תנאי במכרז לעבודות ניקיון ואחזקת כבישים על ידי בית המשפט


עורכי דין - מידע משפטי: , משפט מנהלי, משפט מסחרי ו/או דיני חברות - דיני מכרזים - מכרזי חברת נתיבי איילון - מכרז לעבודות ניקיון ואחזקת כבישים - משפט מסחרי - דיני חברות - מכרז פרטי - תנאי סף - גינון - טיאוט מכני - מציע


תנאי מוקדם במכרז לעבודות ניקיון ואחזקת כבישים, מתקני דרך וגינון, של חברת נתיבי איילון, בוטל לאחרונה על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב-יפו


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
תיקון תנאי במכרז לעבודות ניקיון ואחזקת כבישים על ידי בית המשפט
מאת: עו"ד אהוד גרא

תנאי מוקדם במכרז לעבודות ניקיון ואחזקת כבישים, מתקני דרך וגינון, של חברת נתיבי איילון, בוטל לאחרונה על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב-יפו [בשא 31948/08]. בהחלטתה מיום 8.8.08, הורתה כב' השופטת מיכל אגמון-גונן, על ביטול תנאי במכרז, ועל פרסומו מחדש, בשינוי של תנאי סף. יצוין, שהמכרז המדובר היה לתקופה של 3 שנים, ובהיקף של כ-40 מליון ₪.

במכרז שפרסמה, הציבה נתיבי איילון מספר תנאים מוקדמים. התנאים שנוגעים לענייננו נגעו לדרישת הניסיון המוקדם של המציעים, והתחלקו לשתי קבוצות: בראשונה, נדרשו מהמציע עצמו שני תנאי חובה, האחד, ניסיון בטיאוט מכני וידני, והשני, ניסיון בפינוי אחרי תאונות וכד', שניהם בדרכים מהירות; בקבוצה השנייה, נדרש מהמציע עצמו ניסיון קודם באחד מארבעה תחומים [גינון, מעקות בטיחות, סימון וצביעה ושילוט]. בשלושת התחומים האחרים, רשאי המציע לעשות שימוש בקבלני מישנה.

כידוע, תנאי הסף של המכרז, אלו התנאים המוקדמים, חייבים להיות ענייניים, וכאלה שאין בהם לפגוע בשוויון ההזדמנויות של קבלנים וספקים להשתתף במכרז. כמו כן, אל לתנאי הסף לפגוע שלא לצורך בתחרות בין עסקים במשק. מכרז אשר ההשתתפות בו מוגבלת מראש, אינו עונה על דרישות אלה, ובית המשפט עשוי להתערב בו. כך נעשה במקרה המדובר.

אופן ניסוח המכרז של נתיבי איילון, העמיד מראש קבלנים שעוסקים בתיקון מעקות בטיחות, אספקת והתקנת תמרורים, צביעת כבישים, וגינון, בעמדת נחיתות ביחס לקבלנים שעוסקים בטיאוט כבישים, או בפינוי של כלי רכב פגועים. כך נעשה, למרות שלא ניתן היה להראות, משום בחינה שהיא, שתחום אחד מאלה, הוא עיקרי יותר, בהשוואה לאחרים. יצוין, שכל העבודות אמורות להתבצע בדרך מהירה, על מה שנובע מכך.

נתיבי איילון כרכה במכרז אחד מספר רב של פעילויות, בניגוד לעבר, אז פוצלו העבודות בין מספר מכרזים. באופן שבו פורסם המכרז, רק מי שעוסק בשני התחומים הראשונים, ובתחום אחד נוסף מבין הארבעה האחרים, יוכל להשתתף בו. לעומת זאת, מי שאינו עוסק בשני התחומים הראשונים, גם אם הוא עוסק בעצמו בחמישה תחומים אחרים, אינו יכול להשתתף במכרז. המבקשים, חב' השביל הירוק בע"מ, טענו, כי אופן ניסוח המכרז פוגע בהם ובכל משתתף פוטנציאלי אחר כמותם, וזאת, ללא כל הצדקה עניינית לכך.

בית המשפט פסק, שנתיבי איילון תתקן את המכרז ותאפשר להשתתף בו גם למי שמציג את הניסיון, בכל אחד מהתחומים, בעצמו, או באמצעות מיזם משותף, או באמצעות קבלן מישנה. בעקבות זאת, נפתח המכרז למציעים מחדש, לרבות עריכת סיור קבלנים נוסף.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף