כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

רשלנות מקצועית של עורכי דין


עורכי דין - מידע משפטי: דיני מקרקעין, דיני צרכנות ו/או תביעות קטנות , דיני נזיקין ו/או ביטוח - רשלנות עורכי דין - יחסי עו"ד לקוח - מקרקעין - דיני נזיקין - ביטוח אחריות מקצועית - תביעות נגד עורכי דין - פטור מס שבח - דירה - נזקים - פיצויים

שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
רשלנות מקצועית של עורכי דין
מאת: עו"ד אבנר שטמר

מטרת מאמר זה היא לסקור בקצרה את נושא הרשלנות המקצועית של עורכי דין, להציע דרכים לצמצם את הסיכון להיפגע ממנה ולהציע דרכים לקבל פיצוי בגין הנזקים הנגרמים כאשר היא מתרחשת.

 • א.מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?
כמעט כל בעל מקצוע מצוי בסיכון בו פעולותיו ייחשבו כרשלנות מקצועית.
כך לדוגמה, רופא מנתח, עלול לשכוח אביזרי ניתוח בגופו של מנותח, מהנדס עלול לדלג על בדיקה הכרחית של חוזק יסודות של בנין ומתקין מערכות מחשב עלול לשכוח לכלול במערכת אמצעי הגנה כנגד נפילת מתח או כנגד חדירת וירוסים.
עורך דין המייצג לקוח בעניין כלשהו עלול שלא לבצע בדיקות ו/או פעולות הכרחיות ועקב כך להיגרם ללקוח נזק.
כך לדוגמה, עורך דין המייצג לקוח בעסקה לרכישת דירה עלול לא לבדוק בעירייה או לא לדרוש מהלקוח (הקונה) לבדוק בעירייה אם אותה דירה נבנתה בחריגה מהיתר הבניה, דבר העלול להעמיד את הלקוח (הקונה) בפני צו הריסה.
בדיקה בעירייה היתה מגלה הן לעורך הדין והן ללקוח כי קיימת בדירה חריגת בנייה העלולה לגרום לעירייה להוציא צו הריסה.
במקרה כזה היה הלקוח יכול להחליט כי אינו מעוניין לקנות את הדירה, לחילופין להפחית ממחיר הדירה (אם המוכר מסכים) את עלות הסיכון הנובע מחריגת הבניה, או לחילופי חילופין להתנות בהסכם המכר כי כל התוצאות העלולות לנבוע מחריגת הבניה יחולו על המוכר (אם המוכר מסכים) ולדאוג לבטחונות ראויים.

כך לדוגמה, עורך דין המייצג לקוח בעסקה למכירת דירה
שאינה דירתו היחידה של הלקוח, עלול לא לבדוק מתי הלקוח מכר בפעם האחרונה דירה בפטור ממס.
אם למשל הלקוח מכר לאחרונה דירה בפטור ממס לפני 3 שנים ו- 10 חודשים
ובהנחה שהעסקה חייבת במס שבח, עדיף לחכות חודשיים (עד אשר ימלאו 4 שנים) ולמכור גם את הדירה הנוכחית בפטור ממס.
בדיקת היבטי המיסוי של המכירה היתה מגלה מהו המועד הנכון לביצוע המכירה בעוד שהימנעות מהבדיקה עלולה לגרום לכך שהמוכר יחויב במס שבח בגין המכירה.

 • ב.כיצד לצמצם את הסיכון לנזקים כתוצאה מרשלנות מקצועית של עורך דין?
ככלל רצוי ומומלץ להיעזר בשירותים המקצועיים של עורך דין הבקי ומנוסה בתחום הרלוונטי. ככל שעורך הדין מנוסה יותר, כך קטן הסיכון שיתרשל מקצועית.
בנוסף, מומלץ להיעזר אך ורק בשירותים המקצועיים של עורך דין המבוטח בפוליסת ביטוח של רשלנות מקצועית. אם חלילה הלקוח יינזק כתוצאה מרשלנותו של עורך הדין והלקוח ייאלץ לתבוע את עורך הדין בשל הנזקים, עדיף שמאחורי עורך הדין תעמוד חברת ביטוח בעלת יכולת פיננסית למקרה שעורך הדין עצמו אינו בעל כושר פירעון בסכום התביעה.

 • ג.כיצד לנהוג במקרה בו עורך הדין התרשל מקצועית?
במקרה בו הוכח כי נגרם ללקוח נזק כתוצאה מהתרשלות מקצועית של עורך הדין, הלקוח זכאי לכך שעורך הדין ו/או חברת הביטוח שביטחה את עורך הדין בביטוח אחריות מקצועית יפצו אותו בגין הנזקים.
הפעולות שיש לנקוט במקרה כזה הן:
 • א.יש לקבל חוות דעת מעורך דין אחר בשאלה האם עורך הדין של הלקוח התרשל מקצועית ואם כן מהם סיכויי התביעה נגד עורך הדין.
 • ב.יש להגיש תביעה באמצעות עורך דין אחר כנגד עורך הדין שהתרשל, לפיצוי הלקוח על הנזקים שנגרמו לו בשל התרשלות עורך הדין שלו.
מאמר זה הינו מאמר אחד בסדרה של מאמרים בנושא רשלנות מקצועית של עורכי דין.

הערה: האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, אינו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא קבלת ייעוץ משפטי המתאים למקרה ספציפי ע"פ נסיבותיו.

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף