כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

גירושין מהירים – האם אפשרי והאם נכון?


עורכי דין - מידע משפטי: דיני משפחה - גירושין - דיני משפחה - גט מהיר - גירושים - גירושי בזק - יחסי ממון - הסכם ממון - בני זוג


האם אכן גירושי בזק הינם נחלתם הבלעדית של ידועי שם?


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
גירושין מהירים האם אפשרי והאם נכון?
מאת: עו"ד לירן פרידלנד

לאחרונה התוודענו לסיפור גירושיהם המתוקשר של שרי אריסון ועופר גלזר,לאחר 6 שנות נישואין. על פי הדיווח בעיתונים, הגט בין בני הזוג בוצע תוך יומיים מהיום בו הוגשה הבקשה לגירושין, כאשר מציטוט דבריו של גורם מוסמך בבית הדין הרבני ניתן היה להבין כי ביה"ד מתחשב בזוגות מפורסמים ומקצר עבורם את הדרך לגירושין הנכספים.

במאמר זה אנסה להשיב על 2 שאלות מרכזיות:

האחת- האם אכן גירושי בזק הינם נחלתם הבלעדית של ידועי שם?
השנייה - האם גירושי בזק הינם הצעד הנכון בכל מקרה?

- ראשית, על מנת שניתן יהיה לצעוד במסלול הבזק לגירושין, יש למלא אחר התנאי העיקרי והוא חתימת בני הזוג על הסכם גירושין, בו הוסדרו כל העניינים הכרוכים בנישואיהם, כולל הסכמה לגירושין, חלוקת רכוש, משמורת ומזונות הילדים.

במקרים חריגים, יסכים ביה"ד הרבני לבצע את הגט אף ללא הסכם, כאשר תלויות תביעות הדדיות  של בני הזוג בבית המשפט ובני הזוג מסכימים להתגרש ולהשאיר את ההכרעה בנושאים אלה לבית המשפט לאחר הגירושין.

מקרים אלה הינם חריגים מאחר ובדרך כלל לפחות אחד מבני הזוג מסרב להתגרש לפני שיוסדרו כל העניינים שביניהם.

ברור מאליו שזוג שאינו מגיע להסכמות בכל הנושאים הרלוונטיים (רכוש, משמורת, מזונות וכו') ומשאיר את ההכרעה לבית המשפט, אינו יכול לצפות לגירושים מהירים, אולם זוג שהצליח לגבש הסכמות בהסכם גירושין, אם בכוחות עצמו ואם בסיוע משפטי או אחר,יוכל ליהנות ממסלול גירושין מהיר- גם אם מדובר בבני זוג אלמונים, שאינם בגדר "סלבס".

חשוב להדגיש שוב בעניין זה את המובן מאליו, כי דרכו של זוג שחתם על הסכם ממון לפני הנישואין תהא קלה הרבה יותר בגיבוש הסכם הגירושין, כפי שהוכח שוב בעניינם של הזוג אריסון-גלזר.

- שנית, האם בכל מקרה גירושים מהירים יהיו הצעד הנכון?

התשובה לשאלה זו הינה שלילית באופן חד משמעי. במקרים רבים, גירושים מהירים מדי מהווים טעות עליה משלמים בעתיד בני הזוג וילדיהם במערכת יחסים קלוקלת, בהסדרי ראיה לא תקינים, בהסתות הדדיות ונזק נפשי חמור הנגרם לילדים.

משבר הגירושין ופירוק התא המשפחתי, על כל הכרוך בכך,מהווים משבר קשה ומהפכה משמעותית בחייהם של כל בני המשפחה, אשר על מנת להשלימה בהצלחה, דרושה בשלות רגשית, מוכנות נפשית והפנמת התובנות המהותיות הכרוכות בפירוק התא המשפחתי ובתוצאותיו, כאשר רוב האנשים הנקלעים למשבר זה, זקוקים לתקופה, כזו או אחרת, על מנת להגיע ולו לבשלות המינימאלית הנדרשת, כאשר ברור שרמת הבשלות תשתנה מזוג אחד למשנהו ומבן זוג אחד לבן הזוג האחר, כאשר ברור שלפחות לאחד מבני הזוג תמיד יהיה קשה יותר.

על מנת להגדיל את הסיכויים למערכת יחסים תקינה גם לאחר הגירושין, מומלץ להוביל את בני הזוג להסכמות הנדרשות בקצב המתאים להם וברגישות, כאשר חיוני לעתים ללוות את התהליך בטיפול נפשי תומך,פרטני, זוגי או משפחתי, על מנת שההסכמה שתושג ביניהם לבסוף תהיה אכן תולדה של הסכמה חופשית ורצונית ולא הסכמה שהושגה מתוך מצוקה, לחצים ואיומים למיניהם. במקרים כאלה, גירושין מהירים מדי עלולים להיות התחלה של מלחמה ועוינות בין הצדדים, או כפי שראוי לומר "החיפזון מהשטן".

חשוב להדגיש נקודה נוספת הנוגעת לחלוקת הרכוש בין בני זוג המהווה לא אחת סלע המחלוקת העיקרי בסכסוכי גירושין. הסכם מהיר וגירושי בזק עלולים לגרום לטעות, הטעיה , תרמית לעתים מתוכננת מראש של אחד מבני הזוג ביחס להיקף רכוש שקיים סיכוי שהצד השני איננו מודע לו ובאמצעות ההליך המהיר הוא מצליח להערים על הצד השני.
ליווי משפטי אפקטיבי  ע"י עו"ד מנוסה בתחום יכול אמנם  לעכב במעט את ההליך המהיר, אך מצד שני למנוע חתימה על הסכם שמקורו בהונאה .

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף