כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

שיקים – מתי אפשר לבטל ומדוע


עורכי דין - מידע משפטי: דיני בנקאות ו/או הוצאה לפועל - דיני שטרות - שיקים - ביטול שיק - למוטב בלבד - שיק משורטט - דיני בנקאות - הוצאה לפועל - אוחז כשורה - צד ג - תום לב


מתי ניתן לבטל שיק שהועבר לאדם שלישי


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
שיקים – למה ומתי אפשר לבטל
מאת: עו"ד דקל-דוד עוזר

משרדנו מטפל במספר מקרים בהם צדדים ביטלו שיק והם נתבעים על ידי מחזיק השטר שהנו המוטב, או צד ג' שקיבל את השטר ולאור חוסר הידע בנושא אנו מוצאים לנכון להעביר מעט ידע על עולם השטרות, עולם הנשלט על ידי פקודה אנכרוניסטית, המשתמשת במונחים מוזרים ובהחלט הגיע הזמן לעשות שידוד מערכות בנושא שטרות.

בעבר שהוא כבר די רחוק, שיקים נחשבו כאחת הדרכים הנוחות ביותר לבצע תשלומים במסגרת עסקאות במשק.

מאחר והמרחק היה פקטור משמעותי ביותר והפרוצדורה של העברת כספים הייתה מורכבת, היה צורך לאמץ שיטה שבה ניתן להעביר שטר כסף בעל ערך משתנה – וזהו מהותו של השיק, תחליף לכסף מזומן.

השיק, הוא למעשה שטר בעל ערך משתנה, שבו כתוב מאיפה ייצא הכסף (חשבון הבנק שכתוב על השיק) מי רשאי למלא את השיק (מי ששמו כתוב על השיק), ויתר התנאים והסכום – נקבעים בזמן מילוי השיק.

מסיבה זו, בעבר נדרשה הגנה מאוד חזקה על שטרות, שטרות היו תחליף יחיד למזומן, פתרו בעיית מסחר רצינית ביותר של עלויות ביצוע והעברת תשלומים, ולכן פקודת השטרות ובתי המשפט הקנו למקבלי שיקים הגנה משמעותית ביותר.

אלא שזמנים משתנים, טכנולוגיות מתפתחות ופתרונות שהיו בעבר חשובים ביותר, חשיבותם יורדת, וכך קרה בעולם דיני השטרות.

בניגוד לבעבר, כיום שיקים הם מנגנון להקלה על הגביה, אך עולם הגביה התפתח עד מאוד, כיום יש אמצעי תחבורה מהירים כגון אופנועים ורכבים, תחבורה ציבורית נרחבת, אמצעי תשלום כגון העברה בנקאית וכרטיסי אשראי, אשר הופכים את השימוש בשיקים לעניין בעייתי אשר המחוקקים ובתי המשפט אינם מעודדים.

מסיבה זו, במידה ונתת שיק לאדם ובמסגרת העסקה לא קיבלת תמורה או שלא קיבלת תמורה מלאה –מותר לך לבטל את השיק עד גובה כשלון התמורה.

בנוסף, אף אם יש לאותו אדם חוב מעסקה אחרת, הנך רשאי לבטל את השיק בטענת קיזוז חוב מעסקה שונה.

עילות ביטול אלו מצטרפות לעילות ביטול אחרות כגון זיוף, גניבה והוצאת השטר בנסיבות פליליות, אשר מפקיעות את תוקף השטר.

הוספת תנאים לשיק – שרטוטים

פקודת השטרות מכירה שתי אפשרויות להגביל שיקים על ידי הוספת תנאים בדרך של ציורים ואמירות על פני השטר:

 • א.ציור "קרוס" – שרטוט קרוס על פני שיק קובע כי השיק יוכנס לחשבון בנק ולא ניתן לבקש מזומן חלף השיק, אך ניתן יהיה להעביר את השיק לאדם שלישי (לבצע הסבה).
 • ב.הכיתוב "בלתי סחיר" – כתיבת המילים "בלתי סחיר" על שיק מגבילה וקובעת כי לא להעביר את השיק לאדם אחר (איסור על הסבה)
אם כן, מאיפה מגיע המינוח "למוטב בלבד" המקובל כל כך? ובכן, לעיתים הפרקטיקה גוברת על החוק. בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, למרות שהכיתוב "למוטב בלבד" אינו מגביל סחירות ובאופן עקרוני, שיק עם הכיתוב "למוטב בלבד" הוא מסמך סחיר, כאשר כתוב "למוטב בלבד", מבחינה פרקטית, התוצאה זהה לכיתוב "למוטב בלבד".

אבל, כאמור לעיל, לאור התקדמות הזמנים והטכנולוגיה, כיום ניתן לרשום על השיק תנאים נוספים על פני השיק או בגב השיק (במצב כזה מומלץ לציין על פני השיק "תנאים בגב השיק") וכאשר אדם רושם תנאים אלה, גם הם הופכים להיות חלק מהשיקים.

מתי ניתן לבטל שיק שהועבר לאדם שלישי

כפי שהצגתי לעיל, בעבר הלא רחוק, שנות השמונים, שיק היה נחשב כתחליף לשטר כסף ואמצעי תשלום מקובל ביותר ומתוך הסתכלות זו, נקבע כי ככלל אין לבטל שיקים ובמקרים מסוימים, ביטול שיק היא עבירה פלילית.

כוחו של השטר תופס משנה תוקף כאשר מקבל השיק מעביר אותו לאדם שלישי.

האדם השלישי אינו חלק מהעסקה הוא לא מכיר את פרטי העסקה ועל פי תיאורית דיני השטרות, הוא קיבל כסף מזומן, ולכן במצב כזה אי אפשר לבטל את השיק, אפילו אם מי שקיבל את השיק לא סיפק את הסחורה.

כל שעל האדם השלישי להראות הוא שהוא קיבל את השיק בתמורה ובתום לב – הוא נקרא "אוחז כשורה" ויש לכבד את השיק, אך כאשר צד ג' אינו מוכיח אחד מן השניים – ניתן לא לכבד את השיק ומכאן שניתן לבטל את השיק.

תמורה, כשמה כן היא – על צד הג' להראות שהייתה לו זכות לקבל כסף ממי שנתן לו את השיק.

תום לב לעומת זאת, הוא מושג כללי, אשר משתנה עם הזמן – ונוכח הפיחות בחשיבות מוסד השיקים, כיום בתי המשפט נוטים לקבוע במקרים רבים מבעבר כי צד ג' אינו תם לב:

כך לדוגמא, בעבר אם צד שלישי רק חשד שמי שנתן לו את השיק לא יכול לתת תמורה, לדוגמא: ידע כי הוא בבעיות כספיות, הוא לא היה חייב לבדוק זאת ונקבע כי אין די ברשלנות כדי לפגוע בחובת תום הלב.
כיום לעומת זאת, בתי המשפט רשאים לקבוע כי צד אשר חשד כי מי שהוא קיבל ממנו את השיק לא היה נותן תמורה כנגד השיק, היה עליו לבדוק זאת מול נותן השיק המקורי, תום ליבו נשלל ולא חובה לפרוע את השיק.

בנוסף, על פי פסיקת בתי המשפט, די בחשד שצד ג' לא קיבל תמורה או לא היה תם לב כדי לבטל את הסיכון לביצוע עבירה פלילית של ביטול שיק.

לסיכום:

מוסד השיקים הוא מוסד אנכרוניסטי, והאפשרות לסחור בשיקים היא בעייתית ולדעתי יש לבטלה כליל, אך כל עוד הכנסת לא תשנה את פקודת השטרות, קיימים סיכונים בהוצאת שיקים ולכן המלצתי המשפטית הראשונה היא לא לפזר שיקים ועל כל שיק לציין "למוטב בלבד" או "בלתי סחיר" עם קרוס.

אתה מרגיש שאתה מסובך? הוצאת שיקים עתידיים אשר טרם נפרעו? צור קשר במהירות עם עורך דין המבין בתחום להתייעצות מהירה, אם יש לך ספק לגבי זכותו של המחזיק בשיק – בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, הנך רשאי לבטל את השיק.


עו"ד דקל-דוד עוזר, שותף בכיר במשרד עוזר, אמודאי, ארבל ושות'
עו"ד עוזר עוסק בייצוג בבתי משפט בוררויות, גישורים ומשאים ומתנים לכריתת הסכמים בתחום העסקי ובתחום המקרקעין.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף