כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

שכרות - לא צריך להיות שיכור בכדי לאבד את הרשיון לשנתיים


עורכי דין - מידע משפטי: דיני תעבורה - נהיגה בשכרות - דיני תעבורה - שיכור - בדיקת ינשוף - סירוב לבצע בדיקה - רשיון נהיגה - שתיית אלכוהול - משקאות חריפים - נהג - בדיקת רוק - התמצאות


קיימת תופעה חמורה אף יותר של שלילת רשיון הנהיגה וקיפוח הפרנסה לשנתיים, גם כאשר המדובר בנהגים שהינם צלולים למהדרין אך ע"פ חוק נחשבים שיכורים...


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה שמונה עיגולים
שכרות - לא צריך להיות שיכור בכדי לאבד את הרשיון לשנתיים
מאת: עו"ד אילון אורון

קיימת, כידוע, תופעה של נהיגה בשכרות ובנוסף קיימת תופעה חמורה אף יותר של שלילת רשיון הנהיגה וקיפוח הפרנסה לשנתיים, גם כאשר המדובר בנהגים שהינם צלולים למהדרין אך ע"פ חוק נחשבים שיכורים. די בשתייה של שליש ועד חצי ליטר בירה לאדם במשקל ממוצע כדי שיחשב שיכור. בנוסף, נהג החושש מבדיקה ע"י ינשוף, אשר על פי ממצאיה הוא עלול להיחשב שיכור, אפילו אם הוא לא כזה, היה אם יסרב, ישחק לידי השוטר, יעשה לשוטר את החיים קלים, וניתן יהיה להאשים את הנהג בעבירת הסירוב אפילו אם אותו נהג לא הבין כלל את משמעות הסירוב. המסרב להיבדק ייחשב ע"פ דין כשיכור ויהיה צפוי לשנתיים פסילה בפועל אפילו אם לא שתה כל משקה משכר (או משקר).
מה עושים? איך לשמור על הרשיון לנהוג מפני מי שזוממים לשלול לך אותו? להלן מס' עצות שעשויות להועיל:
 1. 1.עדיף שלא לשתות אלכוהול, לא לעשן והשאר לשיקול דעת.
 1. 2.אם אתה שותה אל תנהג באותו הלילה, לא מיד, לא אח"כ ולא בכלל כי אתה עלול לטעות בהערכה.
 1. 3.דע, לעיתים עדיף לך, אם כבר שתית (כמות קטנה) לצאת מיד לדרך (עדיף שתהיה קצרה) כיוון שאם תתעכב אחרי השתיה, האלכוהול ייספג בגופך וכשתבדק תימצא שיכור.
 1. 4.היה ותידרש להיבדק, במקרה כזה על השוטר לעשות לך בדיקת מאפיינים לפני בדיקת הנשיפה ואחרי הנשיפה בנשיפון (המדובר במכשיר מחליף צבעים שבאמצעותו נעשית הבדיקה  הראשונית).
 1. 5.היה ותצליח בבדיקת המאפיינים ותיגע, לדוגמא, עם האצבע שלך באף שלך ולא באף של השוטר, אין בכך עדיין ללמד שלא תחשב שיכור בבדיקת הינשוף; נהגים רבים שצלחו את בדיקת המאפיינים בהצלחה יתרה ונמצאו כשרים להלך על חבל דק, בין שני גורדי שחקים, נמדדו לאחר מכן ובגופם נמצאה כמות גבוהה של אלכוהול.
 1. 6.דע, כי השוטר חייב להסביר לך את משמעות הסירוב כולל הסנקציה של שנתיים פסילה רשיון הנהיגה בפועל, אפילו אם הוא עצמו לא ידע את משמעות הסירוב. אתה עלול להיות מורשע בעבירה היה אם יחתים אותך השוטר על הטפסים בהתאם, אם כי הטפסים של המשטרה, לא כולם ערוכים כנדרש ולא בכולם מפורט ההסבר שהחוק מחייב ויתרה מכך, על השוטר בעצמו להסביר בשפה שתהיה מובנת לך מה משמעות הסירוב וזאת כשחלק מהשוטרים, בעיקר חלק המתנדבים, אינם יודעים בעצמם את משמעות הסירוב.
 1. 7.כאשר אתה נקלע למצוקה ואתה חושש מהבדיקה, שמא תמצא שיכור, ומאידך, אתה חושש לסרב להיבדק שמא תחשב שיכור עקב הסירוב, ובכל מקרה תמצא במצב של לחץ. ראוי במקרה כזה, להיזקק לחבר טלפוני ולבקש מהשוטר לאפשר לך להתקשר לעו"ד ולשאול בעצתו ובמקרה כזה השוטר עלול להציע לך קודם להיבדק ואחרי זה להתקשר. כמובן, זכות היסוד שלך לשאול בעצת עו"ד ואם השוטר יסרב לאפשר לך, במצב כזה עדיף שתנסה להסביר לשוטר את משמעות הסירוב (של השוטר) וסירובו (של השוטר), אם יעמוד במריו, ישמש לך הגנה טובה.
 1. 8.זכור, השוטר חייב בשמירה על כבודך והבדיקה בינשוף, קל וחומר בדיקת רוק, דגימת שתן או דגימת דם  צריך שיעשו באופן ובמקום שיבטיחו שמירה מרבית על כבודך, פרטיותך, ועל בריאותך ובמידה המועטת האפשרית של פגיעה, אי נוחות וכאב. ולכן, היה אם השוטר יפגע בכבודך, תהיה זו הגנה היה ותואשם בסירוב.
 1. 9.היה אם תסרב להיבדק ולאחר מכן תתעשת, תחזור בך ותבקש להיבדק, במקרה כזה עלול השוטר לסרב לאפשר לך וזאת כיוון שמבחינתו ניתן כבר להאשים אותך בעבירת הסירוב ואם תיבדק אתה עלול (מבחינת השוטר) להימצא פיכח. תעמוד על זכותך להיבדק, באשר החרטה הינה הגנה ע"פ החוק.
 1. 10.נפסלת מנהלית, פנה מיד לסניגור שעיסוקו בכך, שיגיש בכל מקרה בקשה לביטול הפסילה ולו מטעמים טקטיים שסניגור מנוסה יודע מהם.
 1. 11.היה וזומנת למשפט אל תגיע!!!! משפט זו לא חתונה, אמנם, כמו בחתונה, הזימון כרוך בהוצאה כספית אך לבית המשפט עדיף שיתייצב עורך הדין במקומך. בכל מקרה עורך הדין אמור לשמש חומת מגן בצורה בינך ובין השופט אשר יושב בדין על מנת לשלול את רשיונך לנהוג.
 1. 12.ושוב, אל תגיע לבית המשפט סתם, לברר, לראות, להתעניין; מקרה כזה עלול השופט למשוך אותך בלשון (לא, חלילה, כל שופט ולא, חלילה, בכל מקרה) ואתה עלול להודות בעבירה, אפילו מבלי שהתכוונת לכך ואחרי שתפסל לשנתיים בפועל, אז תיזכר לבכות לשופט: "אבל כב' השופט אתה לוקח לי את הפרנסה ואת הלחם מהילדים שלי" וזה יהיה מאוחר מדי.
 1. 13.אל תסמוך על ערכאת הערעור האמורה לאשר את פסק הדין של הערכאה הראשונה ולבית המשפט העליון אתה יכול להגיע רק אם תצטרף לקבוצת מטיילים. בד"כ בית המשפט העליון סגור ואין בו קבלת קהל חוץ מהחריג שציינתי. ולכן, המסקנה, דאג להיות מיוצג כדבעי בערכאה הראשונה בפני שופט התעבורה.
 1. 14. אל תתפתה לעסקאות בשטח. עונש קל מידי, פסילה קצרה מידי, תהיה בבחינת ניצחון בקרב ותבוסה במלחמה. השופט בערעור עלול להשלים את תקופת הפסילה לשנתיים מלאות וזאת לאחר שויתרת על טענות טובות בנוגע לאופן המדידה ואמינות המכשיר.
 1. 15.ומה לגבי אמינות המכשיר? על כך בפעם אחרת.
הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
מידע משפטי מאמרים

עורכי דין
 • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
 • תנאי שימוש
 • הצהרת נגישות
 • יצירת קשר
 • אינסטגרם      אינסטגרם
  © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
  אל ראש הדף