כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

מונה כונס נכסים לדירה שהמחזיקה בה סירבה לבצע תיקוני אינסטלציה ואיטום


עורכי דין - מידע משפטי: דיני מקרקעין - דיני מקרקעין - בית משותף - בתים משותפים - כונס נכסים - תיקונים - דירה - תיקוני אינסטלציה - איטום - רטיבות בדירה


האם שכן בבית משותף יכול לתבוע את השכן מעל שמסרב לתקן ליקויי רטיבות ואיטום בדירתו ובמסגרת זו לבקש כי בא כוחו ימונה לכונס נכסים לדירת השכן הסרבן.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
יש בתמונה ארבעה עיגולים
מונה כונס נכסים לדירה שהמחזיקה בה סירבה לבצע תיקוני אינסטלציה ואיטום
מאת: עו"ד אביב טסה

בהחלטה שניתנה בתאריך 25.06.2009 בפני המפקחת על רישום מקרקעין בפתח תקוה בתיק מס' 80/09 מונה ב"כ המבקשת להיות כונס נכסים לדירת המשיבות. במסגרת פרשה זו מדובר בבעלת דירה בקומה הראשונה בבית משותף בגני תקוה (להלן: "דירת המבקשת"), אשר תבעה את בעלת הדירה מעל, המתגוררת בחוץ לארץ, ואת אחותה, המתגוררת בדירה דרך קבע (להלן: "דירת המשיבות"), בין היתר, בגין נזקים שנגרמו לתקרת דירת המבקשת בגין נזקי רטיבות שמקורן בדירת המשיבות והן סירבו לתקן את הטעון תיקון בדירתן.

מדובר בהחלטה המביאה עימה סוגיה מעניינית והיא, האם שכן בבית משותף יכול לתבוע את השכן מעל שמסרב לתקן ליקויי רטיבות ואיטום בדירתו ובמסגרת זו לבקש כי בא כוחו ימונה לכונס נכסים לדירת השכן הסרבן.

על מנת להסיק מסקנות יש להבהיר כי בנסיבות דנן, המבקשת רכשה את דירתה וזמן מה לאחר הכניסה לדירה, בהפתעה גמורה, החלה לראות כתמי רטיבות ותפרחת בתקרת המטבח בדירתה. לאור זאת, המבקשת פנתה מספר רב של פעמים אל המשיבה 2 בבקשה כי תטפל בבעיית הרטיבות שמקורה במטבח בדירת המשיבות הממוקם מעל מטבח דירת המבקשת, אך המשיבה 2 סירבה לשתף פעולה ולא ניתן היה לאתר את בעלת הדירה, המשיבה 1.

הואיל ובעיית הרטיבות החמירה והתפשטה בכל תקרה המטבח עד כדי כך שהטיח בתקרת המטבח של המבקשת התפורר והרטיבות אף התפשטה אל חדר השינה הצפוני בדירת המבקשת וכן אל חדר המדרגות של הבית המשותף, בתאריך 11.05.2009 ב"כ המבקשת, עו"ד אביב טסה, הגיש תביעה ובקשה לצו עשה בפני כב' המפקחת על רישום המקרקעין בפתח תקוה, גב' טלי להב.

לדיון הדחוף שנקבע המשיבות לא טרחו להופיע, ובמסגרת הדיון החליטה כב' המפקחת כי על המשיבות לאתר ולתקן את הטעון תיקון בדירתן בתוך 7 ימים.

כצפוי, המשיבות לא תיקנו את הטעון תיקון עד למועד שנקבע וגם לאחר מספר ארכות נוספות שניתנו להן, לבקשת המשיבה 2 חרף הבטחותיה לתקן.

אי לכך, ולאור החרפת נזקי הרטיבות בתקרת דירת המבקשת, ב"כ המבקשת, עו"ד אביב טסה, הגיש בקשה להתמנות ככונס נכסים לדירת המשיבות.

יובהר, כי מדובר בסעד שאינו ניתן בשגרה, אך בנסיבות דנן הינו חיוני להגנת זכויות הקנין של המבקשת שהינם ערך מוגן על פי סעיף 3 לחוק יסוד : כבוד האדם וחירותו.

במתן סעד זה היה להגן על אינטרס לגיטימי של המבקשת, ככל בעל דירה בבית משותף, לעשות שימוש רגיל בדירתו וברכוש המשותף בצורה נאותה ובאורח סביר.

בתאריך 24.06.2009 כב' המפקחת הגיעה לביקור במקום על מנת להתרשם מחומרת המצב, בטרם תיתן החלטה בבקשה למינוי ב"כ המבקשת לכונס נכסים.

למחרת, בתאריך 25.06.2009 ניתנה החלטת כב' המפקחת כי במהלך הביקור התרשמה כי תקרת דירת המבקשת מצויה בשלבי התפוררות מתקדמים הנגרמים מן הדירה מעל, דירת המשיבות, ומחייבים מענה מיידי. כמו כן, קבעה כב' המפקחת כי המשיבה 2 המחזיקה בדירה באופן בלעדי אינה מסוגלת אובייקטיבית ליתן מענה לנזקים הנגרמים מדירתה שעצמה נזקקת בדחיפות לטיפול גורמים מקצועיים, לרבות גורמי רווחה.

לאור האמור, קבעה כב' המפקחת כי אין מנוס אלא להיעתר לבקשת ב"כ המבקשת ולמנותו ככונס נכסים על דירת המשיבות על מנת שיפעל לזימונו של בעל מקצוע שיאתר את המקור לרטיבות בדירת המשיבות ויתקנו, וזאת בתוך 24 שעות ממועד המצאת ההחלטה במסירה אישית על ידי ב"כ התובעת.  


נקודה נוספת שמעלה החלטה זו היא לדירת המשיבות מונה ב"כג המבקשת ככונס נכסים למרות שבעלת הדירה נמצאת בחוץ לארץ ולא ניתנה כל תגובה מטעמה. בנסיבות המקרה, המבקשת לא הצליחה לאתר את המשיבה 1 והמשיבה 2 לא סיפקה מידע נוסף אודות מקום הימצאה, כתובת מגוריה או כל דרך אחרת ליצור עימה קשר בחוץ לארץ. לפיכך, כל כתבי הטענות לרבות כתב התביעה, בקשה לצו עשה זמני, והזמנה לדין הומצאו במסירה אישית לכתובת הדירה של המשיבה 1 בהדבקה בדלת הדירה ו/או לידי אחותה הממונה על המקרקעין - המשיבה 2, וזאת בהתאם לתקנה 483(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, אשר עניינו"המצאה בעניין מקרקעין", וזו לשונו: "היתה התובענה בענין מקרקעין, כל כתב בי-דין שאי אפשר להמציאו לנמען גופו, די בהמצאתו למורשהו הממונה על המקרקעין."

החלטה זו בעלת משמעות חסרת תקדים עבור כל בעל דירה בבית משותף הסובל מנזקים בדירתו, לרבות נזקי רטיבות, הנגרמים מדירת השכן אשר מסרב לתקן את הטעון תיקון בדירתו. בנסיבות דנן בתאריך 11.05.2009 ב"כ המבקשת הגיש תביעה ובקשה לצו עשה בפני כב' המפקחת ובתאריך 25.06.2009 ניתנה החלטה אופרטיבית ונהיר כי הדבר מעיד על היעילות הדיונית והזריזות שבה ניתן לקבל סעד במקרים דחופים במסגרת לשכות מפקחים על רישום מקרקעין.נושא זה הינו נושא מורכב ואינו פשוט ודורש הבנה והתמצאות בחוק ובהוראות השונות הרלבנטיות לנושא, ואין להתייחס אליו בקלות דעת ולבצע פעולות כאלה או אחרת ללא ייעוץ וליווי מתאים ע"י עו"ד העוסק בתחום. יעוץ וליווי מתאים יכול לחסוך לכם כסף רב שלא הייתם אמורים לשלם, שלא לומר עוגמת נפש רבה אותה ניתן היה למנוע מראש באמצעות תכנון זהיר וקפדני.

הכותב  הינו עו"ד המתמחה בתחום המקרקעין.

האמור ברשימה לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף