כניסת עו"ד    רישום עו"ד

אשף המשפט אשף המשפט
"כל הנושאים בלחיצה אחת"
המתן בבקשה

האם ניתן לשנות את הפרופיל הצבאי של חייל או מועמד לשירות בטחון


עורכי דין - מידע משפטי: מנהלי - דיני צבא - משפט מנהלי - פרופיל צבאי - מלש"ב - מועמד לשירות בטחון - צה"ל - ועדה רפואית - הורדת פרופיל - העלאת פרופיל - חייל - בג"צ


לחייל יש זכויות מפורשות בחוק המגנות עליו. לדוגמא, זכות לאיבחון רפואי נאות וזכות לטיפול רפואי נאות.


שלח שאלתך לכותב המאמר
שלח שאלה בנושא לעורך דין
בתמונה יש עיגול אחד
האם ניתן לשנות את הפרופיל הצבאי של חייל או מועמד לשירות בטחון
מאת: עו"ד ד"ר רן מובשוביץ

אם את/ה הורה של מלש"ב (מועמד לשירות בטחון) או חייל, המבקש לשנות את הפרופיל הצבאי במשך מספר חודשים או יותר, "ואין עם מי לדבר", רשימה זו מיועדת לך.

הבעיה
מלש"ב או חייל בצה"ל (להלן יקרא – חייל) עוברים בדיקות המיועדות לקבוע מהו הפרופיל הרפואי המתאים לסיווג התאמתם לשירות בתפקיד צבאי בצה"ל.

לחייל יש זכויות מפורשות בחוק המגנות עליו. לדוגמא, זכות לאיבחון רפואי נאות וזכות לטיפול רפואי נאות. זכויות אלו מתנגשות עם דרישת המערכת הצבאית ליעילות, ולכן במקרים רבים, החייל אינו מאובחן כיאות, ונקבע לו פרופיל שאינו מתאים לו. אי התאמה יכולה להתבטא בפרופיל נמוך מדי או גבוה מדי.

מסתבר כי קשה מאד לשנות את רוע גזירת הפרופיל, מפני שלצה"ל, ככל הנראה, נוח להתעלם מעובדות וממסמכים רפואיים  המסופקים לו על ידי החייל, במטרה להוכיח  שנעשתה טעות בקביעת הפרופיל.
במילים אחרות, המערכת הצבאית מתנהלת באופן אדיש לזכויותיו של החייל.

מה קורה בפועל
בחודשים האחרונים טיפל משרדי במספר מקרים של דרישה לשינוי פרופיל. לכל המקרים משותפת העובדה, שבמשך חודשים ניסו החייל או הוריו, לערער (ערר) על הקביעה הרפואית, הציגו מסמכים רפואיים של מומחים, וביקשו להיפגש עם מפקדים – ללא הצלחה.

בחלק מן המקרים לא ניתנה כלל תשובה לפניות לצה"ל. בחלק אחר הטיפול היה לקוי ביותר: לא נערכה בדיקה רפואית מתאימה לחייל, לא נלקחו בחשבון כל הנתונים הרפואיים שנאספו, בדיקת המסמכים נערכה ע"י רופא אחד בלבד בכל המקרים, והתשובה היתה תשובה לאקונית ולא מנומקת, וכמובן תשובה שלילית.
המקרים הרפואיים אינם מסווגים לקטיגוריה אחת: נתקלנו במקרים שונים, לדוגמא, של אלרגיה חריפה, בעיות אורטופדיות, ואיבחון פסיכאטרי שגוי.

הפתרון
מעבר לתכתובת עם גורמים מתאימים בצה"ל, הגשת ערר מנומק, תוך קציבת זמנים, ניתן להגיש גם בג"ץ כנגד צה"ל.

הניסיון מלמד, שאם תעמדו על זכויותיכם לאיבחון רפואי ראוי אשר ישקף את יכולתכם התפקודית בשירות הצבאי, צה"ל יבדוק את המקרה לעומקו ויתן את המענה הנכון.

עתירות לבג"ץ שהוגשו על ידי משרדי, הביאו לטיפול מהיר ביותר במקרה, ולבדיקה מעמיקה של עובדותיו.
לפיכך, ייצוג משפטי המתמחה בחקיקה המנהלית של זכויות אדם בישראל, נהלי צה"ל ופקודות מטכ"ל, עשוי לשנות את התוצאה הקשה של קביעת פרופיל שאינו מתאים לחייל.


הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
עורכי דין
  • מידע משפטי - מאמרים טיפים וחדשות
  • תנאי שימוש
  • הצהרת נגישות
  • יצירת קשר
  • אינסטגרם      אינסטגרם
    © כל הזכויות שמורות מערכת מידע משפטי - law-info
    אל ראש הדף